Eleştiri: The Post

Eleştiri Manşet
Eleştiri: The Post

Büyük Karar

Steven SpielbergCasuslar Köprüsü‘nden sonra yeniden tarih sayfalarını karıştırıyor.  The Post, hem meslek ahlakı hem de kadının sosyal statüsü üzerinden bir dönemi mercek alıp topu bugüne atıyor.

Kadrosunda Tom Hanks ve Meryl Streep‘in olduğu The Post,’ Vietnam Belgelerinin’ açığa çıktığı sansasyonel Nixon döneminde,  yerel bir gazetenin patron ve çalışanlarının önemli bir karar verme aşamasını gözler önüne seriyor.

Spielberg‘in görkemden uzaklaşıp sakin bir öykü anlatımına geçtiği The Post, her çağda yaşanan iktidar – medya yakınlaşması ve medyanın haberi servis etme sürecinde ‘bir takım’ çıkarları gözetmesi üzerine esaslı bir öyküye sahip. Yakın zamanda Oscar alan Spotlight‘ın aksine bir sinema filmi olmayı başaran The Post, içeriği ile gazetecilik, yönetimi ile de Spotlight‘a sinema dersi veriyor.

The Post yalnızca gazetecilik filmi değil elbette. Hikaye,  kuşaklar boyunca erkeklerin yönettiği bir gazetede patron koltuğuna oturan bir kadının (Katharine Graham – Meryl Streep) üzerinden başka bir yolda daha ilerliyor. Streep’in canlandırdığı karakter dönemin kadına bakışını da çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Graham’ın dedesinden  alıntıladığı şu hikaye müthiş mesela:

Kadının öğüt vermesi bir köpeğin arka ayakları üzerinde durması gibidir; yapamasa bile bunu görmek bile ilginçtir.”

Finale doğru artan gerilim ve Katherine Graham karakterinin dönüşümü filmin en keyifli noktaları. Tom Hanks ve Meryl Streep‘in performansları takdire şayan. Bir dönem filmi olmasından dolayı sanat yönetimi de detaylı ve klas.

Rekabette etik, mesleki dayanışmanın yanı sıra bugünlerde mumla aranan nezaket, bir haber için verilen zahmet ve niceleri. The Post sinema için yeni bir şey söylemese de günümüz gazeteciliği için kara bir ayna görevinde. Sağ ve sol ayırmaksızın ‘yandaşların’ bakmayacağı bir ayna.

Şöyle diyor filmin bir yerinde:

“Basın yönetenlere değil yönetilenlere hizmet eder.”

Tüm film boyunca görüntüden, kostüme hissedilen All The President’s Men havası da finalde güzel bir gönderme ile taçlanmış. Görkemli filmlerin yönetmeni Spielberg, aynı zamanda gerçek hikayeleri de hakkını vererek anlatıyor. Münih’ten sonra bu film çok iyi geldi.

İyi senaryo, iyi oyunculuk, güzel konu, dört başı mamur görüntü yönetimi ile The Post Spielberg’in ustalık işlerinden.

Twitter/SerkanBastimar

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up