Eleştiri: Ben, Tonya

Eleştiri Manşet
Eleştiri: Ben, Tonya
Sevgisiz Bir Kahramanın Büyük Başarısı

Son yılların en iyi spor biyografilerinden biri ile karşı karşıyayız: Margot Robbie’nin enfes oyunculuğu ve çarpıcı bir sevgisizlik hikayesi: I, Tonya.

Lars and the Real Girl ile tanıştığımız yönetmen Craig Gillespie, vasatın altında kalan Zor Saatler  – The Finest Hours‘un ardından temposu yüksek, yarı belgesel kıvamında sıkı bir filmle geri döndü. Amerikan banliyölerinden olimpiyat pistlerine uzanan buz patencisi Tonya Harding‘in çalkantılı yaşamını odağına alan I, Tonya normlara uymayan, kızgın bir insanın nasıl bu hale geldiğini eğlenceli ve aşırı ciddi bir şekilde anlatıyor.

Röportajlar ve olay esnasında sinemanın dördüncü duvarını yıkarak konuşan karakterleri ile ‘çakma’ bir belgesel havası katılan film, kısaca şunu diyor: Biz ailelerimizin eseriyiz. Eksiğimiz ne ise bizi biz yapan odur. İdeal, kırılgan ve estetik bir spor profili çizen buz pateni için Tonya Harding kurallar ve formlar dışında kalan bir isim. Elbette ki öyküsü ve rekorları ile sinema filmi çekilecek kadar ilginç bir sporcu. Ve hayatı gibi filmi de klişe spor-motivasyon filmlerinin dışında.

Diktatör ve sevgisiz bir annenin eseri olan ve babasınca çocuk yaşta terk edilen Tonya Harding, buz pateni tarihinde ilk ‘üç axeli’ yaparak tarihe geçen bir isim. Rekoru ile övünen ancak öznel hayatında yanlış insanlara rastlayan Harding’in beyaz perdedeki öyküsü, gerçeğe bağlılığı ve karakterlerin inandırıcılığıyla dikkat çekiyor.

Sahnelerin gerçek hayatla birebirliği, filmin ‘rengi’ ve kostüm tasarımına kadar döneme sadık kalan I, Tonya en başta oyunculuk, ardından hikaye ve ardından da tarihsel gerçeklik bakımından takdire değer. Film, bir biyografik yapım olmasının yanı sıra toplumdaki sevgisizlik, ebeveynlik mevzuu üzerine ajitasyona başvurmadan büyük sözler söylüyor. Amerikan toplumundaki biçimcilik de I, Tonya‘nın hedefindeki bir başka mevzu.

Seyir zevki yüksek bu filmde Margot Robbie‘yi ‘şirin ya da seksapel’ bir rol dışında görmek de ayrıca güzeldi. İsterim ki 90. Oscar’da En İyi Kadın Oyuncu ödülü onun olsun.

Twitter/SerkanBastimar

Filmin fragmanı için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up