Eleştiri – Kingsman Altın Çember

Eleştiri
Eleştiri –  Kingsman Altın Çember

Devam filmleri, ikinci albümler, ikinci kitaplar özellikle ilki güzelse eser sahibi için büyük bir strestir. Çünkü tarih ilk adımı atmış ancak ikincisinde duvara toslamış isimler mezarlığıdır.

Matthew Vaughn 2014 yılında Kingsman Secret Service’yi çektiğinde casus filmleri için bir yeniden doğuş fırsatı doğmuş ve James Bond’a gebelik durumu ortadan kalkmıştı diyebiliriz.

Aksiyon, centilmenlik ve teknolojiyi bir araya getiren bu aşırı İngiliz film, kendi içinde kurduğu özel dille seyirciye gönülden dokunmuş ve film bittiğinde herkesi devam filmi için bir beklentiye sokmuştu.

Kingsman, Matthew Vaughn’un ilk filmi değildi elbette ama Layer Cake’nin ardından ilk defa özel bir suç – ajan ve aksiyon filmine imza atmıştı. Hollywood’un fantastik ve aksiyon jargonunu İngiliz soslarıyla zenginleştiren Vaughn, araya başka bir yapın koymadan Kingsman Altın Çember için kolları sıvadı. İkinci film daha iyi olmalıydı. Kadro daha zenginleşti, bütçe büyüdü, macera daha civcivli oldu.

Aksiyon, komedi bombardımanı olarak niteleyebileceğimiz Kingsman Altın Çember, önceki filmin kat be kat üstünde bir ihtişama sahip. Akıl dolu ve gerçekten çok sevimli. Ancak, bu kadar fazla iyi olmanın üstünde buram buram ticari kaygıların dumanı tütüyor.

Bir kere Kingsman, İngilizliğini kaybetmiş gibi. Kadroya sokuşturulmuş sayısız Amerikalı oyuncu ve safi Amerikan tiplemeler filmin naifliğini ve İngilizliğini zedelemiş.

Mütevazılığını yitiren Kingsman, özel efektleri ile de epeyce rahatsız edici olmuş. Oysa ilk bölüm bir teknoloji eleştirisiydi. Yeşil ekran teknolojisinin istila ettiği yapım, bir saha değil stüdyo filmine dönmüş.

Retro modern dokuları bir arada tutan Kingsman Altın Çember, kötü kahramanını ‘kadın’ seçerek dönemin furyasının izinden gidiyor. Uyuşturucu kraliçesini canlandıran Jullianne Moore her zamanki gibi rolünün hakkını veriyor. Ama ‘Amerikan unit’teki Jeff Bridges, Channing Tattum ve Halle Berry için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Ortalarda gezinen Elton John figürü ise oldukça eğlenceli.

Temelinde Amerikan – İngiliz dostluğu gibi görünen film, ezeli kültür ve nezaket çatışmasının derinlerine inmeyi ihmal etmiyor. Film, aynı dili kullanan iki ülkenin nasıl farklı dillerde konuştuğunu da gözler önüne seriyor. Bir yanda takım elbiseli İngiliz beyefendileri diğer yanda Amerikan kovboyları. Filmdeki kaba saba ve fırsatçı Amerikan başkanına da değinmemek olmaz. Trump sonrası değişen Amerikan Başkanı temsili Kingsman Altın Çember’de de ortaya çıkıyor. Fırsatçı, acımasız ve kaba ABD Başkanı filmin en güldüren kahramanlarından. Ama acı bir eleştiri.

Kingsman, bu kadar ‘gömmeye’ rağmen yılın en iyilerinden. Ama bir devam filmi olarak üzücü. Komedi soslu aksiyon filmlerini ve ajan filmlerini sevenler için bulunmaz bir film.

Filmin kadrosu ve fragmanı için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up