Eleştiri: Tutunamayanlar

Eleştiri Manşet

TRT 1 ekranlarında yayınlanan, yönetmen koltuğunda Osman Nail Doğan ve Murad Zaloğlu’nun oturduğu, başrollerini ise Doğu Demirkol ile Ece Çeşmioğlu’nun paylaştığı absürt komedi dizisi Tutunamayanlar, 7 Ocak’ta seyircinin beğenisine sunuldu. Tutunamayanlar dizisi hayata tutunmayı becerememiş bir grup mahalle arkadaşının hikayesini konu alıyor.

Absürt komedi türündeki dizide Leyla ve Mecnun esintilerinin yer aldığını söylemek gerek. Özellikle ilham perisi olarak seyirci karşısına çıkan İlhan karakteri bu durumu izleyicide yoğun bir şekilde hissettiriyor. Tutunamayanlar’ın birçok açıdan hikayesinde bulundurduğu kinayelerle ön plana çıkan bir yapım olduğuna şahitlik ediyoruz. Dizinin yer verdiği sistem eleştirileri izleyici üzerinde bir süre sonra sıkıcı bir boyuta geçiyor. Yaratıcı esprilerin olmayışı ve fazlasıyla basit yollardan izleyiciye mesaj gönderilmesi dizinin akışını olumsuz yönde etkiliyor. Tutunamayanlar’ı popüler kültür dizilerinden ayıran bir çok nokta bulunuyor. Bu noktalardan biri hikayenin sokak kültürünün hala devam ettiği bir mahallede gerçekleşiyor olması.

Dizideki farklı karakterleri incelediğimizde Kitap Kafe’nin sahibi Hikmet üzerinde, Ekmek Teknesi dizisinde bulunan Heredot Cevdet tavırları seyircinin gözünden kaçmayacak cinsten. Mahallenin gençlerine akıl verip, hikayeler anlatan Hikmet’i, mahallenin babacan insanlarından biri olarak seyrediyoruz. Dizide, Türk dizileri arasında başarıya ulaşmış bir çok yapımın yansımalarına tanık oluyoruz. Bu yönüyle Tutunamayanlar için toplamaca bir dizi diyebiliriz.

Son zamanlarda ülkemizde popüler hale gelen çeşitli üniversitelerin açılması mevzusunun hikayeye Hicabi (Şinasi Yurtsever) tiplemesiyle yansıtılması buna örnek olabilir. Başrol olarak seyrettiğimiz Doğu Demirkol (Tarık), karşımıza çoğu Türk genci gibi iş bulma derdinden muzdarip olduğu halde kendisini geliştirmek için çaba sarf etmeyen bir karakter olarak çıkıyor. 30 yaşına kadar hiçbir iş tecrübesi olmayan Tarık’ın mülakat çıkışı karşılaştığı İrem karakterine aşık olmasıyla birlikte hayatında yaşadığı değişikliklere şahitlik ediyoruz. Bir yerde hikayenin zengin kız fakir oğlan hikayesine evrileceğini hissederken İrem’in batmış bir iş adamının kızı olmasıyla hikaye farklı bir şekil alıyor.

İş olsun diye şair vasfını giyinen modern zaman şairlerine Tutunamayanlar‘da da rastlıyoruz. Barış Yıldız‘ın hayat verdiği Lütfü karakteri mahallemizin başarısız şairi olarak karşımıza çıkıyor. Lütfü’nün genel manada kitapların okunmamasından fazlasıyla rahatsız olması, izleyicilerde bu manada bir iç muhakemeye itiyor. Dizinin entelektüel ayağına, Lütfü yön veriyor diyebiliriz.

On iki bin yaşında olan ilham perisi İlhan, mahallenin iki başarısız insanı olan Lütfü ve Tayfun’un en büyük destekçisi. İlhan’ın bu zamanda kadar izlediğimiz ilham perilerinden farkı, Anadolu ile sentezlenmiş bir peri olması, yönetmen ve senaristin yaratıcı bir mizansene sahip olduğunun kanıtı niteliğinde.

Dizinin 80 dakika olması, özellikle Türkiye’de televizyon dünyası açısından çok yenilikçi bir adım olmuş. Klişe esprilerden uzakta bir dizi olmasa da, hikaye boyutu ile ilerleyen bölümlerde yapısını oturtabilecek bir dizi olacağını tahmin ediyorum.

Editör Tavsiyesi

Değerli şairimiz, Attilâ İlhan‘dan Emperyal Oteli şiirini, 1. bölüm de Tarık ve Ece arasındaki etkileşim sırasında bir kaç mısrasını dinledik. Tam versiyonunu dinlemek isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Seyda Kocaöz

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up