Eleştiri: Bas Gaza (Overdrive)

Eleştiri
Eleştiri: Bas Gaza (Overdrive)

Bu hafta vizyondaki en cilalı film gibi görünse de tamamen vasatın altında, hatta televizyon için çekilmiş bir film kıvamında Bas Gaza. ‘Kafadan’ bunu dersem belki de yazının geri kalanını okumanıza gerek kalmaz ve filme gitme kararınızı da yine ‘kafadan’ verebilirsiniz.

Kendisi de bir şekilde kadrosuna girdiği Hızlı ve Öfkeli‘de oynayan Scott Eastwood, bu defa arabalı bir filmin başrolünde. Daha önceki birçok filmde de bir türlü başrol oyunculuğunu dolduramayan Scott Eastwood bu filmde de olmamışlığın olgun meyvelerini sunuyor bize. Sormazlar mı adama yahu baban Clint Eastwood’dan hiç mi bir şey öğrenemedin?

Overdrive, iki soyguncu kardeşin Fransa’nın güneyine yeni fırsatlar için ‘yolculuk’ yapmasına ve orada bir suç şebekesinin patronuyla tanışmasına odaklanıyor. Ucuz aksiyonun klasik öğelerini kullanmaktan çekinmeyen Overdrive, merkezine birkaç suç seçkini mafyatik tip, güzel kadın ve gözü kara erkek karakterleri alıp içine çokça göze batan ve kendini belli eden sürpriz bir final ekleyen basit bir yapım olmuş.

Yine izinden gittiği Hızlı ve Öfkeli serisi gibi macerasını başka bir ülkede sürdürüyor. Kötü aksanlı kötü adamların fink attığı filmin gelişme kısmında olması gereken yarış sahnesi ve silah sesleri eşliğinde finale gidiyoruz. Ancak oyuncuların ve diyalogların çiğliği öyle göze batıyor ki tüm o curcunanın içinde filme seyirci olma hevesimiz kaçıyor.

Yönetmen Antonio Negret dizi ekolünden gelen genç bir isim. Tüm vizyonunu kullansa da memur yönetmenlikten öteye gidememiş maalesef. Senaristler Derek Haas, Michael Brandt’ın geçmişine baktığımızda Wanted, Hızlı ve Öfkeli 2 ile 3:10 to Yuma‘nın yeniden çevrimi gibi güzel işlere imza atmışlar. Ama bu defa pek de önemsememişler anlaşılan işlerini.

 

Kötü adam bahçesinde tutkularını anlatır, yakışıklı oğlanlar musibeti fırsata çevirir ve herkes mutlu olur. Seyirci hariç. Overdrive, klasik otomobil tutkunu iseniz bir nebze çekilebilir, ancak a sınıfı bir otomobil aksiyonu bekliyorsanız hayal kırıklığı yaşama ihtimaliniz yüksek.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up