Eleştiri: The White Helmets

Eleştiri Muhammed Uyar
Eleştiri: The White Helmets

Muhammed Uyar
muhammeduyar@sinefesto.com

Akademi ödüllerinin dağıtıldığı gün (27 Şubat 2017) Sinefesto’da “İngiliz Yönetmen Oscar Konuşmasını Ayetle Yaptı” başlığıyla bir haber paylaştık. En İyi Kısa Belgesel Ödülü’nü kazanan ‘The White Helmets’ (Beyaz Kasklılar) belgeselinin yönetmeni Orlando von Einsiedel teşekkür konuşmasında Maide Suresi’nin 32. Ayetini okumuştu. Haliyle belgeseli merak ettim tabi.

‘Beyaz Kasklılar’ belgeseli 41 dakikalık çarpıcı bir yapım. Suriye’deki gerçek savaş görüntüleri ile başlayan filmde bizim AKUT benzeri bir arama kurtarma timi ‘Beyaz Kasklılar’ ekibini izliyoruz. Ekibin neredeyse büyük çoğunluğu arama-kurtarma faaliyetleri konusunda eğitimli değil.

Belgesel savaşın yıkıcı ve yıpratıcı gerçekliğini bize anlatırken olayları çok fazla ajite etmiyor. İyi ki de etmiyor, çünkü bu haliyle çok daha fazla etkileyebiliyor izleyicisini. Suriye’de yaşananlara dair o kadar kötü görüntüler gördük ki artık karşımıza çıkan görüntüleri anında kapatıyoruz. Bu durumun çok daha kötü olduğunu düşünüyorum.

2013 yılından beri 130 Beyaz Kasklılar mensubu Suriye’deki savaşta hayatını kaybetmiş. Bu süre içerisinde ise 58 bin kişinin hayatını kurtarmayı başarmışlar. Rakam doğru, tam 58 bin.

Belgeselin içerisinde Beyaz Kasklılar’a dair etkileyici ve çarpıcı hikayeler var. Bir hava saldırısı sırasında evlerinin tamamı yıkılan bir köyde tam 16 saat boyunca arama-kurtarma çalışması yapıyorlar. Hiç kimsenin sağ kalmadığını düşündükleri bir anda ‘Sanki Allah aramaya devam edin diyordu ve biz de devam ediyorduk.’ diyorlar. Ve aramaların son anlarında henüz 1 haftalık bir bebeği canlı şekilde kurtarıyorlar. Düşünebiliyor musunuz? Bir köyün tamamı katledilmiş ama bir bebek sağ kalıyor. ‘Herkesin ölüm saati belli, Allah yaşamamızı isterse yaşamaya devam ederiz.’ diyor Beyaz Kasklılar. Kurtardıkları bebeğe ‘Mucize Bebek (Mahmud)’ adını veriyorlar. (Mahmud ile Türkiye’de bir buluşmaları var ki sormayın. Gözünüzü bilmem ama yüreğiniz ağlıyor.)

“Bir süre muhalifler için savaştım. Daha sonra Beyaz Kasklılar’a katıldım. Çünkü can kurtarmanın can almaktan daha önemli olduğunu düşünüyorum.” diyor bir Beyaz Kasklılar mensubu…

the-white-helmets

‘Beyaz Kasklılar’ Türkiye’de AKUT tarafından eğitiliyor.

Belgeselin ikinci yarısı ise Türkiye’de geçiyor. Türkiye’nin güneyi dedikleri bir yerde (muhtemelen Şanlıurfa) AKUT tarafından eğitime tabii tutuluyorlar. Bu sırada yaşanan saldırılarda bir Beyaz Kasklı mensubunun kardeşi ve çocukları da mahsur kalıyor. Bu sahne beni en çok etkileyenlerden biriydi. Çocuğunun sesini duyan baba “Elhamdülillah. Ama benim oğlum başkalarının oğlu ne fark eder? Hepsi de masum değil mi? Günahları ne?” diyor. Bu nasıl yürek yakıcı bir cümledir.

Tüm bunlar Suriye yaşananların farklı bir boyutunu da bize göstermiş oluyor. Oscar ödülü almaları onlar için elbette önemlidir. Lakin belgeseli izlemenin ve desteklemenin de bizler için önemli olduğunu düşünüyorum.

‘Beyaz Kasklılar’ “Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır.” buyuran Maide Suresi’nin 32. Ayetini kendilerine rehber edinmişler. Ve bu uğurda canla başla çalışıyorlar. Allah onların yardımcısı olsun. Ve onları evlatlarına, ailelerine bağışlasın. Onların güzel günlerin geleceğine dair umutları var. İnşallah o umut ettikleri güzel geleceğe kavuşurlar.

Herkesin kendi derdine düştüğü 21. YY.’da başkalarının hayatları için mücadele eden güzel insanları bizlere anlattığı için Orlando von Einsiedel ve ekibine de teşekkürü bir borç biliriz.

twitter.com/muhammeduyar

Beyaz kasklılar fragmanı için tıklayın…

Yorumlar

 
Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. 2011 yılında Sinefesto.com'u kurdu. Klark Medya'da kurucu ortak olarak iş hayatına devam ediyor.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up