Edgar Wright’ın Tavsiye Ettiği Filmler

Genel Liste Manşet

Shaun of the Dead, Scott Pilgrim vs. the World, Hott Fuzz ve 2017 yapımı Baby Driver filmiyle adından söz ettiren yönetmen Edgar Wright’ın tavsiye ettiği filmleri sizler için derledik.

Raising Arizona (1987) – IMDb 7.4

İflah olmaz Hi McDonnough o kadar çok hapse girer ki en sonunda defalarca onun resmini çekmiş kadın polis Ed’e şakayla karışık evlenme teklif eder. Eğer Ed onunla evlenmeyi kabul ederse Hi suç kariyerine veda edecektir. Çift evlenip Arizona çölüne yerleşir. Hi buraki bir fabrikada çalışmaya başlar. Genç çiftin basit hayatlarındaki en görkemli an, birlikte güneşin batışını izlemeleridir. Bir gün çocuk istediklerinde ve Ed’in kısır olduğu anlaşıldığında mükemmel bir çözüm bulurlar. Bölgenin en zengin adamı Nathan Arizona’nın henüz doğmuş beşizlerinden birini çalarak büyük bir belanın içine girerler.

Joel Coen ve Ethan Coen ikilisinin yönetmenliğini yaptığı filmin başlıca rollerinde Nicolas Cage, Holly Hunter ve Trey Wilson yer alıyor.

An American Werewolf in London (1981) – IMDb 7.6

John Landis tarafından yönetilen ve başrollerinde David Naughton, Jenny Agutter ve Joe Belcher’ın yer aldığı film Britanya yürüyüş turuna çıkan iki Amerikalı üniversite öğrencisinin, yerli halkın bilmediği bir kurt adam tarafından saldırıya uğramasını konu ediniyor.

Carrie (1976) – IMDb 7.4

Brian De Palma tarafından yönetilen ve senaristliğini Stephen King ve Lawrence D. Cohen’nın yaptığı film otoriter, dindar annesi tarafından korunan utangaç, arkadaşı olmayan genç bir kız olan Carrie White’ın hayatını konu ediniyor.

Raiders of The Lost Ark (1981) – IMDb 8.5

Kutsal Hazine Avcıları’nda Amerikan Hükümeti Ark of the Conenant’ı bulması için Arkeolog Dr. Indiana Jones’u görevlendirir. Ark’ta ünlü 10 Emir’in varolduğuna ve kutsal güçler olduğuna inanılmaktadır. Üstelik Hitler’in ajanları da Ark’ın peşindedirler. Jones, eski aşkı Marion’la birlikte Nepal’den Kahire’ye kadar tuzak ve tehlikeyle dolu bir maceraya atılır.

Steven Spielberg tarafından yönetilen ve senaristliğini George Lucas’ın yaptığı filmin başrolünde Harrison Ford’a Karen Allen ve Paul Freeman eşlik ediyor.

Boogie Nights (1997) – IMDb 7.9

İzbe bir gece kulübünde çalışan Eddie Adams… En büyük hayali, amatör olarak sürdürdüğü oyunculuk mesleğinde yükselmek ve kendiyle gurur duyabileceği bir yerlere gelmektir. Bir gün, yaptığı işi çok ciddiye alan bir porno yönetmeni tarafından keşfedilir. Artık Eddie Adams yerine ‘Dirk Diggler’ ismiyle anılacaktır. Dönemin uyuşturucu, içki ve suç dörtgeninde gidip gelen sosyal hayatına kısa bir sürede adapte olan Dirk Diggler, günden güne sektöründe biraz daha yıldızlaşacaktır.

Paul Thomas Anderson tarafından yönetilen filmin başlıca rollerinde Mark Wahlberg, Burt Reynolds, Hulianne Moore, Heather Graham ve Luis Guzman yer alıyor.

Dirty Harry (1971) – IMDb 7.8

Dirty Harry diye tanınan Harry Callahan, çok zorlu bir San Francisco polisidir. Bir çatı tetikçisi, iki kez cinayet işlemiştir ve tüm şehri tehdit etmektedir. Harry onu er geç yakalayacaktır…

Don Siegel tarafından yönetilen filmin başlıca rollerinde Clint Eastwood, Andrew Robinson ve Harry Guardino yer alıyor.

