Eleştiri: Rise of Empires Ottoman

Eleştiri Genel Manşet

Bir çağı kapatıp, yeni bir çağ açan destansı bir tarih; “29 Mayıs 1453 İstanbul’un Fethi”. Rise of Empires: Ottoman, Netflix’te, Karga Seven ve STX Entertainment’in birlikte yapımcılığını üstlendiği, belgesel dizisi olarak seyirci karşısına geçti. Türkiye ortak yapımlı 6 bölümlük mini dizinin yönetmenliğini Emre Şahin üstleniyor.

Osmanlı’nın göz bebeği, kutsal bir şehir olan İstanbul’un fethini konu alan dizi, dönemin padişahı II. Mehmet’in kararlı ve azimli mücadelesini gözler önüne seriyor. Bizans’ın topraklarını korumak için verdiği mücadeleden Osmanlı’da yaşanan fetih hareketlerine kadar her detay, yerli ve yabancı tarih bilimcilerinin de yorumlarıyla seyirciye aktarılıyor. Kendi tarihimiz açısından önemli şahıslar unutulsa da (Akşemsettin, Ulubatlı Hasan) Osmanlı’nın tarih sahnesine çıkışını, atalarımızın güç ve kudretini kanıtlayan başarılı bir projeye imza atılmış diyebiliriz.

“Ya ben seni fethedeceğim, ya da sen beni”

Peygamber efendimizin, “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur” hadisiyle, bir hükümdarın İstanbul ile buluşacağı güne özlemi, azmi ve inancı; asırlar boyu anlatılacak mucizevi bir hikayeye dönüştü. Hükümdarın, Osmanlı ordusunun direncinin yıkılmak üzere olduğu sahnelerde, askerlere moral ve destek olmak amacıyla sık sık bu inancı dile getirdiğini görüyoruz.

Birçok ordunun kuşatma girişimlerine rağmen surları aşılamamış İstanbul’un, henüz 21 yaşında genç bir hükümdar tarafından fethedilmesi, dizide incelikli bir şekilde işleniyor. Zekası ve askeri başarısı ile ön plana çıkan Fatih Sultan Mehmet, dizide kendinden asla ödün vermeyen, kibirli, sinirli ve fevri davranan bir hükümdar olarak gösteriliyor.

Merhametli kişiliği ile bilinen Fatih Sultan Mehmet’in, dizide Cenevizliler’e karşı yenilmiş bir donanmanın komutanı olan Baltaoğlu’nu affetmesi, bu yönünü az da olsa ön plana çıkarıyor.

Dizide Cenevizli paralı asker olan Guistiniani’nin, Osmanlı ordusunu çoğu kez bastırdığını ön plana çıkartılması, hatta cephede Roma ordusunun sürekli Türkler’i öldürmesine dikkat çekilmesi, taraflı bir bakış açısını yansıttığından olumsuz olarak eleştirdiğim kısımların başında yer alıyor.

Netflix’in Türkiye yapımı üçüncü dizisi olan Rise of Empires Ottoman, ana dilini İngilizce tutmasıyla dünya çapında bir proje olduğunu kanıtlamış oldu. Birkaç oyuncu haricinde dizide Türk oyuncuların İngilizce konuşması fazla dikkat çekmiyor. Hatta dizide tarih bilimci Celal Şengör’ün İngilizcesi diziye akıcılık ve renk katmış diyebiliriz.

Dizinin kusursuz diyebileceğimiz çekimleri, kurgu geçişleri, renk efektleri, teknik anlamda profesyonel olarak çalışılmış.

Özellikle Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran Cem Yiğit Üzümoğlu’u muazzam oyunculuk sergilerken, Cenevizli komutana hayat veren Birkan Sokullu’da dizinin en başarılı performanslarından birini sergilemiş.

Fatih’in üvey annesi olarak karşımıza çıkan Tuba Büyüküstün, Mara Ana rolüyle seyirci karşısına çıkıyor. Büyüküstün bu rolüyle diğer karakterlere göre dizide biraz geri planda kalıyor. Ailesi Müslüman olan fakat çocuk yaşta yetim ve öksüz kaldığı için Loukas Notaras tarafından büyütülen Ana’yı ise Damla Sönmez canlandırıyor.

Dizide kadın oyuncular biraz geride kalsa da, dizinin amacının fethi anlatmak olduğu için kadın entrikalarına yer vermemesi bu anlamda bağlayıcı olmuş.

İstanbul’un “kızıl elma” metaforu üzerinden sıkça kullanıldığı dizi, bu sembolik içeriğin Osmanlı’da neyi ifade ettiğini izleyiciye bilgilendirme hususunda yetersiz kalınmış.

“Daha yeni başlıyoruz”

Belgeselde Fatih için “Amaca giden her yol mübahtır” profili çizildiğini görüyoruz. Ancak fetih için her daim soğuk kanlı olan ve “cennet” olarak nitelendirdiği topraklara ulaşabilen Fatih Sultan Mehmet, tahta oturduğunda “Daha yeni başlıyoruz” sözüyle de yedi cihana hükmedecek bir imparatorluğun kapısını aralamış oldu.

Betül Aydın

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up