Eleştiri: Dangal

Eleştiri Manşet
Eleştiri: Dangal

Memleketçe sanat sineması ya da festival filmi kasarken (birkaçı hariç)  birbirine benzeyen kötü filmlerden öteye gidemedik. Sanki popüler sinemayı halletmişiz gibi, ucuz temalar ve rahatı kendine batmış, ne idüğü belirsiz kederlere gark olmuş karakterlerle dolu filmler çekmekte ustalaştık. Sanki popüler sinemayı halletmişiz gibi.

Bu yakınmanın nedeni ta Bollywoodlardan (geç de olsa) gelen Aamir Khan’ın başrolünde olduğu Dangal. Dangal, kendi potasında evrensel sinema kodlarını ve yerel motifleri eritmiş, herkesin aynı duyguyla ortak olacağı bir yapım. Rocky, Ip Man gibi sevilen spor filmlerinin izinden giden Dangal, aynı zamanda güzel bir biyografik bir film.

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de sevilen Aamir Khan, bu filmde pek ön planda olmasa da fiziksel olarak müthiş bir değişim/performans göstererek kendini filmin odağına almayı başarıyor.

Dangal, bir Bollywood filminden beklenen ne varsa hepsini karşılıyor. Dans, müzik, eğlenceli karakterler… Film, aynı zamanda Hollywood’un kullandığı -gaza getiren, ağlatan- her formülü de kullanarak kendisini dünyanın her yerinde izlenecek bir yapım olabiliyor. Onu iyi bir film statüsüne çıkaransa tüm dünyada olduğu gibi kadının toplumdaki ‘misyonu’ ve statüsü üzerine eleştirel bir şeyler söymesi ve bürokrasiyi ve onu kendi menfaatleri için kullananları deşifre etmesi.

Dangal, tüm zamanların en çok izlenen Bollywood filmlerinden. Aamir Khan her ne kadar filmi yönetmese de bu film onun (yapımcısı aynı zamanda). Türkiye’de dünyaya pazarlayabileceğimiz Dangal gibi bir film yok. Bollywood’un etkilediği Mahsun Kırmızıgül ve Özcan Deniz gibi isimler ise sadece sulu sepken kısımları alıp ‘devrimci unsurları’  – eleştirel yönleri – traşlıyor. Ortaya çıkansa vezirin serçe parmağı.

Biz ülkece toneri bitmiş fotokopi makinesinden birbirine benzeyen festival filmleri kastırmayı sürdürelim. Sanki popüler sinemayı halletmişiz gibi…

Dangal, Bollywood’dan nadiren ülkemiz salonlarına uğrayan filmlerden. Vizyondayken gidip izlemek gerek. Mahavir Singh Phogat ve kızlarının ilham verici hikayesine siz de tanık olun.

Filmin konusu ve kadrosu için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up