Evil Dead 2 (1987) – IMDb 7.8

Sam Raimi’ye ait Evil Dead filminin, aynı yönetmen tarafından gerçekleştirilmiş devam filmi, aslında aynı filmin yeni bir versiyonu olarak da kabul edilmektedir. Bu kez aynı öyküde, Ash ve iblise dönüşerek en büyük kabusu haline gelmiş olan kız arkadaşı Linda hayatta bırakılacaktır. Tabi Ash ise aynı kabusla yüzyüze kalacaktır ve şimdi bir gece daha hayatta kalmak için çetin bir mücadele verecektir.

Sam Raimi tarafından yönetilen devam filminin başlıca rollerinde Bruce Campbell, Sarah Berry ve Lou Hancock yer alıyor.

Taxi Driver (1976) – IMDb 8.3

Vietnam’da savaşının izlerini henüz atamayan bir askerin, geceleri taksi şoförlüğü yaparak gördüğü kirli ve adaletsiz dünyaya uyum sağlamayı reddetme hikayesini anlatan film, Robert De Niro’nun canlandırdığı Travis Bickle karakteriyle kültleşmiştir. Taksi şoförü Travis, sosyal hayatındaki başarısızlığını, saplantılı bir tutku beslediği Bickle’la tersine döndürmeye çalışsa da beklediği karşılığı bulamıyor. Bu kırılma anından sonra bir silah alıp harekete geçmeyi, sokakların pisliğini temizlemeye karar veriyor; bu esnada kendini bir fahişeyi kurtarmaya adıyor. Çürümeye yüz tutmuş bir topluma karşı tutulan bir ayna niteliğindeki film, yönetmen Martin Scorsese’nin kariyerinin en önemli filmlerinden biri olarak kabul görür.

Yönetmenliğini Martin Scorsese’ın yaptığı filmin başrolünde Robert De Niro ‘ya Jodie Foster ve Harvey Keitel eşlik ediyor.

Don’t Look Now (1973) – IMDb 7.3

İngiliz bir çift, görünmez bir kaza sonucu bir anda çocuklarını kaybederler. Bu olayla burun buruna geldikleri andan itibaren etrafı dehşet bir panik ve isyan sarar. Her yer kırmızıya bulanır. Mimar olan John, bir kilise restorasyonu için gittiği Venedik’te yaşanan bu acı kaybın yarattığı psikolojik yükü eşinin üzerinden alabilmek için çırpınır durur. Bu süreçte ikili çok başka bir boyutta kesişmeye başlarlar. Öte yandan Venedik’in dar sokaklarında gece vakti cinayetler işlenir. Hayatın bu yüzü ikiliyi ne derece etkileyecektir bilinmez. Cevap, kırmızıda gizlidir.Parlak kırmızı bir yağmurluk, polisin çözemediği seri cinayetleri ve insanoğlunun yazgı diye adlandırdığı karmaşık denklemleri birbirine bağlar.

Nicolas Reg tarafından yönetilen filmin başlıca rollerinde Donald Sutherland, Julie Christie ve Hilary Mason yer alıyor.

Beyond the Valley of the Dolls (1970) – IMDb 6.2

 Russ Meyer tarafından yönetilen film üç kız çocuğun büyüyüp beraber Hollywooda gitmelerini ve orada yaşadıklarını konu ediniyor.

This Is Spinal (1984) – IMDb 8.0

Spinal Tap adlı İngiliz Trash Metal grubu, 1980’li yılların başlarında Amerika’ya yeniden turneye çıkmaya karar verirler. Turnenin organizatörü ise bir film yapımcısı olan Marti DeBergi’dir. DeBergi bu özel durumdan yararlanarak grubun bir belgeselini çekmenin planlarını yapmaktadır. Ancak seyahat esnasında oluşan imkansız durumlar, DeBergi’nin işin içinden çıkmasına izin vermeyecektir.

Rob Reiner’ın yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği filmin başlıca rollerinde Christopher Guest ve Michael McKean yer alıyor.

The Thing (1982) – IMDb 8.1

 Kuzey kutbunun buz tutmuş topraklarında bir kurdun peşinden koşan Norveçli bilim insanları Amerikan Antartik araştırma üssüne kadar gelmişler fakat burada esrarengiz bir şekilde can vermişlerdir. Neler olduğunu anlayabilmek için dışarı çıkan Amerikan bilim adamları Norveç araştırma üssüne gidip esrarengiz olayı çözmeye karar verirler. Norveç bölgesine yaklaştıklarında buldukları şeyler esrarengiz ve tüyler ürperticidir. Bir cesetle karşılan adamlar, bedeni otopsi için yanlarında getireceklerdir. Ancak bu “şey” tahmin edilemez boyutlarda bir ürkütücülüğe sahiptir.

