Eleştiri: Lady Bird

Eleştiri
Eleştiri: Lady Bird

Gerçek Adını Kabullenen Kahraman

Greta Gerwig’in ikinci kez kamera arkasına geçtiği ilk solo yönetmenlik denemesi Lady Bird, 11 Eylül sonrası paranoyak Amerika’nın üstelik ekonomik krizle mücadele eden ‘taşranın’ sakin ve sıkıcı ortamında ‘büyümek’ isteyen bir genç kızın hikayesini anlatıyor.

Üslup olarak pembelikten uzak durmaya çalışan Lady Bird, aslında (kadın – erkek fark etmez) hepimizin yaşadığı, benzerlerini tattığı durumları, geçtiğimiz yolları ayakları yere basacak gerçeklikte ve muzipçe mercek altına alıyor.

Diş macunun bir aldatmaca olduğu iddiası ile başlayan film, kanatları güçlenmeye başlamış bir kuşa benzeyen Christine McPherson’un uçuş denemeleri bir bakıma. Bu denemelerde ilk aşklar, reşit olmak ve kendini kabul ettirmek için yapılan hatalar var. Ailesinin maddi durumundan dolayı yaşadığı utanç, gelecek kaygısı ve gerçeğin reddi… Daha adıyla barışmamış, kendine bir süper kahraman adı takan genç bir kız: Lady Bird.

 

Gerwig’in 2000’lerin başını oldukça başarılı bir şekilde resmettiği Lady Bird, bir yandan da ebeveyn ve çocuk arasında yaşanan ‘savaşa’ üstelik her iki cepheden bakıyor. En kıymetli noktası da bu belki de. Depresyonda bir baba ve hayatla tek başına mücadele etmek zorunda kalan bir anne. Ve daha da fazlası da var elbette.

Ana akım sinemanın üslubunu hem kullanan hem de kullanmayan, olası klişe sonları tercih etmeyen Lady Bird, o çok büyütülmüş yetişkinliği elde etmenin ne çetin bir şey olduğunu ama büyümenin, birey olmanın da abartılı bir mit olduğunu gözler önüne seren naif bir film olmuş.

Saoirse Ronan’ın hayranlık uyandıran duru performansı ile dikkat çeken Lady Bird, gösterişten uzak, sıradan olanın çetrefilli macerasını bizimle paylaşıyor.

1980-90 arasında dünyaya gelenlerin kendinden çokça izler bulacağı film, kahramanının dönüşümü ile paralel olarak yeni Amerika’nın da doğuşunun sancılarını yansıtıyor.

Mutlu hikayeler ve eğlenceli bir vakit geçirme filmi arayanlar için değilse de bağımsız sinema tutkunları için Lady Bird güzel bir seçenek olabilir.

Twitter/SerkanBastimar
Filmin kadrosu ve fragmanı için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up