Eleştiri: Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok

Eleştiri Manşet
Eleştiri: Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok
Hakikat Gözle Görülmez

Verimli günlerini yaşayan ünlü yönetmen Onur Ünlü, yeni filmi Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok ile sevenlerine bir kez daha kavuştu.

Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, Onur Ünlü’nün sevdiği sularda geçen, belinde silahlı karizmatik polis ve şık kadınların cirit attığı bir kara komedi – polisiye.

Görmek, aşk ve gerçek üzerine bir takım sorular soran ya da kendince cevap veren Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, kara film türünün klişeleri üzerinden hareketle yeni bir şeyler söyleme derdinde. Klasik senaryo yapısının dışına çıkmak ya da afili klişeleri devirmek gibi bir takım numaraları olan yapım, Ünlü’nün kafasındaki’işbirlikçi olmayan’ sinema anlayışının bir şekilde hazmedilebilir bir ürünü. Estetik açıdan müthiş klas ve bir o kadar da absürt sahnelere sahip olan Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, görüntü yönetimi ile de takdire şayan. Vedat Özdemir, kamerasını filmin ruhunu ararcasına kullanmış ve bulduğu şey filmin kimliğini oluşturmuş. Fatih Artman’ın Behzat Ç. dizisinden de takdir ettiğimiz polis performansı burada zirve yapmış. Demet Evgar ise bu yıl göründüğü Sofra Sırları ve Aile Arasında filmlerinde gibi takdir edilesi performanslarına bir yenisini daha eklemiş.

Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, klasik anlatıya boyun eğmeyişi, özgün karakteri ve yenilikçi duruşuyla özel bir film,Sığ ve yeni bir şey söylemeye cesaret etmeyen filmlerin yanında ise bir başyapıt. Ünlü’nün en iyisi değil ama iyi filmleri arasında.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up