Eleştiri: Sofra Sırları

Eleştiri Manşet
Eleştiri: Sofra Sırları

“Sadece Sarılmak İstiyorum”

Senarist özelliği daha ağır basan yönetmenlerimizden Ümit Ünal, yeni ‘harikası’ Sofra Sırları ile karşımızda. Filmin başrolünde ise 2017 yılında üç farklı filmde farklı rollerde boy gösteren Demet Evgar var.

Sofra Sırları, gerek mekan, gerek senaryo ve gerekse de oyunculuk bakımından ele alındığında sinemamızda ender görülen ‘niteliklere’ sahip. Ünal, kamerasını bir büyüteç gibi aile denen ‘organizmaya’ çeviriyor ve daha da yakına tutarak mutsuz evlilikler, yalan ilişkiler tiyatrosunda kaybolan – aklını kaçıran kadınların cinnetini inceliyor. Ve ortaya yarı absürt sonuna kadar gerçekçi bir kara komedi çıkıyor.

Serra Yılmaz‘ın yönettiği Cebimdeki Yabancı gibi Ünal’ın filmi de neredeyse tek mekanda geçen, zaman zaman bu mekan mevzuu yüzünden de tiyatral bir gösteriye dönüşen ama sinemadan ödün vermeyen bir yapım.

Sofra Sırları, birçok evlilikte olduğu gibi, benliği kendinden alınan ve kimliği sadece işlevselleştirilen kadının bu ‘rutin ölüme’ başkaldırısını ve zinciri kırma çabasını ince bir hicivle ele alıyor. Absürtlüğü ile bu trajikomik durumu fantastik bir polisiyeye, hatta gerilime eviren film, ana karakter Neslihan dahil filmdeki tüm karakterlerin ‘köşeyi dönme – yırtma’ macerasını da öykünün içinde barındırıyor.

Toplumlardaki erkek figürünün bencil ve hayvani özelliklerini alaycı bir şekilde irdeleyen Sofra Sırları, gücü elinde tutan, sınıfsal olarak üstün tarafta doğanın hiçbir mazeret göstermeden haklıymışçasına ‘ötekiyi’ nasıl sömürdüğünü de gözler önüne seriyor. Neslihan’ın kocası ve iş yerinden arkadaşlarının karılarına karşı tutumları ile öteki kadınlara bakışını gördüğümüz her sahnede toplumdaki erkeğin maskeleri de bir bir yere düşüyor ve üstelik maskenin ardında da bir yüz görünmüyor. Aynı şekilde Neslihan’ın alt katta oturan komşusu Meral’in ve diğer kadınların da sorunu, varlıklarının ve benliklerinin kocaları ya da genellersek erkekler tarafından bir şekilde reddedilmesi. Fırat Altunmeşe‘nin oynadığı çiçekçi çırağı Ramo’nun durumu ise iki tarafın da dezavantajlarına sahip bir karakter olarak öyküyü derinleştiriyor.

Ana karakter Neslihan’ın dönüşümü ise muazzam. Karakterimiz ‘yüklerini’ attıkça mekansızlaşmaya başlıyor ve aidiyet duygusunu da yitiriyor. Sadece sarılmak isteyen Neslihan filmin ilerleyen dakikalarında hiçbir mekan ve zamanla bağ kuramıyor.

Bu kadar ciddi bir mevzuyu hazmedilebilir hafiflikte sunan Sofra Sırları, tıpkı leziz bir yemek gibi. Ünal, doğru tarifi doğru şekilde uyguluyor ve ortaya müthiş bir tat çıkıyor. Senaryosu falsosuz, hiçbir fazlası olamayan filmde her karakter öykünün içinde önemli bir yere sahip.  Başta Demet Evgar olmak üzere her oyuncu filmin atmosferine müthiş bir katkı sunuyor.

Seyir zevki yüksek, eğlenceli ve aynı zamanda kaliteli bir yapım olan Sofra Sırları vadettiği her şeyi fazlasıyla yerine getiren leziz bir yapım.

Twitter/SerkanBastimar

Fragman için tıklayın

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up