Eleştiri: Little Women

Eleştiri
Geçmişte okuduğumuz çocuk romanlarının karşımıza film olarak çıkması, kurduğumuz hayalin gerçekleşmesi gibi!

Louisa May Alcoot tarafından kaleme alınan Little Women, çocukluğumuzun unutulmaz romanları arasında yer alıyor. Birçok kez sinemaya uyarlanan roman, Greta Gerwig‘in yorumu ve muhteşem sinematografisiyle beyaz perdede üçüncü kez seyirciyle buluştu.

Daha önce Lady Bird ile Oscar’a aday olan ve Hollywood’un başarılı kadın yönetmenleri arasında yer alan Greta Gerwig‘in imzasını taşıyan Little Women, 92. Akademi Ödülleri’nde de adından sıkça söz ettirdi.

Filmin oyuncu kadrosunda Lady Bird filminde yönetmenle birlikte çalışan Saoirse Ronan‘ın yanı sıra Florence Pugh, Timothée Chalamet, Emma Watson, Laura Dern ve Meryl Streep gibi yıldız oyuncular yer alıyor.

Little Women, 6 dalda aday olduğu 92 Akademi Ödülleri’nde “En İyi Kostüm Tasarımı Oscar”ını kazandı. Dekor, kostüm, sanat alanlarında filme bakıldığında mevcut yansıtılmak istenen dönem (1800’ler), seyirci üzerinde yoğun ve başarılı bir şekilde hissediliyor. Film boyunca kullanılan müzikler seyirciyi hikayenin içine çekerek dönemin ruhunu başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Filmi konu bağlamında incelediğimizde insan olarak kadınların birey olduklarına ve kimseden yardım almaksızın ayakta kalabileceklerine dair net mesajlar veriliyor. Dört kız kardeşin hikayesini ince ince işleyen yönetmen, ayrı yeteneklere sahip bu kadınların varoluş mücadelelerini çok yalın bir şekilde beyaz perdeye taşıyor.

Erkek egemen toplumunun içerisinde kadın bireylerden oluşan bir ailenin ekonomik özgürlüğünü sağlayarak yaşamını sürdürebilmesi gibi birçok meseleye tanık oluyoruz. Bu mesajlar filmin ana temasını oluştururken seyirci tarafından baktığımızda mesaj karmaşası yaratılmayıp, basit bir dil ile seyirciye ulaşabilmekte diyebiliriz.

Kadın seyircilere hitap ettiğini düşünsek de birçok toplumsal mesajı içerisinde bulunduran Little Women, basit dili ve açık anlatımı ile her yaşa hitap eden bir film.

Birbirleri için sonsuz fedakarlıkta bulunan dört kardeşin hikayesinde, zaman zaman aşkın karşılıksız bırakılmasına ve ardından getirdiği ızdırabın acı verici bir boyuta geçmesine şahitlik ediyoruz. Evin ikinci ablası olan Jo, uzun vadeli verilen kararların sonradan pişmanlık yaratacağını fakat yaşamdan vazgeçmeden güçlü bir şekilde hayata devam edilmesi gerektiğinin mesajını vererek hikayenin akışını başarılı bir şekilde noktalıyor.

Filmin sonuna gelirken kadın gücünün kutsal bir yapıya dönüştürülmesine ve bu gücün herkese tarafından kabul edildiğinin gösterilmesi ile filmin nitelikli bir final yaptığına şahitlik ediyoruz.

Son olarak Little Women tarzındaki filmler beğeninizi kazanıyor ise Bayan Potter’ı da seyretmenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

Seyda Kocaöz

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up