Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

‘Ekolojik’ Festivale Başvurular Başladı

Yayınlandı

tarihinde

[KGVID width=”625″ height=”350″]https://www.sinefesto.com/wp-content/uploads/2014/07/Bozcaada-Uluslararası-Ekolojik-Belgesel-Festivali-Fragman.mp4[/KGVID]

Bozcaada Belediyesi ve BOZTİD (Bozcaada Turizm İşletmeleri Derneği) tarafından, bu yıl ilk kez düzenlenecek Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali, 30 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleşecek.

Festivale katılmak isteyen sinemacılar, belgesellerini 15 Ağustos Cuma akşamına kadar, BIFED Bozcaada Belediyesi Bozcaada Çanakkale adresine gönderecek.

Festivale katılım koşulları ve başvuru formları ile ilgili detaylı bilgilere festivalin internet adresi‘nden ulaşılabilecek.

Bilgi için Tıklayın!

Festivalin Başkanlığını, Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz; Festival Başkan Yardımcılığını Bozcaada’da üzüm bağlarından doğal üretim yapan BOZTİD başkanı Yahya Göztepe yapıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde belgesel ve kontra film dersleri veren; ‘Uluslararası FIMa Video Atölyeleri’, ‘Ulusal Çevre Senaryo Ödülleri’, ‘Antalya Altın Portakal Uluslararası Kısa Film Video Festivali’nin kurucusu ve ilk yönetmeni olan; filmleri 40’tan fazla ülkede festival ve televizyonlarda gösterilen deneysel ve belgesel film yönetmeni Ethem Özgüven ise Festivalin Koordinatörlüğünü üstleniyor.

Festivalin Yönetmenliğini Ethem Özgüven ile birlikte ”Kum, ”4857”, ”Hakikat”, ”Can Yelekleri Koltukların Altında Değildir”gibi belgesel ve kısa filmlerin yönetmenliğini yapan; ”Ulusal Çevre Senaryo Ödülleri”, “Antalya Altın Portakal Uluslararası Kısa Film Video Festivali”, Karşı Sanat gibi kurumlarda ve çalışmalarda küratör, uluslararası ilişkiler direktörü, kurucu ve eğitmen olarak görev almış Petra Holzer Özgüven yapıyor.

Festival jürisinde; yönetmen Yeşim Ustaoğlu, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) ve SİYAD Başkanı Alin Taşçiyan, ödüllü belgesel yönetmeni Nathalie Borgers, Milletvekili Şafak Pavey, sinema yazarı, akademisyen Tül Akbal Sualp, sinema yazarları Seray Genç ve Cüneyt Cebenoyan yer alıyor.

BIFED Festivalinde, festivalin Jüri üyesi, yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun ”Sırtımdaki Hayatlar” belgeselinin Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan uzun versiyonunun yanı sıra, Nathale Borgers’in ”Kumun Rüzgarları Kayanın Kadınları” filmi özel gösterimler kapsamında izlenebilecek. Festival Joel Bakan’ın yazdığı ve Mark Achbar ve Jennifer Abbott’un yönettiği  ”The Corporation” filmiyle 30 Ekim’dce başlayacak.

Yarışma Bölümü’nde, aday filmler arasından jürinin seçeceği En İyi Belgesel Film’e 7000 TL, 2. En İyi Film’e 5000 TL ve 3. En İyi Film’e ise 3000 TL ödül verilecek.

bidef_a3_1

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Sinemalara Dönüyor

40. İstanbul Film Festivali sinemalara geri dönüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali sinemalara geri dönüyor.

İstanbul Film Festivali, 18 Haziran–4 Temmuz arasında yeniden sinema salonlarında izleyicilerle buluşuyor, gösterimler ayrıca çevrimiçinde de sürüyor. Uluslararası Yarışma gösterimleri Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Aralarında Uluslararası Yarışma ve festivalin Galalar bölümü filmlerinin de yer aldığı 16 uzun ve 6 kısa metrajlı film, festivalin çevrimiçi gösterim platformu filmonline.iksv.org üzerinde erişime açılacak ve Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek.

Festival biletleri passo.com.tr/tr üzerinden ve İKSV gişesinden 14 Haziran Pazartesi 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 17 Haziran Perşembe 10.30’da genel satışa açılıyor. İstanbul Film Festivali biletleri https://www.passo.com.tr/tr kanalının yanı sıra İKSV ana gişesinden ve festival günleri boyunca Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sinemaları’nda yer alacak festival gişelerinden alınabilir.

  • Sinema Biletleri: 45 TL (Tam), 30TL (Öğrenci)
  • Çevrimiçi Kombine: 190 TL
  • Çevrimiçi Tekil Filmler: 12 TL

İstanbul Film Festivali‘nin çevrimiçi gösterimleri sinemaya ya da açık hava gösterimlerine gidemeyen izleyicileri çevrimiçinde buluşturuyor. Haziran programından 16 uzun 6 kısa metrajlı film filmonline.iksv.org’da gösterime açılıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali FIPRESCI Ödülü Açıklandı

Samaher Alqadi filmi FIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

FIPRESCI

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında dağıtılan FIPRESCI Ödülü’nün sahibi geçtiğimiz gün açıklandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde FIPRESCI Ödülü dün akşam son seans öncesinde açıklandı. Her Biri Ayrı Renk bölümünde yer alan 12 film arasından Boyd Van Hoeij, Rüdiger Suchsland ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşan FIPRESCI jürisi ödüle, Samaher Alqadi’nin yönettiği Benim Bedenim/As I Want filmini layık gördü.

Jüri üyeleri gerekçelerini şöyle açıkladı;

“Farklı sinema tekniklerini bir araya getirerek, Mısır’daki Arap Baharı kadınlarının ve bu kadınların süren eşitlik ve insan hakları mücadelesinin portresini çizmek için kameranın imkânlarını araştırma yolundaki özgün yaklaşımından ötürü biz FIPRESCI Jürisi, ödülü Samaher Alqadi’nin Benim Bedenim filmine veriyoruz.”

Samaher Alqadi’nin 2011 Mısır Devrimi’nin ikinci yıldönümünde yapılan gösterilerde sokakta meydana gelen toplu tecavüzlere karşı Mısırlı kadınların isyanını anlattığı Benim Bedenim/As I Want bugün (11 Haziran) festival kapsamında 12.00 seansında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Cannes Seçkisine Gaspar Noe ve Ari Folman Filmleri Eklendi

Cannes seçkisi genişliyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ari Folman

Bu sene 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”nin resmi gösterim seçkisine Gaspar Noe ve Ari Folman filmleri eklendi.

Sinemaseverler tarafından merakla beklenen “74. Cannes Film Festivali”nin resmi gösterim seçkisi geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Yapılan yeni açıklamalar ile ilgiyle takip edilen seçkiye Gaspar Noe ve Ari Folman filmleri de dahil oldu. Gaspar Noe‘nin Vortex filmi ile Ari Folman‘ın Where Is Anne Frank? filmi, Cannes programına eklenen yapımlar arasında yerlerini aldı.

Ülkemizden bu sene Semih Kaplanoğlu‘nun Bağlılık Hasan filmi de festivalin seçkisinde yer alan yapımlar arasında bulunuyor. Merakla takip edilen festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler