Eleştiri: İnatçı Bir Adam, 4N1K 2, Taksi 5, Oyun Gecesi

Eleştiri Manşet

 

Lerd

Bir ‘İran’ Filmi: İnatçı Bir Adam

Muhammed Resulov‘un yönettiği İnatçı Bir Adam, prensiplerin vazgeçmeyen, doğruyu ve kuralları esas alan bir adamın, karısı dahil tüm dünyaya karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Film, klasik İran filmlerinin izinden giderek bir mesele üzerinden hareketle kahramanlarının sınırlarını, gerçekliğini mercek altına alarak toplumsal yozlaşma üzerine ahlaki bir tablo çıkarıyor karşımıza. Film,  üçte ikilik bölümünde ciddiyetli bir tavır takınırken sonlara doğru ‘skeç ciddiyetine’ kayıyor. Başroldeki Reza Akhlaghirad‘ın ketum tavırları ve sade oyunculuğu filme ruh katıyor. İran sinemasını sevenler için tatmin edici olan İnatçı Bir Adam – Lerd  Resulov‘un en iyi filmi sayılmaz.

Fragman için tıklayın.

____

4N1K 2 – Işıltılı ve Bolca Mantık Hatalı

Hitap ettiği kitle için doyulmaz derecede güzel sayılabilecek 4N1K 2, cinsellik ya da şiddet temalı içerik olmadan da bir gençlik komedisi yapılabileceğinin ispatı. Kahramanların ‘masalsı dünyasını’ aşk gibi ciddi bir konuyla gerçekliğe açan 4N1K 2, Hollywood’daki benzerlerinden geri kalmayan bir gençlik filmi. Kitap diliyle, klip estetiğinin buluştuğu film, senaryosundaki can sıkan mantık hatalarına karşın (özellikle çatı katı buluşması) vadettiği şeyi yerine getirmeyi başarıyor. Dizi kıvamında kadrajlar, özellikle yan karakterlerin derinliksiz televizyon performansları filmin ‘sinematik’ olmadığını haykırıyor. Neticede alanın da satanın da memnun kalacağı 4N1K 2, tıpkı övgü ve yergi dolu bu yazı gibi. Zaten yoluna dizi olarak devam edecek bu yapım sevenlerini üzmeyecek bir gençlik filmi.

Fragman için tıklayın.

____

Taksi Beş: Komedi ve Macera Sıfır

Yıllar ve yollar sonra beyaz perdeye tekrar gelen Luc Besson artığı Taksi 5, Fransa’nın Recep İvedik komedisi ekolünden hareket eden, kaba saba, ayrımcı, zaman zaman iğrençliklerle dolu bir devam filmi. Önceki bölümlerdeki baş kahramanı Samy Naceri’nin direksiyonu ‘çakma’ Vin Diesel Franck Gastambide’ye verdiği film, 90’lar komedilerinin ekolünden giden ancak bunu da beceremeyen yapım, orijinal kadrodan Bernard Farcy ve Edouard Montoute’yi barındırıyor.

Fragman için tıklayın.

___

Oyun Gecesi: Hem Sinefil Hem Eğlenceli

John Francis Daley ve Jonathan M. Goldstein’in yönettiği Oyun Gecesi, eğlence ve macerayı bir araya getiren klasik bir aksiyon – komedi filmi. Kahramanlarının bolca klasik filmlere selam verdiği Oyun Gecesi, zeki diyalogları, işlevsel yan karakterleri ve dozunda aksiyon sahneleri ile sinefilleri memnun edecek çerezlik bir yapım. İşlerin çığrından çıktığı, felaketin felaketi getirdiği, şaka ile gerçeğin birbirine karıştığı Oyun Gecesi eğlenceli bir seyirlik. Kardeşler arası rekabet, evlilik ve komşuluk üzerine klişeleri sorgulayan film, kadrosu ile de dikkat çekiyor.  Rachel McAdams ve Jason Bateman’in performansı tatmin edici, Breaking Bad’dan sonra yıldızı parlayan Jesse Plemons’un sinsi komşu polis performansı ise oldukça akılda kalıcı.

Fragman için tıklayın.

____

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up