Eleştiri: Tutunamayanlar

Eleştiri Manşet

İlk bölümü TRT 1 ekranlarında yayınlanan, yönetmen koltuğunda Osman Nail Doğan ve Murad Zaloğlu’nun oturduğu, başrollerini ise Doğu Demirkol ile Ece Çeşmioğlu’nun paylaştığı absürt komedi dizisi Tutunamayanlar, 7 Ocak’ta seyircinin beğenisine sunuldu. Tutunamayanlar dizisi hayata tutunmayı becerememiş bir grup mahalle arkadaşının hikayesini konu alıyor.

Absürt komedi türündeki dizide Leyla ve Mecnun esintilerinin hissedildiğini söylemek gerek. Tutunamayanlar, birçok açıdan hikayesinde bulundurduğu kinayelerle ön plana çıkan bir yapım. Son zamanlarda ülkemizde popüler hale gelen çeşitli üniversitelerin açılması mevzusunun hikayeye Hicabi (Şinasi Yurtsever) tiplemesiyle yansıtılması buna örnek olabilir. Tutunamayanlar’ı popüler kültür dizilerinden ayıran bir çok nokta bulunuyor. Bunlardan biri hikayenin sokak kültürünün hala devam ettiği bir mahallede gerçekleşiyor olması.

Başrol olarak seyrettiğimiz Doğu Demirkol (Tarık), karşımıza çoğu Türk genci gibi iş bulma derdinden muzdarip olduğu halde kendisini geliştirmek için çaba sarf etmeyen bir karakter olarak çıkıyor. 30 yaşına kadar hiçbir iş tecrübesi olmayan Tarık’ın mülakat çıkışı karşılaştığı İrem karakterine aşık olmasıyla birlikte hayatında yaşadığı değişikliklere şahitlik ediyoruz. Dizinin bundan sonraki bölümlerinde, ikilinin hikayesine çokça eşlik edebiliriz.

İş olsun diye şair vasfını giyinen modern zaman şairlerine Tutunamayanlar‘da da rastlıyoruz. Barış Yıldız‘ın hayat verdiği Lütfü karakteri mahallemizin başarısız şairi olarak karşımıza çıkıyor.

On iki bin yaşında olan ilham perisi İlhan, mahallenin iki başarısız insanı olan Lütfü ve Tayfun’un en büyük destekçisi olacak gibi görünüyor.

Dizinin 80 dakika olması, özellikle Türkiye’de televizyon dünyası açısından çok yenilikçi bir adım olmuş. Klişe espirilerden uzakta bir dizi olmasa da, hikaye boyutu ile ilerleyen bölümlerde yapısını oturtabilecek bir dizi olacağını tahmin ediyorum.

Editör Tavsiyesi

Değerli şairimiz, Attilâ İlhan‘dan Emperyal Oteli şiirini Tarık ve Ece arasındaki etkileşim sırasında bir kaç mısrasını dinledik. Tam versiyonunu dinlemek isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Seyda Kocaöz

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up