Eleştiri: Son Portre

Eleştiri
Eleştiri: Son Portre

Uzun bacaklı, yüzleri memnuniyetsiz ve kederli, dudakları ilkel, gözleri neredeyse olmayan, derisi bin işkence sonrası parçalanmış garip formlu heykellerin ustası Alberto Giacometti’nin hayatının bir kesimi ile karşı karşıyayız. Bir eserin ‘yaratım sürecine’ bizi şahit eden Son Portre kapalı mekanların yönetmeni, usta oyuncu Stanley Tucci’nin imzasını taşıyor.

Oyunculuk kariyerine sayısız film ekleyen Tucci, 2007 tarihli bir evlilik – ya da aile dramı- diyelim Blind Date‘den 10 yıl sonra beşinci kez yönetmen koltuğunda.

Biyografik filmlerin aranan yüzü Geoffrey Rush’ın başrolünde olduğu Final Portrait – Son Portre yaklaşık üç haftalık bir süreçte Alberto Giacometti’nin sanatına, 1960’lı yılların Paris’ine ve bir portrenin hikayesine bizi tanık ediyor.

Filmin amiral gemisi elbette Geoffrey Rush. Her şeyi bir kenara bırakıp sadece onu izlemek bile yeter. Hayranlık uyandıran Geoffrey Rush bir insanın olabileceği her şeyi oynayabilme yeteneğine sahip. Rush, bir başkası olmayı ya da kendinden bir başkası çıkarmayı çok iyi başaran bir aktör.

En baştan diyeyim; Giacometti’yi bilinçli bir şekilde takip ettiğimi söyleyemem ama; bu film sanatçının nasıl özel bir dünyası olduğunu bize gösteriyor. Çoğunlukla kapalı mekanda geçen Son Portre, sanat sevicileri ile sanatçılar arasındaki ilişkiye de yer verirken, Giacometti’nin savruk ve dağınık hayatına karşın, bir eserin hiçbir zaman tamamlanamayacağı görüşündeki sanatçının mükemmeliyetçiliğini de gözler önüne seriyor. Kötü bir atölye, kötü bir evlilik, kazanılan onca paraya rağmen sefalet içinde bir yaşam… Giacometti’nin karamsar dünyasının eğlenceli dışavurumu…

Esprili dili, iyi oyunculuğu, bir sanat eserinin sancılı doğum sürecini göstermesi ve özel hikayesi ile Son Portre haftanın öne çıkan filmi.

Filmin kadrosu ve konusu için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up