John Carpenter tarafından yönetilen bilim kurgu filminin başlıca rollerinde Kurt Russell, T.K. Carter ve Wilford Brimley yer alıyor.

2001: A Space Odyssey (1968) – IMDb 8.3

2001: Uzay Macerası’nda bir grup primat ıssız bir yerde yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanıbaşlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle bölünür. Aniden beliren bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylece evrimin en önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir. 2001’de, bir önceki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.
On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine doğru yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 adında, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır.

Yönetmenliğini Stanley Kubrick’in yaptığı filmin başrollerinde Keir Duella, Gary Lockwood ve William Sylvester yer alıyor.

Suspria (1977) – IMDb 7.5

Amerikalı genç kadın Suzy Bannion, dünyanın en iyi bale okullarından birine gitmek için Almanya’ya gider. Bir akşam vakti okulun kapısını çalar ve tam da bu andan itibaren esrarengiz durumlara tanık olmaya başlar. Taksiden indiği an bir başka öğrencinin okuldan çıkıp ormana doğru koşturmaya başladığını gören genç kadın olaylara anlam veremez. Öte yandan kendisine kapıyı açan biri de olmaz. Ertesi gün tekrar geldiğinde okula alınır ve ardından yavaş yavaş uyum sağlamaya başlar. Fakat zamanla tanık olacağı tuhaf olay ve durumlar ürkütücü bir gerçeği keşfetmesine neden olur.

Dario Argento tarafından yönetilen filmin başlıca rollerinde Jessica Harper, Joan Bennett ve Stefania Casini yer alıyor.

Dawn of The Dead (1978) – IMDb 7.9

Philadelphia özel polis gücünden iki memur, Peter ve Roger  beyin yiyen zombiler tarafından ele geçirilen bir apartmanı temizledikten sonra yakındaki bir televizyon istasyonuna sığınırlar. Burada tanıştıkları iki televizyoncuyu da yanlarına alarak helikopterle binadan kaçarak bir alışveriş merkezine ulaşırlar. Erzak almak üzere kısa bir süre için uğradıkları alışveriş merkezinde hesapladıklarından daha fazla kalmaları gerekecektir, çünkü anlaşılmayan bir nedenle tüm zombiler bu binaya girmeye çalışmaktadır.

George A. Romero’nun yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin başlıca rollerinde David Emge, Ken Foree ve Scott H. Reiniger yer alıyor.

The Wild Bunch (1969) – IMDb 8.0

Dönemin değişen ve modernleşen dünya yapısı içerisinde varlığını sürdürmeye çalışan yaşlı haydutlardan kurulu bir çetenin mücadelesini anlatan film, Teksas ve Meksika arasındaki sınır çizgisinde geçiyor. Esaslı bir çete lideri olan Pike Bishop emekli olmadan önce son bir büyük vurgun yapmanın peşindedir. İçerisinde yüklü miktarda değerli şey bulunan bir ofisi soymaya karar veren adam her biri farklı suçlarda aktif rol almış bir grup çete üyesini de bu göreve dahil eder. Planlama aşaması bittiğinde göreve hazır hale gelen çete için işler beklendiği gibi gitmeyecek, soygun kanlı bir mücadeleye dönüşecektir.

Sam Peckinpah’ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği aksiyon türündeki filmin başlıca rollerinde William Holden, Ernest Borgnine ve Robert Ryan yer alıyor.

Duck Soup (1933) – IMDb 7.9

Freedonia özgür ve cesur insanların ülkesidir. Ama yine de bu ülke son zamanlarda yaşadığı ekonomik krizle epey sarsılmıştır ve iflasın eşiğine gelmiştir. Bu durumdan onları kurtaracak tek kişi zengin bir dul olan Bayan Teasdale’dir. Teasdale’in tek bir şartı vardır: Rufus T. Firefly’ın başkan olması. Öte yandan komşu ülke Sylvania ile gerginlik yaratılmaya çalışılmaktadır.

Leo McCarey tarafından yönetilen filmin başlıca rollerinde Groucho Marx, Harpo Marx ve Chico Marx yer alıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up