Edebiyat Mevsimi’nde Sinema Konuşulacak

Etkinlikler Türkiye

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, İstanbul’un edebi iklimine yapılan programlar ve söyleşilerle renk katmaya devam ediyor.

IMG_0726

İBB Kültür Müdürlüğü, bu sene altıncısını düzenlediği “Edebiyat Mevsimi” programıyla 80 kadar şair ve yazarı Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nde ağırlıyor. “Edebiyat Mevsimi”nin bu yılki teması “Savaş ve Edebiyat” olacak. Programda, savaşa bürünen şiirler, acıya direnen hikâyeler, ayrılığın gölgesine düşen romanlar ve yürekleri ayaklandıran marşlar anlatılacak. Katılımcıların barış için savaş öykülerine kulak vereceği “Edebiyat Mevsimi”ne Ali Haydar Haksal’dan D. Mehmet Doğan’a, Cemal Şakar’dan Cihan Aktaş’a kadar pek çok yazar ve şair de konuk olacak.

Şavaş, şiir, roman, kültür…

Savaşların şiir, roman ve hikâye türleri arasındaki bağlarının masaya yatırılacağı programın açılışı 20 Aralık Cumartesi günü 13.30’da TYB İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilecek. Programın ilk gününde “Savaş ve Şiir” ve “Savaş ve Roman” başlıklı oturumlarda edebi türlerin savaşla ilişkisi ele alınacak. Şair ve yazarlar ayrıca şiir okumaları programında izleyicilere keyifli bir akşam yaşatacak.

IMG_0856

“Edebiyat Mevsimi”nde, 21 Aralık Pazar günü saat 14:00’te “Soğuk Savaşın Etkileri ve Popüler Kültür” (Cihan Aktaş, İrfan Çalışan, Seyfettin Ünlü ve Prof. Dr. Ali Satan) konuşulurken, saat 17:00’de “Sahneden Perdeye: Algı ve Gerçek” başlıklı panelde savaş ve edebiyat ilişkisi sahne sanatları ve sinema açısından ele alınacak. Bünyamin Yılmaz’ın sunumunu yapacağı bu bölümde Star Gazetesi Kültür Sanat Editörü-yazar Bedir Acar, savaşların dünya ve Türk tiyatrosuna etkilerini, Hasanali Yıldırım ve Abdülhamit Güler de beyazperdedeki savaş cephesini anlatacak.

Edebiyatın ‘Çanakkale’si

22 Aralık Pazartesi günü “Savaş ve Propaganda” başlığıyla düzenlenen ilk oturumda savaşın edebiyata etkileri tartışılırken, aynı gün 17.00’de “Çanakkale Yürüyüşü” programında Çanakkale Savaşı ve etkisinde oluşan edebi eserler ele alınacak. 23 Aralık Salı günü 14.00’de düzenlenecek ilk oturumda savaş hatıraları anlatılacak. Aynı gün 17.00’de “Savaş ve Hikâye” konusu ünlü hikâyeciler Cemal Şakar, Ali Haydar Haksal ve Sadık Yalsızuçanlar tarafından ele alınacak.

“Edebiyat Mevsimi”nin 24 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilecek “Savaş ve Folklor” başlıklı oturumunda halk edebiyatının ve halk oyunlarının tüm dokuları incelenecek.

“Edebiyat Mevsimi” 24 Aralık Çarşamba günü Sultanahmet’teki Kızlarağası Medresesi’nin tarihi atmosferinde bu yılın en iyi edebiyatçılarına verilecek özel ödüllerle son bulacak.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up