Eleştiri: Deadpool 2

Eleştiri Manşet
Eleştiri: Deadpool 2
Çığrından Çıkan Kahraman

Çizgi roman uyarlamaları, sinematik evrenler, animasyonlar, aksiyon ağırlıklı dev bütçeli filmler… ve diğer her şey. Sinema dünyasının içinde kocaman bir klişe yumağı haline gelen bu türler içinde en özel, en fırlama ve oyun bozan bir kahraman/film Deadpool.

İki yıldır yolunu gözlediğimiz maskeli kahramanımız nihayet döndü. Hikayesinin temellerini, ‘kınalı geçmişini’ öğrendiğimiz ilk filmin ardından artık yeni bir maceranın eşiğindeyiz Deadpool 2’de. Film, ilk filme dair yazımda da dediğim gibi klişeye karşı olan ancak kendisi de klişelikten kurtulamayan bir yapım. Hatta önceki filme göre hikayesi de anti kahraman işlevi gören Cable’nin motivasyonu/dönüşümü de pek inandırıcı değil.

Deadpool 2, Terminator 2’nin çok ama çok benzeş bir hikayesi üzerinden hareket ediyor. Zamanda yolculuk, gelecekten gelen ‘yok ediciden’ bir çocuğu korumak gibi oldukça göze çarpan bu benzerlik, Cable’nin ışıltılı tek gözü, metal kolu (Winter Soldier‘e de benzemiyor değil) ve amacı ile de örtüşüyor. Zaten çizgi roman uyarlamaları da birkaç kalıplaşmış hikayeden ibaret değil mi?

Deadpool, sanki stüdyonun elinden kaçıp çığrından çıkan ve ete-kemiğe bürünen bir karakter. Öyle özgün ve ayrıntılı ki sanki onu yazan senaristlere ihtiyaç yokmuş gibi. Bir izleyici olarak Deadpool’un olaylara vereceği tepkileri, yapacağı esprileri rahatlıkla kestirebiliyorsunuz. Bu da konu ne olursa olsun Deadpool’un sizi eğlendireceği anlamına geliyor. Yeni film, yüzlerce popüler kültür öğesine, Marvel – DC ayırmadan çizgi roman uyarlamalarına ve en çok da Ryan Reynolds‘un kariyerine dokunduran bir gönderme bombardımanı adeta. Hiçbir anı boş geçmeyen ağzı bozuk kahramanımız üç cümlede iki espri ve en az bir gülme garantisi veriyor.

Deadpool’un X-Men adaylığı, ‘artık’ ve ‘süksesiz’ kahramanlardan oluşan X-Force ekibi ve çokça konuşulacak sürpriz sahneleri ve kenara köşeye gizlenmiş – gözümüze sokulmuş göndermeler ile bir kahkaha tufanına dönen Deadpool 2, derinliksiz hikaye ve kahramanların espri ile kamufle edildiği bir komedi aksiyon. Ne yaparsa kabulümüz olan Deadpool 2, özel ve 2018 yılının en iyi filmlerinden biri. Birkaç kez izlenmesi gereken küçük bir gönderme hazinesi. Her ne kadar kaba saba olsa da cinsiyet ayrımcılığına ve ırkçılığa karşı olması cabası.

Filmin yetişkinler için olduğunu da hatırlatalım.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up