Eleştiri – Barry Seal: Kaçakçı

Eleştiri Manşet
Eleştiri – Barry Seal: Kaçakçı

Uzun süredir kariyerine balta vuran Tom Cruise, nihayet işe yarar bir filmle döndü. Edge of Tomorrow‘dan bu yana vasatın altında işlere imza atan Cruise dönüşünü de yine o filmin yönetmeni Doug Liman ile yaptı.

Liman ve Cruise işbirliğindeki American Made ya da bizdeki adıyla Barry Seal: Kaçakçı, hızlı ve sürükleyici temposu ile ve dolu dolu macerası ile izleyene eğlence ve şaşkınlık vaat ediyor.

1980’lerde yaşanmış gerçek bir hikâyeden yola çıkan Barry Seal: Kaçakçı, içeriğindeki uçak, silah ve kokain ve bolca dolarla kendisini Sıkıysa Yakala, The Wolf of Wall Street ve Lord of War’ın kardeşi konumuna yerleştiriyor.  Üsluptaki eğlenceli hal de bunu destekleyince ortaya tadından yenmez bir film çıkıyor.

Filmlerin konusunu pek yazmayı sevmesen de Barry Seal: Kaçakçı’yı şöyle özetleyeyeyim: CIA ve Güney Amerikalı uyuşturucu kartelleri arasında önüne gelen fırsatları iyi kullanan bir pilotun görkemli suç dosyasını anlatıyor film.

İçindeki retro renk tonlarının yanı sıra omuz kamerası ağırlıklı çekimleri, dinamik kurgusu ve baş döndüren anlatımı Barry Seal: Kaçakçı‘yı benzer suç filmlerinden ayrı yere koyuyor. Filmde bolca Scorsese’nin izlerini gördüğümüzü inkar etmeyelim.

Dış sesle anlatımın kullanıldığı filmde maceranın aktörü Barry Seal başından geçenleri aydınlatıcı – eğlendirici bir dille izleyiciye naklediyor. Bu üslup yakın zamanda Big Short filminde de kullanılmıştı. “Çok iyi olmuştu, çok da güzel olmuştu.” Tabii şunu da es geçmeyelim. Tüm bu şamatanın, aksiyonun içinde Amerika’nın 1980’lerde Güney Amerika başta olmak üzere tüm dünyada ‘komünizmle mücadele’ adı altında çevirdiği dolaplar da göz önüne seriliyor.

Şu sıralar popülaritesi tavan yapan Pablo Escobar‘ın da bolca göründüğü yapımda biri adı ile diğeri tüm benliği ve kararları ile iki Amerikan başkanı da arz-ı endam ediyor. Clinton ve Reagan. Yalnız, Escobar’ın şöhretinden pek yararlanılmadığını da belirteyim.

Cruise‘nin kokain, silah kaçakçısı bir iyi aile babasını canlandırdığı Barry Seal: Kaçakçı çığırından çıkmış bir çılgınlığın ikonik birkaç sahne ile birleştiği, tadına doyum olmaz bir suç, macera ve biyografi filmi.

Film hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up