Eleştiri: Dark 3. sezon

Eleştiri Manşet

Netflix’in karmaşık ve beyin yakan serisi olan Dark, bizi terk ettiği son sezonuyla, soğukkanlı cinayetler ve diğer sürprizler ile karşımıza çıkıyor.

“Bildiğimiz bir damla, bilmediğimiz bir okyanus.”

Almanya yapımı Netflix dizisi Dark, herkesi etkileyen ve onu platformdaki en karmaşık ve heyecan verici prodüksiyonlardan biri haline getiren, sürprizlerle dolu üçüncü bir sezonla hikayesini kapatıyor. Baran Bo Odar ve Jantje Frisen tarafından oluşturulan, bizi birkaç gizemli kaybolma, ortaya çıkan cesetler ve küçük bir yerde yaşayan aileler arasında söylenemeyen sırlardan sonra tersine dönen küçük Winden kasabasına götürüyor. Ergen kuşağından yetişkin kuşağa, aşk işlerine ve derin hayal kırıklıklarına kadar bol miktarda yeni ilişkiler geliştikçe, geçmişin yaraları sızlamaya başlıyor. Pembe bir dizinin ötesinde olan, hayal edebileceğimizden çok daha fazlası olan bu dizi hakkında, “Bildiğimiz bir damla, bilmediğimiz bir okyanus.”

Newton’un bu sözü Dark’ın üçüncü sezonuna mükemmel bir şekilde uyuyor. Gerçekten de ne seyircilerin çoğunluğu ne de zaman yolculuğu dramasında hayatlarını yaşayan karakterler, yaşanacakların farkında değiller.

Dark’ın üçüncü sezonu, birbirlerine aşık olan ancak onları birbirinden ayrılmaya zorlayan koşullar nedeniyle Jonas ve Martha aracılığıyla sizi dünyanın daha derinlere götürüyor. Hayatlarında yeni gizemler ve bazı şaşırtıcı gerçekler ortaya çıkıyor. Son sezon sizi sürekli olarak geriye götürüyor ve iki yüzyıl boyunca (1800-2041) seyahat etmenizi sağlıyor. Böylece belirli olayların neden gerçekleştiğini ve bunun sonucunun ne olduğunu daha iyi anlamış oluyoruz. Dizi, karakterleri sürekli zorlu durumlara sokuyor ve bu da onu izlemeyi eğlenceli hale getiriyor. Oyuncuların çoğu performanslarını önceki sezonlar gibi sabit tutarken bazıları daha önce hiç görülmemiş taraflarını açığa çıkarıyor (örnek: Adam). Dizinin yaratıcıları Baran bo Odar ve Jantje Friese, özellikle bu konuda büyük bir alkışı hak ediyor. Sezon boyunca yeni karakter yaratmalarına rağmen izleyicileri sıkmadan, her bölümde gizem yaratan olay örgüsü kurmayı başarıyorlar.

İkinci sezonda Adam’ın, Jonas’ın gelecekteki versiyonu olduğunu öğrenmiştik. Üçüncü sezonda ise ikili arasında bir mücadeleye şahit oluruz. Dizinin felsefi yönü ağır bastığı için burda anlatılmak istenen insanın yaşam boyunca kendisiyle olan mücadelesi olabilir. Aynı şekilde son sezonda Martha’nın da kendi versiyonları ile yaptığı mücadeleler ve birlikler anlatılır. Fakat, Adam / Âdem (Jonas) ve Eva / Havva (Martha)’nın ebedi bir mücadelesi vardır. Sahip oldukları büyük aşka rağmen çıkar çatışması yüzünden ikilinin yaşadığı çıkışsızlıklar son sezonda iyice vurgulanır. Diziyi izlerken insanlığın varoluşuna dair bir çok önemli detaylar bulmak mümkün çünkü yönetmen olabildiğince kendi kafa karışıklığını yansıtmak istediği anlaşılıyor. Tabi bunu yaparken seyircinin de kafasını karıştıracak detayları unutmamış.

Dizi üç sezon boyunca dini motiflerden, mitlerden, insanlığın varoluşundan, fizikten, kuantumdan, felsefeden ve doğadan fazlasıyla yararlanıyor. Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar kitabının ilk kısmını okurmuş gibi hissettiren üçüncü sezon özgür irade sahibi olunup olunamayacağı ikileminde bırakıyor. Genç hallerini gördüğümüz Jonas ve Martha’nın , Âdem ile Havva’ya nasıl dönüştüklerini verir üçüncü sezon. Genç versiyonlarının eylemlerinin aslında pek de özgür iradeye bağlı haraket etmediğini ve yaptıkları her eylemin önceden planlanan, kendi içinde tekrarlanan bir döngü olduğunu öğreniriz. Fakat bu öğrenme süreci çok fazla sorgulamaya ve kafa karışıklığına yol açar.

Dizinin son sezonunu izlemek karanlık unsurlarla başlayan yolculuğun bir umut duygusu ile sona ermesidir aslında, size tutulan bir ayna gibidir. Geçmişinize bakmanızı, hayatın varoluşunu sorgulamanızı ve kendinizi görmenizi ister.

Seher Kavut / kavutseher@gmail.com

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up