Eleştiri: Arabalar 3

Eleştiri Serkan Baştimar

Hem eğlendirici bir figür hem de çocuk tüketim kültürünün en çok satan objesi olan Arabalar, 6 yıl sonra üçüncü bölümü ile yeniden perdede. 11 yıl önce hırslı bir çaylak olarak karşımıza çıkan Şimşek McQueen bu bölümde olgunlaşmış bir ‘klasik’ otomobil oluyor.

Yaptığı saygı duruşları ile gerek otomobil sevenlerin gerekse sinemaseverlerin gönlünü fetheden Arabalar, daha ilk bölümüyle bir animasyondan fazlası olduğunu ispat etmişti. Serinin ikinci bölümünü bir geçiş sayarsak Arabalar 3 kendi çıtasının altında kalmamış. Yine nostaljik bir duygu yoğunluğuna bizi gark eden Arabalar, eski ile yeninin mücadelesinde saygı, sevgi ve centilmenliğin altını çiziyor.

Yeni bir kaporta ya da makyajla boy gösteren Şimşek McQueen, yanına yeni kahramanlar da alıyor. Cruz Ramirez, Sterling ve yeni kibirli rakibi Jackson Storm bunlardan üçü.

Eğlence ve espri dozunu önceki bölümlere göre biraz düşüren Arabalar 3, nostaljide ise gaza basıyor. Rock Hudson karakterine saygı duruşu niteliğindeki Doc Hudson karakterini 2008’de kaybettiğimiz Paul Newman‘ın sesiyle perdede görmek bunlardan en klası idi.

Animasyonlar içinde Şrek, Oyuncak Hikayesi, Buz Devri kadar özel bir yere sahip olan Arabalar 3, öylesine çekilmiş, ticari bir devam filmi olmadığını her fırsatta belirtiyor. Otomobil modelleri, mekanlar ve yarışçı ruhunu öyküsünün başköşesine koyan film, çocuklar için eğitici yönünü de iyi bir kamuflaj ile enjekte ediyor. Otomobil filmleri arasındaki belki de en güzel yapım olan Arabalar, Hızlı ve Öfkeli serisinin düştüğü yanlışlara düşmüyor.

Sonuç olarak ailecek izlenebilecek, seyirlik bir animasyon. ilk bölümünü 7 yaşındayken izleyenler şimdi 18 yaşındalar. Sırf çocukluğa bir yolculuk için bile değerli bir bilet Arabalar 3.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up