Eleştiri: Avengers: Infinity War

Eleştiri Manşet
Eleştiri: Avengers: Infinity War

Marvel’in yıllardır yolu gözlenen süper kahraman curnatası Avengers: Infinity War‘ın ilk bölümü salonlara uğradı. Evrenlerin, gezegenlerin bir araya geldiği, zaman dilimlerinin eşitlendiği Infinity War, görkemli bir mitolojik destan.

Marvel’in çoğu süper kahramana çektiği ilk filmin ardından hikayeleri ve kahramanları kesiştirdiği Avengers ve Captain America Civil War gibi kalabalık filmler de nihayet doruğa ulaşıyor. Yeni bir macera öncesi Marvel kitabı kapatıyor. Son iki sayfadan ilki Infinity War, o klasik DC – Marvel kapışmasında aradaki mesafeyi uçuruma dönüştürüyor. Sinematik olmayı DC’ye göre zaten çokça iyi yapan Marvel, Infinity War ile elindeki tüm kozları masaya sürüyor. Çoğu vasat altı Marvel filminden sonra bu kalabalık film ilaç gibi geliyor.

Önceki filmlerde karşımıza çıkan ‘taşların’ yerine oturduğu film, ultra süper, mega kahramanların Thanos’a karşı verdiği mücadele üzerine kurulu. Civil War’da bir takım husumetler yaşayan ekip burada sen-ben demeden farklı mecralarda, gezegenlerde ve boyutlarda aynı düşmana karşı savaş veriyor. Filmi özel kılan şey, – kötü adam dahil-kahramanların insan olmakla kahramanlık arasında bir seçime zorlanması ve birçok karakterin ‘insanlığın çıkarı’ ile kişisel ayrıcalıklar arasında tercihe zorlanması.

İlk bakışta X-Men Apocalypse‘yi andıran film, klasik olay örgüsü üzerinden hareket etse de her karaktere doğru ve inandırıcı motivasyonlar vererek sağlam bir hikaye vadediyor önce. Anti kahraman Thanos değilse de onun emrindeki ‘kötülerin’ Justice League‘deki Steppenwolf ve tayfasına benzerliği dikkat çekici. Bir diğer benzerlikse yine Steppenwolf’un evrendeki kutuları toplama hedefinin Thanos’un peşine düştüğü taşlara benzer bir arayışta olması. Neyse, bu kadar Justice League benzetmesi yeter, zira DC’nin bu çöp filmi yalnızca uzaktan bakınca Infinity War’la benzeşebilir.

Guardians of Galaxy, Spider-Man, Doctor Strange, ve Avengers ekibinin aynı zaman diliminde hatta mekanda bir araya geldiği film, tek damardan ilerlemeyen, kahramanların kendi espri anlayışlarının ve diyaloglarının ihmal edilmediği bir yapım. Yani hiçbir kahramana haksızlık edilmiyor ve fanlar mutlu ayrılıyor olacak salondan.

Avengers Infinity War’da  bugüne kadar göreceğimiz en iyi değilse de en görkemli aksiyon ve savaş sahneleri var. Gereksiz aksiyon yerine, yerli yerinde yapılan bu hamleler filmin temposunun düşmesine izin vermeden finale kadar seyirciyi götürüyor. Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı’ndaki hataya burada düşülmemiş, sıkıcı bir ilk saat yerine başarılı bir giriş ve gelişmeden sonuca kadar tatmin edici bir seyirlik var.

Hep karşılaştığımız iri ve yenilmez bir ‘anti kahraman  – villain’ burada da var. Thanos’u diğerlerinden farklı kılan şey ise bir ruhu olması ve amacının ne kadar uçuk görünse de bu amacın inandırıcı bir şekilde sunulması. CGI teknolojisi ile Josh Brolin tarafından canlandırılan Thanos, uzaktan bakıldığında kaba saba hatları sanki net çizilmemiş bir Hulk versiyonu gibi olsa da özellikle jest ve miniklerde müthiş bir oyunculuk izliyoruz.

Avengers Infinity War çoğunlukla sanki Guardians of Galaxy evreninde, renginde geçiyormuş hissi veriyor. Hatta biraz ileri gidersek Galaksinin Koruyucuları’nın üçüncü filmi bile diyebiliriz. Ama yine de dediğim gibi her kahraman kendi çizgilerini korumuş.

Marvel’in her filminde yer alan esprili üslup burada da tüm özgünlüğü ile karşımızda. Finali böylesine hüzünlü bir filmde, bu kadar çok gülmek ilginç bir deneyim.

Sürpriz bozan vermeden filme dair bir şeyler yazmak istediğim bu yazının sonuna gelirken, şöyle bitireyim: Avengers Infinity War, genel hatlarıyla tipik bir Marvel filmi. Bugüne kadar en çok izlenen  hasılat elde eden film olacağından şüphem yok. Yani Avatar’ı rahatça geçer. Finalde birçok kahramana veda ettiğimiz bir ölüm sahnesi var ki şoke edici, hüzünlü ve kızgınlık verici. Ama iki filmlik bir seri için tatminkar bir ara final ve aynı zamanda merak uyandırıcı.

Fragman için tıklayın.

Twitter/SerkanBastimar

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up