Eleştiri: Dönme Dolap (Wonder Wheel)

Eleştiri
Eleştiri: Dönme Dolap (Wonder Wheel)
Çok renkli bir mutsuzluk…

Her yıla bir film düsturunu bu sene de bozmayan yönetmen Woody Allen‘in yeni filmi Dönme Dolap – Wonder Wheel yılın son günlerinde de olsa izleyici ile buluştu.

Fonuna Coney Island‘ı alan Dönme Dolap, Allen‘in geçmişe, siyah beyaz dönemlere bir saygı duruşu; hatta geçmişe özleminin bir ifadesi. Bir oyuncu eskisi, bir cankurtaran, bir dönme dolap operatörü ve onun kızının kesişen hikayesini anlatan film şık kıyafetler, bozulmamış şehirler ve nezaketin elden düşmediği 1950’lerde geçiyor.

Dönme Dolap sadakat, ihanet ve evlilik üzerine düşünmeye iten bir film. İçerdiği zeki diyaloglar ve kahramanların düştüğü ikilemler Allen’in bu konudaki ustalığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Tüm o ‘alengirli’ mevzuların yanında Allen’in her filminde yaptığı şehir – mekan güzellemesi burada doruk noktasına ulaşıyor. Ustalıklı sanat yönetimi ile kostümler, mekanlar ve eşyaların dışında gösterişli bir lunapark ve Coney Island’ın büyülü havası izleyenin iliklerine kadar şehre hayranlık duymasını sağlıyor; yani Allen‘in baktığı yerden bakınca tüm şehirler bir başka güzelliğe bürünüyor. Daha önce çok sayıda filme ev sahipliği yapan Coney Island, Allen’in ellerinde sanki yeniden inşa edilmiş bir masal diyarı oluyor. Tabii bunda görüntü yönetmeni Vittorio Stararo‘nun payı da büyük. Her karesi fotoğraf şıklığında olan film, Allen‘in bir önceki dönem filmi Cafe Society’e açık ara fark atıyor.

Siyah beyaz filmlerin egemen olduğu dönemde geçmesinin aksine oldukça renkli bir skalaya sahip olan Dönme Dolap kahramanlarının duygularına göre renklenen bir neon tabela gibi. Tabii bu benzetme kötü yönde değil. Özellikle Kate Winslet‘in canlandırdığı ana karakterimizin her duygu dönüşümünde renkler ve canlılık saniyeler içinde değişiyor. Morlar, kırmızılar, sarılar…. keskin ışıklar, kötümser ve karamsar anlarda bir anda karanlık ve soluk renklere yerini bırakıyor.

Zaman zaman tiyatro hissi veren Dönme Dolap başta Kate Winslet ve Justin Timberlake olmak üzere tüm kadronun iyi iş çıkardığı bir yapım. Jim Belushi‘nin canlandırdığı karakterinden kaynaklı tiyatral – gülünç oyunculuğu göze batsa da tüm bunları gölgede bırakan ‘devlet gibi kadın’ Kate Winslet hayranlıktan öte bir saygı duygusu uyandırıyor.

Filmin kadrosu, konusu ve fragmanı için tıklayın.

 

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up