Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

Düşüncenin Görsel Dili: Sinema Etkinliği

Yayınlandı

tarihinde

Düşüncenin Görsel Dili: Sinema etkinliğinde bu ay süper kahraman filmleri masaya yatırılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kültürel etkinlikler kapsamında düzenlenen “Düşüncenin Görsel Dili: Sinema” başlıklı program, Yeni Şafak Gazetesi sinema yazarlarından Naz Emel Koç’un sunumuyla gerçekleşecek. 24.Aralık Cumartesi günü saat 16.30’da başlayacak programda Iron Man filminin ücretsiz olarak yapılacak gösteriminin ardından, filmin değerlendirilmesi yapılacak.

Estetik zevki gelişmiş, entelektüel açıdan zengin seyirciler gişe filmleri, başka bir deyişle popüler sinemadan uzak durma eğilimi içerisindeler. Ancak sinemanın toplumlar üzerindeki izdüşümlerini görmenin yolu geniş kitlelere ulaşan bu filmleri doğru tahlil etmekten geçiyor. Süper kahraman filmleri teknik anlamda gösterişli ve anlık eğlencelik süsü verilmiş paketlerinin altında, konjonktüre uygun mesajlar veren, seyircinin anlam dünyasına müdahale eden bir karaktere sahipler. O nedenle bu yapımları görmezden gelmek bir tür kayıp olacaktır.

Bu ay yapılacak toplantı gündeminde, süper kahramanların ortaya çıkış nedenleri ve kitleler üzerindeki etkileri, filmin verdiği politik mesaj ve aynı amaçla çekilen benzer yapımlar üzerine konuşulacak. Programa katılacak misafirlerin Iron Man2, Kaptan Amerika adlı filmleri önceden seyretmelerini öneriyoruz.

Iron Man’in konusu özetle şöyle: Amerika’nın en büyük silah şirketinin sahibi ve silah mucidi Tony Stark yaptığı bir iş gezisi sırasında teröristlerce rehin alınır. Teröristlerin elinden kurtulmak için ürettiği zırh ona yepyeni bir fikir verecektir.

Tarih: 24.Aralık.2011 Cumartesi

Saat: 16.30

Yer: Atatürk Kitaplığı (Taksim)

Ayın Filmi: IRON MAN

Yönetmen: Jon Favreau

Oyuncular: Robert Downey Jr, Terrence Howard, Gwyneth Paltrow

ABD, 2008 / 126 dk

Not: Film gösterimi ücretsizdir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Yıldız Sinema Günleri Başvuruları Başladı

Yıldız Sinema Günleri 9-13 Mayıs’ta gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

YTÜ Sinema Kulübü’nün bu yıl ikincisini düzenleyeceği “Yıldız Sinema Günleri” 9-13 Mayıs’ta gerçekleşecek.

Türkiye’de sektörün gelişmesine, sinemanın sanatsal kalitesine katkıda bulunmanın yanı sıra düzenlenen eğitimlerle fırsat yaratmak, amatör ve istekli ruhları sektörün usta isimleriyle bir araya getirmek, sinemaseverlere bağımsız ve alternatif bir sinema içeriği sunmayı amaçlarken belgesel, anime-animasyon gibi kategorilerde uzun metraj film gösterimleri, kısa film seçkileri, atölye, panel, söyleşi ve eğlenceli yarışmalarla renkli bir haftanın haberini de veriyor. Geçtiğimiz yıl 409 kısa film başvurusu yapılmış, 4 konuk ağırlanmıştır.

YTÜ Sinema Kulübü öğrencilerinin bir araya gelerek gönüllü olarak düzenlediği “Yıldız Sinema Günleri” 9 Mayıs’ta Kadıköy Sineması’nda kısa film gösteriminin ardından 10-11-12-13’da Davutpaşa Kampüsü Cep Sineması’nda program devam edecek.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

İran Film Haftası 4 Şubat’ta Başlıyor

Filmlerin tamamı ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İran Film Haftası

Tamamı ücretsiz gösterimlerden oluşacak sekiz filmi seçkisinde bulunduran “İran Film Haftası”, 4 Şubat’ta başlıyor.

4-7 Şubat tarihleri arasında İBB Ali Emiri Kültür Merkezi’nde İran Film Haftası etkinliği yapılacak. 8 filmin gösterileceği etkinlik, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği tarafından organize ediliyor.

Gösterimler Ücretsiz

Filmlerin ücretsiz gösterileceği etkinlikte, son dönemin ödüllü ve İran’da büyük gişe başarısı yakalamış yapımları yer alıyor. Programda; Kiyumers Pur Ahmed’in “Ayakkabılarım Nerede?”, Behruz Afkhami’nin “Azerşahduht, Perviz ve Diğerleri”, İbrahim Hatemikia’nin “Bodyguard”, Narges Abyar’ın “Künye 143”, Reza Mirkarimi’nin “Bu Kadar Basit” ve “Bir Küp Şeker”, Maziar Miri’nin “Resim Havuzu” ve “Sara ve Ayda” filmleri sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

İran Sineması Paneli

İran Film Haftası kapsamında 5 Şubat Cumartesi 15.00’te İran sineması üstüne bir panel de düzenlenecek. İran’dan gelen yönetmen Maziar Miri ve oyuncu Fereshteh Sadre Orafaee’nin konuşmacı olacağı panelin moderatörlüğünü yönetmen Faysal Soysal yapacak.

Adres
İBB Ali Emiri Kültür Merkezi, Hırka-i Şerif, Akşemsettin Cd. No:66, 34134 Fatih/İstanbul

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

5. Denizbank İlk Senaryo İlk Film Yarışması “Filmim Vizyonda” Bölümü İle Seçilen Yapımları Vizyona Taşıyor

Başvurular 18 Şubat’ta sona erecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması, sinema salonlarında kendine yer bulamamış yapımlara yönelik “Filmim Vizyonda” Bölümü’nü yarışmaya ekledi.

DenizBank ile TÜRSAK Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması, senaristlere destek olmak amacıyla beşinci yılında önemli bir yeniliğe imza atıyor; daha önce vizyonda kendine yer bulamamış yönetmen ve yapımcıların “Filmim Vizyonda” kategorisinde yarışmasına olanak sağlıyor. Kaliteli yapımlara, ihtiyaç duydukları dağıtım desteğini sağlayarak daha geniş kitlelere ulaşmalarını hedefleyen yarışmaya başvurular başladı.

Başvurular 18 Şubat’ta sona erecek

Bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmaya, çekimleri 1 Ocak 2020 tarihinden sonra  tamamlamış, Türk yapımı ve uzun metrajlı kurmaca, belgesel, deneysel ya da animasyon filmler katılabilecek. Başvuruların en geç 18 Şubat 2022 Cuma günü, saat 18:00’e kadar kabul edileceği 5. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nda, Filmim Vizyonda projesinde seçilecek 5 filme, en az 2 haftalık Vizyon Ödülü verilecek.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgiler ve güncel duyurular ilksenaryo.com adresi ve TÜRSAK Vakfı’nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler