Eleştiri: John Wick 3: Parabellum

Eleştiri Manşet
Öldürmenin Elli Tonu

Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim. Seri filmlerin en büyük riski hikâye ritminin giderek azalmasıdır. Eğer hikayeniz sizi sürekli yukarıya taşıyorsa filmin diğer bütün ögeleri de güçlenerek devam edecektir. John Wick’i bu durumdan ayrıştıran nokta ise senaryosunun bir hikâyeye ihtiyaç duymuyor oluşu. Açalım.

İlk filmde karısını kaybetmiş acılı bir profesyonel katil olarak tanışmıştık John Wick karakteriyle. Acısını bir nebze hafifletmek için bağlandığı köpeği ve yakışıklı arabası ile kurduğu bağ bir Rus mafya babasının oğlu tarafından elinden alınınca John Wick efsanesinin en önemli özelliğini yakından görmüştük: Her nesne John Wick’in elinde ölümcül bir silaha dönüşebilir.

John Wick karakteri ile ilk tanıştığımız filmin aklımızda kalan bazı belirgin unsurları vardı. Continental Oteli, altın paralar, mühürler, çıkış izni, yüksek şura. Ve bunların bütününü oluşturan en önemli unsur: Suç bürokrasisi. Devam filmlerinde bunların yerini aynı şekilde koruduğunu gördük. Tek fark üçüncü filmde tanıştığımız ve Asia Kate Dillon’un canlandırdığı ve Yüksek Şura’yı temsil eden ‘hakem’ karakteri. Dillon’un aşırı cool duruşu karakterlerimizin başında sallanan Demokles kılıcı gibi film boyunca kendini hissettiriyor.

Continental Oteli sınırları içerisine bir cinayet işlediği için başına $14 milyon değer biçilen John Wick’in tek amacı New York’tan kaçabilmektir. Karanlık sokaklarda ‘sistem’in örümcek ağı gibi ördüğü katillerin elinden kaçabilmek için John Wick’in tek yapması gereken şey bol bol öldürmektir. Bunu yapmaktaki amacı ise eşinin aziz hatırasını hatırlayarak yaşayabileceği sakin bir hayattır.

John Wick’in kaçışının başladığı yer filme tat katan ve yeni bir öykü oluşturacak noktaya geliyor. John Wick’in Yüksek Şura’nın elinden kurtulmak için Tarkovsky Tiyatrosu’na girdiği sahnede heyecanlanmayan olmamıştır diye düşünüyorum. Tarkovsky Tiyatrosu’nda Rus mafyasının bir bale gösterisi düzenlediğini hayal edin. Müthiş bir tasarım. Sahnedeki balerini ayakları kanayıncaya kadar zorlayan Rus mafyası Anjelica Huston’ın acımasızlığı bir başka acımasız hocamız J.K. Simmons’ı (Whiplash) akla getiriyor.

İkinci filmde Roma’yı ziyaret ederek aksiyon filmlerinin ‘başka bir şehirde buluşalım’ klişesini yerine getiren John Wick bu sefer de bizi Casablanca’nın ‘oryantalist’ havasında Halle Berry ile buluşturuyor. (Halle Berry’nin köpeklerine dikkat.) Yüksek Şura’nın başındaki kişi ile buluşup kendini affettirmek isteyen John Wick için macera bu noktada yeniden başlıyor. Affedilmek için yeni bir görev alan kahramanımız bu sefer ortalığı birbirine katmak için dönüyor Continental Oteli’ne. Daha önce sükunetin ve huzurun merkezi olan otelimiz bu sefer aksiyonun ve ölümün merkezi haline geliyor.

Öykünün yerini görsel bir şölen havasında izlediğimiz öldürme sahnelerinin aldığı John Wick filminden çıktığınızda aklınızda kalan tek şey Wick’in öldürme stilleri oluyor. Kütüphanede Rus edebiyatından kitaplar, ahırda atlar, motosiklet sahnelerinde ise kasklar birer öldürme aracına dönüşüyor: Öldürmenin Elli Tonu.

Sevgili Fatih Mutlu’nun senaryo ile ilgili sürekli dikkat çektiği bir nokta vardır: Bir film ancak kötü karakteri kadar başarılıdır. John Wick’in devamını bekleyen en büyük tehlikenin bu olduğunu düşünüyorum. Yönetmen Chad Stahelski ve senarist Derek Kolstad bu şiddet erotizmini daha ne kadar devam ettirmeyi düşünüyor bilmiyorum ama ‘John Wick 4’ için ilk 3 filmi geride bırakacak net bir kötü karakter oluşturamazlarsa John Wick efsanesi yerle bir olur.

Serinin ilk iki filmi boyunca biçimin seviyesini koruyan ve başarılı şekilde sona ulaştıran John Wick’in üçüncü filmi de içeriğe değil biçime önem veren yeni nesil için eğlenceli bir tercih olabilir.

‘John Wick’ 262 bin, ‘John Wick 2’ 726 bin izleyiciye ulaşmıştı. Bakalım John Wick 3: Parabellum 1 milyon bandını aşabilecek mi?

İyi seyirler…

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up