Emek Eylemcilerine 4 Yıla Kadar Hapis İstenildi

Manşet Türkiye

emek-protesto

Polisin sert müdahalesi ile tepki toplayan Emek Sineması eyleminde gözaltına alınan 4 kişi hakkında 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istendi.

Beyoğlu’nda tarihi Cercle D’Orient binasında bulunan Emek Sineması’nın yıkımının durdurulmasını isteyen İstanbullular ve sinemaseverler 7 Nisan’da sinemanın önünde protesto gösterisi düzenledi ve basın açıklamasında bulundu. Taksim Meydanı’nda toplanıp sinemanın bulunduğu Yeşilçam Sokağı’na gelen protestocular, sokağın polis tarafından kapatılması üzerine girişte basın açıklaması yaptılar. İstanbul Film Festivali nedeniyle kentte bulunan dünyaca ünlü yönetmen Costa-Gavras, Ahmet Mümtaz Taylan, Serra Yılmaz, Derya Alabora da burada birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Emek Sineması’nın olduğu sokağa girmek isteyen eylemcilere polis izin vermeyince bekleyiş başladı. Sokağa girmek isteyen kalabalık sloganlar atınca polisin müdahalesi geldi. Tuncel Kurtiz, Derya Alabora, Ahmet Mümtaz Taylan, Onur Ünlü, Erden Kıral, Devin Özgür Çınar, Aslı Özge, Seren Yüce gibi sinema sanatçılarının da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi polisin tazyikli su ve biber gazlı saldırısına maruz kaldı. Müdahale sırasında yönetmen Erden Kıral fenalaştı.

Bu sırada sinema yazarı ve İstanbul Film Festivali FIBRESCI jüri üyesi Mehmet Berke Göl, Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek, Mehmet Ferit Aka gözaltına alındı. Ertesi gün de savcılığa ifade veren 4 kişi hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.

İddianamede; Emek Sineması’na yürüyen yaklaşık 250 kişinin basın açıklaması yapılmasının ardından kolluk güçlerinin iki defa megafonla yapılan uyarısına rağmen dağılmadıkları ve polise çevrede bulunan çeşitli şeyleri ve ellerindeki soda şişelerini attıkları; polise görevini yaptırmamak için direndikleri iddia edildi.

4 yıla kadar hapis istemi

Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü’nün hazırladığı iddianamede 4 Emek protestocusunun, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma” suçlarını işlediklerini iddiası etti. Savcı Kökçü, 4 kişinin TCK 265/1 ve 3. maddeleri ile 37/1 ve 53/1. maddelerinden ve 2911 Sayılı Yasa’nın 28/1. maddelerinden cezalandırılmalarını istedi. İddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesi halinde yargılanacak olan 4 şüpheli hakkında 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası verilebilir.

Savcı, Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek, Mehmet Berke Göl, Mehmet Ferit Aka hakkında kamu malına zarar verme suçundan ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Savcı Kökçü, 4 protestocunun hapis cezası alması halinde, bu süre boyunca TCK’nın 53/1. maddesine göre; kamu görevinden, milletvekilliği ve diğer siyasi hakları kullanmaktan, seçme ve seçilme ehliyetinden, velayet ve vesayet hakkından, vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi partilerde yönetici olmaktan, bir meslek veya sanatı yapmaktan yoksun bırakılmasını talep etti.

Çelik’in DHKP-C iddiası yer almadı

Öte yandan eylemin ardından, polis müdahalesi nedeniyle kamuoyunda tepki oluşunca İçişleri Bakanı Muammer Güler ve AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Emek Sineması’nın yıkımı protestolarını DHKP-C’nin sabote ettiğini ileri sürmüşlerdi. Savcı Gökalp Kökçü’nün hazırladığı iddianamede 4 şüpheliye yönelik bu yönde herhangi bir suçlama yer almadı.

CnnTürk

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up