Durban Film Festivali Afrikalı Filmlere Odaklandı

Afrika Sineması Festivaller

Uluslararası Durban Film Festivali bu sene uzun metrajlı 101 filmin gösterimine yer verecek. 16-26 Haziran arası yer alacak festivalde Afrika merkezli temalar ağırlıkta, gösterimi gerçekleşecek filmlerin neredeyse yarısı Afrika ya da Güney Afrika yapımı. Programın geri kalanında katılımcılarla paylaşılacak konular arasında öne çıkanlar diaspora yani göç ve kimlik politikaları.
101 uzun metrajlı filmlerden 50’si Afrika yapımı. Güney Afrika yapımı 24 film, bunlardan 10’u kurgu kalan 14’ü belgesel iken Güney Afrika dışı yine Afrika yapımı filmler de var, bu filmlerden ise 17’si kurgu ve 9’u belgesel. Festival kapsamında 90 kısa film gösterimi olacak ve yine çoğunluğu Afrika ve Güney Afrika yapımı filmler programın akışını oluşturacak. 37. yılında DIFF, Afrika filmlerinin önde gelen vitrinlerinden olarak tanımlanıyor. Kıtanın sürekli gelişen film endüstrisinin eserlerinden bazılarını sıralayacak olursak:

As I Open My Eyes, güçlü bir kişisel öyküyü seyirciyle paylaşan film Tunus’taki Yasemin Devrimi’nin hemen öncesini konu ediniyor; Naked Reality, provokatif yönetmen Jean-Pierre Bekolo’ya ait bir film; Nakom, geleneksellik, modernite ve aşk üçgeni arasında bir öyküyü sunan dikkat çekici bir yapım; Ghostland, Namibialı yerli halkın dil ve kimlik kaybı hakkında; I Shot Bi Kidude ise Bi Kidude adlı efsane Tanzanyalı şarkıcı hakkında uzun zamandır beklenen bir film. Festivalin yöneticilerinden Peter Machen bu sene programla ilgili şunları söyledi:

“Festivale katılımımın 27. Yılı ve Afrika sinemasının sürekli gelişimine şahit olmak harika. Sömürge sonrası sürekli kendini yenileyen bir endüstri var. Festivalin ilk yıllarında Afrika kıtasına dair neredeyse hiç bir şey yoktu mesela.”


Programda yerli halkın hakları ve sömürge öne çıkan temalardan, diğer yandan HIV virüsünü, müziği ve dansı konu alan birçok film de mevcut. Festival yerleri: The Playhouse, Ster Kinekor Musgrave, Ster Kinekor Nouveau, Nu Metro Pavilyon, Elizabeth Sneddon Tiyatrosu, KZNSA Galerisi, Rivertown Beerhall ve Elangeni-Maharani Otel. Belli başlıklar altında olan bazı filmlerin gösterimi ise Clermont, KwaMashu, Inanda, Groutville ve başka yerlerde yer alacak.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up