Eleştiri: Yaşamak Güzel Şey

Eleştiri Serkan Baştimar
Eleştiri: Yaşamak Güzel Şey
Serkan Baştimar değerlendirdi.

Müfit Can Saçıntı, Mandıra Filozofu ile başlattığı ‘herkesçe idrak edilebilir yaşam felsefesini‘ bu defa hayatın içine, ilişkilere, sosyal medyaya, iş dünyasına ve o tüm rol yaptığımız şeylere taşıyor.

Ahmet Telli‘nin şiirindeki gibi “Hangi duvar yıkılmaz sorular doğruysa / Bir gün gelirsek hangi kent güzelleşmez” dizelerini hayata geçirmiş bir filmle karşı karşıyayız. Yaşamak Güzel Şey, henüz yaşamak için vakit var diye bağıran, izlerken iki duygu arasında ışık hızında geçişler yapabildiğimiz sıcak bir komedi, iyi bir dram.

Rahmetli Kemal Sunal‘ın Bombacı Mülayim karakterini anımsatsa da daha güncel, Jack Nicholson ve Morgan Freeman‘in oynadığı Bucket List‘e benzese de ayakları yere daha sağlam basan mantıklı bir yapım Yaşamak Güzel Şey.

Eli yüzü düzgün, saygılı, hiçbir şeyin suyunu çıkarmayan, doğru soruları soran, gereksiz muhalefetten uzak, hem sistemi sorgulayan (tarafımızca koyulmuş gereksiz kurallardan bahsediyorum) hem de bizlere yaşam muhasebesi yaptıran bir yapım.

Film, kadrosunda usta isimleri barındırıyor.

Müfit Can Saçıntı‘yı 90’larda Kanal 6‘daki Aranan Adam (Kaçın Sakırmayın) programından beri bilirim. Müzik kliplerine yaptığı absürt dublajlar, şakalar, skeçler bugün bile aklımdadır. O günden bugüne o da değişti, biz de değiştik. Gün geçtikçe olgunlaşan Saçıntı, deyim yerindeyse bir kent filozofu oldu. Öyle ‘sanat sineması’ falan kastırmasa da söyleyeceğini gözümüze gözümüze sokmadan seyirlik güzel işler yapıyor. Kent Filozofu’nun bu son işi Yaşamak Güzel Şey, kadrosundaki usta isimlerle, naif esprilerle ve herkesin tadacağı kederlerle dolu.

İş dünyasındaki riyakarlıklardan bıkanlar, hayatı erteleyip emeklilikte keyfini çıkarırım diyenler, sevip de söyleyemeyenler, aynı evde yaşayıp da birbirleri ile sosyal medya üzerinden görüşebilenler… evet, sizler, bizler… Bu film herkese iyi gelecek.

Filmin fragmanı ve konusu için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up