Eleştiri: Wonder Woman

Eleştiri Manşet Serkan Baştimar
Eleştiri: Wonder Woman

Dikkat bu yazı filme dair az da olsa sürpriz bozan içerir.

Marvel‘in şahlanıp göğe yükseldiği şu günlerde DC de artık süper kahramanlarını sahaya sürmeye başladı. Önce Superman, ardından Batman v Superman derken, Wonder Woman da perdede yerini aldı (yolda Justice League ve Aquaman da var tabii). Daha önce Batman v Superman’da arz-ı endam eden karizmatik kahramanımız, kendi için çekilen bu solo yapımda bizi macerasının başına götürüyor.

İlk filmler her zaman sıkıntılıdır çizgi roman uyarlamalarında. Çünkü neredeyse her kahramanın hikayesi birbirine benzer. Marvel’de bir deney ya da kaza sonucu kahramanlar türerken DC‘de ise kahramanlar öteki dünyalardan, başka gezegenlerden ithal edilir. Yani Marvel‘inkiler Örümcek Adam‘ın, DC‘ninkiler ise Superman‘ın versiyonlarıdır (tabii hepsi değil).

Gal Gadot’un başrolünde olduğu Wonder Woman da bir nevi Superman hikayesine sahip. Dünya üzerinde gizlenmiş bir adada yaşayan bu ‘tanrı’ kahramanımız, idealist ve barışçıl düşüncelerle dünyadaki savaşı sona erdirmek için ‘dünyasını’ terk ediyor. Wonder Woman‘ın bu ilk filmi, ‘ilk film sıkıntısını’ seyirciye aktarmamak için epeyce uğraşılmış, bir yere kadar da başarılmış aslında. Kurgudaki anlatım üslubu günümüzden geçmişe bakılmasıyla ilk filmden ziyade ikinci bölüm hissini veriyor. Zira Batman v Superman‘da bir fotoğrafın peşindeydi kahramanımız. İşte Wonder Woman filmi de o fotoğrafın öyküsü bir bakıma.

Kahramanı kadın olan bir filmin en güçlü yeri yine feminist yönü olması elbette. Zaten yönetmeni de bir kadın. Yine kötüler arasındaki yerini alan Doctor Poison‘un da kadın olması bu feminist damarı güçlendiriyor. Erkek hegemonyasının çizgi roman alemindeki baskın ve çoğunluğu karşısında nadir eserlerden olan Wonder Woman bu hegemonyaya eleştirel bakarken; hem bir kahraman kadın hem de yalnızca kadın olarak bu hakimiyete başkaldırır. Zaten çizgi romanın fikir babası William Moulton Marston da bu amaçla yola çıkmıştır. Ancak karakterin gerek fiziki hatları; gerekse giydiği kıyafetler nedense felsefesine ters düşmüş; düşüyor ve düşmeye de devam edecek.

Bir ‘kahraman’ ve bir ‘tanrı’ olarak Wonder Woman, kötülük karşısında hep bir muhatap arama telaşında. Felsefesi dünyayı sevgi ve güzellik kurtaracak. Savaş tanrısı Ares’in dünyadaki zulme ve katliamlara neden olduğunu düşünse de insanların bunca kan, kin ve savaş için hiçbir kötüye ihtiyacı olmadığını görmesi onun için büyük bir hayal kırıklığı. Zaten bu filmde hiçbir anti kahramana gerek yoktu. İnsan kendi cehennemini kurmakta epeyce usta. Hem çizgi dünyada hem de buralarda.

 

Başka bir dünyadan gelen bir kadın ve bir kahramanın absürtlüğü filmin mizahını sırtına alırken, Chris Pine ile Gal Gadot‘un arasındaki elektrik de filme romantizm katıyor. 300 Spartalı‘da kullanılan aksiyon ve çekim teknikleri perdeye kurulan DC evrenindeki Zack Snyder etkisini iyice açığa çıkarıyor. Koyu yeşil ve lacivert tonları da Batman v Superman‘daki Zack Snyder‘in fırça izlerini taşıyor. Atmosferini Birinci Dünya Savaşı‘na kuran Wonder Woman, Marvel’in Captain America’sı ile zaman – mekan açısından akrabalık kuruyor. Film, sanat yönetimi, kostüm kullanımı bakımından sınıfı geçiyor; ancak son virajda efektlere yeniliyor. Zaten pek de sıra dışı olmayan ‘ortalama’ bir kötü adamla finali yapmak filmi sığ sulara çekmişken, efektlerde de batmak çifte yumruk atıyor filmin kalitesine.

Filmin kadrosunda sağlam isimler var. Robin Wright, Connie Nielsen, Ewen Bremner, David Thewlis… Mevcut aktrislere bakınca başrol için Gal Gadot en iyi seçim.

Kısaca; bir ‘ilk’ olarak Wonder Woman, tatmin edici. Zaten bu seriye meraklı biri iseniz iyi ya da kötü eleştiri sizi pek de ırgalamaz, sadece fikir sağlaması yaptırır. Umarız ki öykü olarak daha katmanlı bir devam filmi gelir.

Filmin fragmanı için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up