Eleştiri: Kaybedenler Kulübü Yolda

Eleştiri Manşet
Eleştiri: Kaybedenler Kulübü Yolda

Martıların Efendisi filminin ardından Mehmet Ada Öztekin, direksiyona geçiyor ve ilk filminde senaryosunda kalem oynattığı Kaybedenler Kulübü’nü yola getiriyor.

Oldukça Easy Rider havasını soluduğumuz Kaybedenler Kulübü Yolda, kahramanlarımız Kaan ve Mete ikilisinin tatil sonrası İstanbul’a dönüş yolculuğunda başlarından geçenleri anlatıyor.

Radyo sahnelerinin azaldığı,’standardın’ değiştiği Kaybedenler Kulübü Yolda, bir yol filminin estetiğinin standartlarını taşımanın yanı sıra teknik açıdan başarılı bir film. Görüntü yönetimi ve kurgudaki başarı Hande Doğandemir ve Nejat İşler’in uyumlu oyunculuğu ile taçlanmış.

Tolga Örnek’in perdeyi bölen, karakterlerine altyazılar katan ve popüler kültür öğelerinden beslenen tarzını daha çok eskilere (60-70’li yıllara) devşiren Mehmet Ada Öztekin, karakterlerine olgunluk filme ise klas katmış.

Sevişme sahnelerini öncekilere oranla çok daha azaltan Öztekin, bunu feminist bir hassasiyet için mi yoksa filmin yaş sınırlamasını 18 yaş üstüne çıkmaması için mi yapmış bilinmez; ama bu hareket filme olumlu bir hava katmış. Bu artı, senaryoya eksi olarak düşmüş; zira Hande Doğandemir’in canlandırdığı çekingen genç kızı kapılar ardında bağırtarak ortalığı yıkan bir ‘sevişgene’ çevirmek karakteri kendisi ile çeliştiriyor.

Cep telefonunu, genel anlamda teknolojiyi fazla işin içine katmayan Kaybedenler Kulübü Yolda, kahramanlarımıznın varoluş sorunlarını, iç sıkıntılarını resmeden ve dışarıda devam etmekte olan ölümcül sıradanlığı reddetmeleri üzerine kurulu bir yol filmi. Klasik olay örgüsü üzerinden hareket eden film, zaman zaman gereksiz sahneler nedeniyle can sıkmıyor değil. Filmden en az on dakika rahatlıkla atılabilir ve bu hiçbir şekilde hissedilmez.

Kaan ve Mete’nin ciddiyetinin arttığı sahnelerde Rıza Kocaoğlu’nnun oynadığı Murat karakteri ile karamsar hava dağıtılıyor. Bu sayede izleyici de nefes alıyor.

Kaybedenler Kulübü Yolda, kahramanlarının ‘bir takım ciddi mevzular’ üzerine sayıkladığı diyalog filmi aynı zamanda. Fakat, bazı diyaloglar – özellikle sosyal medya sağ olsun – liseli edebiyatına dönmüyor değil. Bu durum ‘karizmatik’ kahramanları ciddiyetten uzak yaşından küçük liselilere çeviriyor.

Nihayete gelirsek, Kaybedenler Kulübü Yolda, önceki filmi sevenler için tercih edilebilir, ama siz de değişmişsinizdir, kulüp de mutlaka değişmiştir. Aynı tadı verir mi, kişiye göre değişir. Ama film, her yıl salonlara uğrayan 150 filmin 100’ünden daha iyi. Hiç değilse müzikleri yeter…

(Mehmet Ada Öztekin, Devrim Arabaları üzerinden ilk filmin yönetmeni Tolga Örnek’e selam vermeyi de ihmal etmemiş.)

Twitter/SerkanBastimar

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up