Eğitim Sistemi Hakkında Çekilmiş 5 ‘Ciddi’ Film

Liste Manşet

race to nowhere

Race to Nowhere

Race to Nowhere, öğrenciler üzerindeki baskıya yakından bakıyor. Günümüzde ebeveynler çocuklarının sadece derslerinde veya bir alanda başarılı olmasını önemsemiyor. Çocuklardan derslerinin yanında, sanatta, sporda, sosyal ortamlarda da başarılı olmalarını bekliyorlar. Film, başarı takıntılı günümüz toplumunun trajik tarafını gösteriyor. Öğrenciler yorgun ve bıkkın, öğretmenler öğrencilerden şikayetçi. Üniversite profesörleri ise gelecek neslin dünyayı yönetecek yaratıcılık, tutku ve içsel motivasyonun olmayacağından korkuyor.

Fragman için tıklayın..

Waiting for Superman

Film, Amerikan eğitim sistemini farklı açılardan değerlendiriyor. Düşük performanslı öğretmenlerin kadrolu olması problemi ve öğretmen birliklerinin kendi içindeki sorunları ele alınıyor.

Waiting for Superman, aynı zamanda Amerika’da bulunan üç farklı okul tipini de istatistiklerle kıyaslıyor. Devlet okulları, özel okullar ve bağımsız okullar arasındaki eğitimsel farklar gösteriliyor. Bağımsız okullar diğer okullar kadar sıkı olmadıkları için öğrencilere daha fazla deneyim sunabiliyorlar. Onlar da sınırlı sayıda öğrenciyi ancak kura ile belirleyip kabul ediyorlar. Film, çocuklarını bağımsız okullara yollayan birkaç aileyi takip ediyor.

Fragman için tıklayın.

___

Class Dismissed

Class Dissmised (2015)

Geleneksel okul sisteminden sıkılan bir aile çocuklarını okuldan alır ve kendileri eğitmeye başlar.

Fragman için tıklayın…

___

olmak ve sahip olmak

Olmak Ve Sahip Olmak (2002) Être et avoir

Fransız köy hayatına yönelik sevgi dolu bir ağıt olan bu incelikli, bilge ve eğlenceli film, yürek burkacak denli güzel ve insana büyük keyif veriyor. Fransa’da ulaşım ve olanaklar bakımından kıyıda köşede kalmış yerleşim merkezlerinde, yuva yaşından ilkokul son sınıf seviyesine kadar köyün bütün çocuklarının tek bir öğretmen gözetiminde biraraya getirildiği “tek sınıftan oluşan okullar” hâlâ var. Dışlanmışlıkla dünyaya açılmak arasında kalan bu karışık küçük gruplar, iyisiyle kötüsüyle gündelik hayatı paylaşmakta. Bu belgesel film de, Auvergne’in göbeğindeki bir köyde, bu tür okullardan birinde çekilmiş. Filmde okulun rutinine ve ritmine şahit olurken öğrencilerin farklı kişiliklerini keşfediyoruz. Öğretmenleri Bay Lopez sabrıyla, şefkatiyle, küçük öğrencilerine kendini tamamen adamış olmasıyla gözümüzde kahramanlaşıyor. Giderek, bu okulun Fransızlara has bir geleneğin cisimleşmiş hali olmanın ötesinde, köy yaşamının aynası olduğunu fark ediyoruz…

Fragman için tıklayın.

___

Schooling the World

Schooling the World (2010)

Köklü bir kültürü yok etmek istiyor olsanız ne yapardınız? Eğitim sistemini değiştirmeye ne dersiniz?

Birleşik Devletler hükümeti 19. yüzyılda yerli Amerikan çocuklarını okula gitmeye zorladı. Günümüzde de geleneksel toplumlardaki çocuklar ‘daha iyi’ bir hayat vaadiyle bu okullara gitmeye zorlanıyor.

Peki bu gerçekten böyle mi? Geleneksel öğrenme modeli ve anlayışımızı değiştirdiğimizde tam olarak ne olur? Schooling the World, modern eğitimin yerli halkları nasıl etkilediğini gözler önüne seren etkileyici bir yapım.

Filmi izlemek için tıklayın.

Kaptan Fantastik

Bonus: Captain Fantastic

Ben Cash, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında, 6 çocuğu ile beraber bir kabinde medeniyetten izole bir hayat yaşamaktadır. Bu izole ortamda ebeveynlik, kendi doğrularını yaratmıştır ve çocuklar moderniteye karşı bir bağışıklık kazanamamışlardır. Ben, kendini çocuklarını büyük bir titizlikle hem fiziksel hem de entelektüel olarak yetiştirmeye adamıştır. Fakat karısı Leslie’nin ani ölümünün ardından bütün düzeni yerle bir olur, ve Ben, ailesini şehre getirmek zorunda kalır. Şehir medeniyeti içinde çocuklar şehirle, Ben ise ebeveynlik yöntemleri ile yüzleşmek zorunda kalacaktır. Çünkü Ben’in ebeveynlik anlayışıyla dünyanınki birbirine hiç benzememektedir.

Fragman için tıklayın…

___

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up