Eleştiri: Eltilerin Savaşı

Eleştiri Manşet

Eltilerin arası hep kötü mü olmak zorunda? Gupse Özay’ın kaleminden, eltiler arasında geçen birtakım sorunlar yaratıcı ve eğlenceli bir bakış açısı ile beyaz perdeye aktarılmış. Yönetmenliğini Onur Bilge Tay’ın üstlendiği Eltilerin Savaşı, çok sağlam bir kadroyla 31 Ocak da vizyona girdi.

Fragmanın yayımlandığı ilk günden bu yana adından sıkça söz ettirmeyi başarmış ve merakları üzerine toplamış filmin kadrosunu Gupse Özay (Sultan), Merve Dizdar (Gizem), Uraz Kaygılaroğlu (Fatih), Ferit Aktuğ (Selim) oluşturuyor. 

Hayatımızın birçok aşamasında karşılaştığımız, gösteriş meraklısı ve üstünlük sağlamaktan hoşlanan insanlara tanıklık etmişizdir. Eltilerin Savaşı’nda bu karakter Sultan olarak seyirci karşısına çıkıyor. Sultan’ı kendini kanıtlamak adına sosyal mecralardan sıkça “yeni gelin” paylaşımları yapan ve bu paylaşımlar beğenildikçe mutlu olup kendini var eden bir kadın olarak seyrediyoruz. 

Gizem ise evlendikten sonra eşinin İstanbul’daki aile apartmanına yerleşmek zorunda kalan bir anaokulu öğretmeni olarak hikayeye dahil oluyor. Sultan’ın yanı sıra yeni elti olarak izlediğimiz Gizem, sade ve rahat bir hayat sürmekten hoşlanan sakin bir kadın. Küçük elti olan Gizem’in yeni yaşamındaki ilk hedefi, bir anaokulunda iş bulmaya çalışmaktır.

Selim ve Fatih karakterlerini çok iyi anlaşan abi kardeş olarak izliyoruz. Bu güzel kardeşlerin değişen hayatlarında ki tek istekleri eşlerinin de kendileri kadar iyi anlaşabilmeleridir. Karşılıklı dairelerde oturan Fatih ve Selim, bu durumdan memnun kalsalar da eltiler için aynı şey geçerli olmuyor tabii ki.

Sultan, hiç haz etmediği eltisi Gizem’i türlü oyunlarla rezil etmeye ve kayınvalidesini doldurmaya çalışır. Aslında gelişen olaylara Gizem’in gözünden bakılınca Sultan kendi kendini rezil etmektedir. Fakat durumlar öyle hızlı gelişmektedir ki Gizem’in bir süre sonra bu hıza yetişemediğine şahitlik ederiz. Zaman içinde Gizem kendi kişiliğinden taviz vererek, Sultanlaşmaya başlar. 

Kayınvalide olarak karşımıza çıkan Füsun Demirel, ilk bebek dünyaya getirecek olan gelinine büyük evi vaat edince ortalığın eltiler açısından karıştığını görüyoruz. Aslında çocuk hayali olmayan Sultan, sırf eltisi ile yarışabilmek için bebek yapmaya karar verince eltiler arasındaki yarış da kızışıyor. Film boyunca mantıksız olarak nitelendirilebileceğimiz, bebekler daha doğmadan yapılan bir takım etkinlik ve partilerin gerçekleştiğine tanık oluyoruz. Eltilerin büyük ev için girdikleri yarışta çirkinleşip abi kardeşi bile birbirlerine düşürmeyi başarmaları ve aile içinde bu yarışın huzursuzluğa yol açması işleri daha da kötü hale getiriyor. Bu durumun gerçek hayatımızdaki yansımalarına muhakkak şahit olmuşuzdur. 

Filmin sonlarına doğru gelirken aile yapısının ne kadar değerli ve kıymetli olduğuna bir kez daha tanıklık ediyoruz. Sultan bebeğini dünyaya getirirken ona destek olan ve yanında olan kişi, büyük bir hırsla yarıştığı eltisi Gizem oluyor. 

Eltiler arasındaki buzların eriyip her şeyin güzel gittiğini sandığımız bir anda ise, Selim ve Fatih’in yurt dışında bulunan diğer bir erkek kardeşleri olarak seyirci karşısına çıkan Mekin Sezer’in bir kız arkadaşı olduğunu öğreniyoruz. Bu da bir devam filmi sinyali veriyor tabii ki.

Türkiye’de “yeni gelin” olarak tabir edilen bir kitlenin olduğu herkes tarafından biliniyor. Gupse Özay, mevcut gelinlerin ruh hallerini ve özelliklerini beyaz perdeye çok başarılı bir şekilde yansıtarak bu durumu tiye almış. Aynı zamanda bu gelinlerin isteklerinin eşleri üzerinde de ne kadar zahmetli ve masraflı olduğunu ve birçok eş tarafından bu isteklerin genelinin gereksiz bulunduğunu görüyoruz. 

Filme genel hatlarıyla baktığımızda fazlasıyla hayatın içinden ve samimi bir havada ilerlediğine tanık oluyoruz. Seyircilerin beyaz perdede kendilerinden ve ya çevrelerinden birilerini bulacağı kesin gözüküyor.  

Eltilerin Savaşına gitmeyi düşünüyorsanız kesinlikle yengeniz veya eltinizle gitmelisiniz. Eminim ki o zaman filmden daha çok zevk alacaksınız. İyi seyirler. 

Seyda Kocaöz

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up