Eleştiri: Galaksinin Koruyucuları 2

Eleştiri
Eleştiri: Galaksinin Koruyucuları 2

Maceramız ‘Ego’muzdan Büyük

Serkan Baştimar değerlendirdi.

Dikkat, bu yazı sürpriz bozan içerir.

Marvel Evreni‘nin en özel ekibi Galaksinin Koruyucuları, üç yıl sonra yeniden beyaz perdede. Ekip bir döndü, pir döndü. Film, hani şu Japon pazarları gibi; içinde ne ararsan var! Aksiyonu, macerayı ve espri düzeyini bir hayli yukarıya çeken Galaksinin Koruyucuları 2, ilk filmi adeta gölgede bırakmış.

Çizgi roman uyarlaması yapmak aslında basittir, daha doğrusu kötü bir uyarlama yapmak basittir. Kötü adamı belirlersin, amacını ortaya koyarsın. Ekibin zayıf noktasını da çaktırmadan paylaştıktan sonra, antagonist ve protagonist kapışması için tetikleyici unsurun düğmesine basarsın: İlk ve son yarım saate aksiyon, dıkşın dıkşın… ve al sana macera filmi.
Aslında Galaksinin Koruyucuları 2 de aynı yolu tepmiş. Senarist – yönetmen James Gunn, bu formülü biraz eğip büktükten sonra içine kattığı nostalji, humor ve kenarı köşesi iyice çizilmiş karakterleri ile filmi, çöpe atılmış onlarca uyarlamanın çok önüne taşımış. Yönetmen James Gunn‘ın bu işi gönülden yaptığı kadar belli ki.
Galaksinin Koruyucuları 2, 80’lerde dünyaya gelmiş, çocukluğunu 90’lara kadar taşımış, Walkman‘i, atariyi, kulağı kağıtla doldurulmuş kasetleri bilenler için adeta bir zaman yolculuğu. (Quill’den bir yaş büyük olduğumu da söyleyeyim) Dünyaya pek uğramasa da Peter Quill‘in kullandığı ‘oyuncaklar’, argüman ve takındığı tavırlar müthiş empati ve sempati uyandırıyor. Kendisine Star-Lord gibi bir lakap takması bile müthiş bir nostalji (aslında gizliden gizliye Star Wars hayranı olduğu da ortaya çıkmıyor değil, ama ah şu telif hakları).

Kurt Russel, Sylvester Stallone ve David Hasselhof gibi isimler de nostalji duygusunu güçlendiriyor.

Serinin ilk filmi belki de tadımlıktı, pek derinliği yoktu; ama bir şekilde sevdirdi kendini. Devam filmi ise olabildiğince derinlikli bir mevzuya dalıyor. Film boyunca neredeyse her karakter ebeveynleri ile ve ebeveynlerinin kendilerine bıraktığı sorunlarla mücadele ediyor. Peter Quill, mazideki anne acısını ve ortaya çıkan ‘tanrı’ figürü ‘babası’ ile hesaplaşırken, Gamora ile Nebula kardeşlerin arasındaki rekabetin aslında babaları yüzünden olduğu ve kine nasıl dönüştüğü ortaya çıkıyor. Yine bebek Groot ile Drax arasındaki sıcak bağ da ikilinin eksik ve tatmin edilememiş baba ve evlat sevgisinin bir şekilde açığa çıkmasını simgeliyor. Kurt Russel‘in canlandırdığı ‘baba’ karakterinin kendisine ‘Ego’ adını koyması ve evladını yalnızca türünün varlığı için dünyaya getirmesi de bu açıdan önemli. Hatta bir örnek daha, Ayesha‘nın kraliçesi olduğu türün ebeveynlik yerine laboratuvar ortamında topluma yeni bireyler katması da yine Galaksinin Koruyucuları‘nın ‘ebeveyn sorunu’ üzerine ciddi şeyler söylemek istediğinin kanıtı.  Yine, ekibin, ekiplikten ziyade ‘aile’ olmalarını iddia etmeleri de eksik ebeveyn figürüne karşı bir duruş.
Peter Quill ile Ego arasındaki akrabalık, Luke Skywalker ile Darth Wader‘inkine benzemiyor değil. Hele ki kilit cümle, “ben senin babanım”  Star Wars‘a müthiş bir selam. Bir de Peter ile Yondu arasındaki bağ var ki o da yine Luke ile Obi Wan Kenobi arasındaki ilişkinin benzeri (dediğim gibi; ah şu telif hakları).

Bebek Groot karakteri filme eşsiz bir masumiyet katmış.

Bebek Groot‘un sevimliliği, Drax‘in patavatsız espri anlayışı, Rocket‘in densizliği, Gamora‘nın insaflı gözü karalığı, anaçlığı ve güvenilirliği, Peter‘in aklı bir karış havadalığı ve masum çakallığı… Bu ekip müthiş. Her duygudan bir tutam barındıran ve arasına enfes bir müzik listesi koyan Galaksinin Koruyucuları 2, dev perdede enfes bir ziyafet sunuyor. Fantastik film seveni iseniz üst düzey bir film sizleri bekliyor.

twitter.com/SerkanBastimar

Filmin konusu, kadrosu ve fragmanı için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up