Eleştiri: Martıların Efendisi

Eleştiri Manşet

Heba edilmiş bir performans…

Başrolünde Mehmet Günsur’un oynadığı Martılan Efendisi, bu hafta gösterime giren yerli yapımlar arasında öne çıkıyor… Salonları istila eden ucuz ve kaba komedi filmi anlayışından sıyrılan ender yapımlardan olan Martıların Efendisi, heba edilmiş bir cevher olarak tanımlanabilir. Zira film, dizi havasından öteye gidemiyor.

Kaybedenler Kulübü‘nün senaristi, birçok dizide (filmde de) imzası bulunan Mehmet Ada Öztekin‘in yönettiği film, karakter odaklı bir senaryoya sahip.  Mehmet Günsur‘un dersine çok iyi çalıştığı filmde, senaryodaki inandırıcılık sorunu filmin her sahnesinde göze batıyor.

Kendini Martıların Efendisi olarak gören, hisseden bir adamın kendisine kurduğu hayal dünyası makul derecede kabul edilebilir olurken, onun kurduğu bu dünyaya adım atan ‘normal insanlar’ bir türlü seyirciyi ‘karakter’ olduklarına ikna edemiyor. Filmin en büyük çelişkisi de bu. Sanki parlak bir fikir ve iyi bir karakter bulunmuş ve onun heyecanı ile geri kalan her şeyi boşlamışlar gibi. Kadrosundaki önemli isimlere rağmen perdede kendine yer bulan her karakter değil üç boyut, ikinci boyutunu bile güçlükle oluşturuyor.

Robin Williams’ın Balıkçı Kral‘ı ile karakter kardeşliği olan film, (sürpriz bozan olmasın diye yazmıyorum) K-Pax’e uzaktan selam ederken, özellikle ‘helikopterli halüsinasyon sahnesi’ Bergman’ın 1961 yapımı Aynadaki Gibi – Såsom i en spege filmini çağrıştırıyor. Bir yanı ile politik bir temaya sahip olan Martıların Efendisi ‘festival filmi içeriğine’ sahip olsa da, görüntü yönetiminden oyunculuğuna kadar bu içeriği reddedip dizi kalıplarına girmeyi tercih ediyor. Dokunaklı bir öyküsü olan film Bülent Öztürk‘ün Mavi Sessizlik filmi ile de akraba bir temada.

Sadede gelirsek, genel izleyici hedef alınarak kadrosu şişirilmiş, kabul edilmiş dizi teknikleri ile riske atılmamış bir formda olan Martıların Efendisi, Günsur’un performansı dışında her şeyin derinliksiz (konuk oyuncu Ezel Akay hariç) olduğu bir yapım. Mehmet Ada Öztekin‘in ilk filminde senaryosunu kaleme aldığı Kaybedenler Kulübü Yolda‘nın da yönetmen koltuğunda oturduğunu hatırlatalım. Umarız ki o film bundan iyi olur.

Filmin kadrosu, konusu ve fragmanı için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up