Eleştiri: Tomb Raider

Eleştiri Manşet
Eleştiri: Tomb Raider

Oyun olarak kalsaydı…

Tomb Raider, duygusal olarak bağ kurduğum bir oyun. İlk gençlik yıllarımda çokça vaktimi harcadığım bu güzel oyun perdede hiçbir zaman güldürmedi beni. Ne Angelina Jolie ne de Alicia Vikander olanı ile.

Indiana Jones’in kız kardeşi Tomb Raider, macera ve zekayı içinde barındıran güzel bir oyundu. Bir yandan bedenini kullanan fit kadın karşılaştığı tuzaklar karşısında aklını devreye sokarak belanın türlüsünü savuşturuyordu.

Yolu gözlenen yeni Tomb Raider, tam on beş yıl sonra geldi. Gelmez olaydı. Warner Bros. işi öyle ticarete dökmüş ki Lara Croft karakterinin ruhunu bir kenara atıp onu bir oyuncağa çevirmiş. Sığ ve iki boyutlu öyküsü ile Tomb Raider, bundan sonra gelecek filmleri de katarak söylüyorum: 2000’den sonra Çekilmiş en berbat oyun uyarlaması. Ben Warcraft’a söylenirken daha beteri varmış meğerse.

Lara Croft’un babası işe ilişkisini üç-beş güya ‘özel’ sahneyle bize anlatan film, ilerleyen dakikalarda olacakları gözümüze soka soka söylüyor. Azıcık sürpriz yapsan. Kahramanı yola, maceraya sürükleyen yönetmen, her sahneyi gereksiz yere aksiyona çevirmek neden? 118 dakikalık filmde bir damla ruh olmadan kızcağızı saçma bir aksiyonun içime sokmak niye? Oyunda ‘gideri’ var da bu sinema yahu! Tamam, bu ilk film, zaten uyarlamalarda ilk film sıkıntılı, ama bu sıkıntıyı gidermek yerine ‘gereksiz’ aksiyon katarak daha da sıkıntıya sokmuşsun kendini.

Norveçli yönetmen Roar Uthaug, ülkesinde çektiği gerilim macera filmleri ile tanınıyor. Özellikle son filmi The Wave, ümit vaat ediyordu, onun bu ilk Hollywood işi olan Tomb Raider, 1990’ları aşamayacak bir çapta olmuş. Bir televizyon filminde olması gereken her şey var yeni Tomb Raider’de. Üstelik ‘yeşil perde’ teknolojisi ise abartılacak derecede ve göze batıyor.

Alicia Vikander, role adapte olmak için bedensel bir takım çabalar gösterse de Angelina Jolie’nin inşa ettiği ‘seksapel’ kahraman imajını yıkamamamış. Vikander’in oyunculuğu ise burada epeyce abartılı.

Sinemada özellikle çizgi roman ve oyun uyarlamalarında kadın kahraman filmlerinin artması umut verici, ama sığ ve boyutsuz bu tip örnekler görmek can sıkıcı.

Twitter/SerkanBastimar

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up