Eleştiri: Paramparça (In the Fade)

Eleştiri Manşet
Eleştiri: Paramparça (In the Fade)

Adalet ve Önyargı üzerine 

Yönetmen Fatih Akın, bir yol ve büyüme hikayesi olan Tschick’in ardından Almanya’da kimsenin yanaşmaya cesaret edemediği bir konuya, Neo Nazi seri cinayetlerine kamerasını çevirerek ırkçılık, önyargı ve adalet kavramlarını sorguluyor.

Akın’ın bu cesur davranışını tebrik etmek gerek. Daha önce de Ermeni Tehciri’ne yönelik bir şey yapmış fakat anlatımı objektif bulunmamıştı.

In the Fade, Fatih Akın sineması için parlak bir iş sayılmaz. Zira, yönetmen kendine has üslubu bir kenara bırakıp ortalama bir işe imza atmış. Oscar yolunda Almanya’yı temsil eden film son dokuza kalsa da finaldeki beş yapım arasına giremedi. Zaten bu vasat filmin buraya kadar gitmiş olması bile şaşırtıcı. Filmde Diane Kruger’in performansı dışında pek de bir şey yok.

In the Fade, ailesini ırkçı bir saldırıda kaybeden bir kadının kendi adaletini sağlamaya çalışmasını anlatıyor. Film, nefret ve ırkçılığın, önyargının bireylerden kurumlara kadar her bünyede nasıl yer ettiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Ancak, filmin vasatın altındaki hali bu çarpıcı konunun altında eziliyor.

Fazlasıyla mantık hatası, tek soruyla alt edilecek bir senaryosu  olan In the Fade, bir güvenlik kamerası ile çözülecek bir mevzuyu aylarca süren mahkeme sahnesine çevirerek gereksiz sularda kulaç atıyor.  Mahkeme sahnelerinin teatral ve yapaylığı ise ayrı bir konu.  Gereksiz bir Yunanistan yolculuğu ve niceleri… Sürü ile çiğ ya da yapay duran sahneler seyir zevkini düşürüyor. Bir damla sürpriz yok.

Bir de işin teknik kısımları var tabii. Camdan süzülen yağmur damlalarıyla ana karakteri ‘ağlamış gibi’ göstermek ama bunu uzunca gösterip göze sokmak, anlamsız bir arabadan inip market alışverişi sahnesini plan – sekans çekip gereksiz gösteriş yapmak da filmi çiğleştiriyor.

In the Fade, Jodie Foster’ın oynadığı Brave One’nin düşük bütçeli versiyonu gibi. Filmin bu kadar festival dolaşıp bir de Oscar aday adayı olması şaşırtıcı. Fatih Akın filmografisinin en zayıf halkası olan In the Fade, Fatih Akın imzası taşımasa yüzüne bile bakılmayacak acemilikte ve basitlikte.

Özetlersek: In the Fade cephesinde Kruger’den başka bir şey yok.

Twitter/SerkanBastimar

Filmin kadrosu ve fragmanı için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up