Eleştiri: Mission: Impossible Yansımalar

Eleştiri Manşet Muhammed Uyar

Evanjelik Jackie Chan

Fragmanının vadettiği hız ve hazzı neredeyse eksiksiz yerine getiren “Mission: Impossible Yansımalar” bıyıklı süpermeni bir avantaja çeviriyor ve -Brain de Palma’nın türe yenilikler getirdiği ilk filmi sayılmazsa- serinin son 5 filminin belki de en iyisi haline geliyor. Ghost Protocol birçoğuna göre en iyisi olarak nitelendirilse bile ben açıkçası Brad Bird’ün katışıksız bir animasyon dâhisi olduğuna inanıyorum ve öyle kalmaya da devam etmeli.

Çakma Jackie Chan

Eğer Christopher McQuarrie hem yazar hem de yönetmen olarak son iki filme müdahil olmasaydı, MI serisi J.J. Abrams sonrası dönemde yoluna sadece vur-kaç-kovala ve seyirciyi oyala modunda devam etseydi, sanırım bu günleri göremeyebilirdi. Çünkü birçoğuna göre aktör ve yapımcı Tom Cruise’nin dublör gerektiren bütün sahnelerde kendisinin oynuyor olması bence seriyi kurtarmaya yetmezdi. Çünkü Jackie Chan bu işi ondan çok daha iyi, çok daha ucuz ve her şeyden önemlisi bizim Yeşilçam filmlerinde olduğu gibi çok daha samimi olarak zaten yapıyor. Üstelik Jackie Chan çoğu zaman da filmlerini kendisi yönetiyor. Yazar – yönetmen Christopher McQuarrie’nin esas katkısı ve farkı da işte tam olarak buraya devreye giriyor. Özellikle senaryoyu oluştururken hem seçtiği mekanlar hem de aksiyonu seyirciye aktarma biçimiyle MI serisini sadece pahalı bir aksiyon filmi olmaktan çekip çıkarmaya ve epik-aksiyon diyebileceğimiz bir seviyeye taşımasına yardımcı olmuş. Özellikle çakma Jackie Chan ve bıyıklı süpermenin uçaktan atladığı sahne harikaydı. O sahnede uçaktan atlayan kameramanın yerinde olmak isterdim açıkçası. Tam bir adrenalin şovuydu. Diğer birçok büyük aksiyon sahnesi de çok iyiydi ama size tavsiyem basın gösteriminde bize izlettiklerinin aksine filmi 3D olarak izlemeyin. Çünkü hem sonradan 3D’ye çevrilmesi hem de 3D’nin özellikle aksiyon sahnelerinin etkisini azaltması sebebiyle 2D olarak yani normal bir gösterimde izlemenizi tavsiye ederim.

Bıyıklı Süpermen

Açıkçası Paramount stüdyolarının Henry Cavill’in bıyıklarını kesmeyi kabul etmeyişlerini ve Justice League filmi için Joss Whedon’un yaptığı ilave çekimlere bir de CGI ile bıyıklarını tıraş edilmiş gibi göstermek zorunda bırakmalarına ve ilave çekimlerin oluşturduğu faturayı kabartmalarına helal olsun demiştim kendi kendime. İşte büyük stüdyo olmak budur. Üstüne bir de Justice League tam bir hayal kırıklığına dönüşünce ‘MI Fallout’ radarıma girmişti. Heyecanla bıyıklı Süpermen’i fragmanlarda görmeyi bekliyordum. Fragmanlar ilk düştüğünde beklentileri karşılayacağının garantisini vermişti açıkçası ama filmin giriş kısmında tam aksini düşünmemize sebep olacak sahneler mevcut. Ama spoiler vermemek adına buradan sonrasını filmde görün derim.

Ajan filmlerinin gerektirdiği hemen hemen her şeyi eksiksiz yerine getiren ama bu oranda da kendini fazla ciddiye alan ve ciddiye aldığı ölçüde de klişeye düşmekten kurtulamayan ‘MI Fallout’ bu kısır döngüden çıkabilmek için umudunu Simon Pegg’e bağlamış görünse de birkaç sahnedeki esprilerden ziyade bu çabanın yetersiz olduğunu söylemek zorundayım.

O zaman bir klişe de benden olsun, sıcakların tüm dünyada rekora koştuğu bu yaz günlerinde serin salonlarda bir film izlemek istiyorsanız bu haftanın tercihi kesinlikle ‘MI Fallout’ olmalı. Ama Tom Cruise da evanjelikmiş. Hatta ABD’de 100 milyon evanjelik varmış, hatta ve hatta “Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesine ABD’de en çok evanjelikler sevinmiş” diye açıklama yapan Trump “Niye filmin tüm dünyada aynı anda vizyona gireceği hafta bu açıklamayı yapmış?” diye kuşku duyuyorsanız, ben sadece Trump’ın yalancısıyım derim.

Yorumlar

 
Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. 2011 yılında Sinefesto.com'u kurdu. Klark Medya'da kurucu ortak olarak iş hayatına devam ediyor.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up