Dünyayı Değiştiren Filmler

Liste Manşet

İyi bir film, güzel vakit geçirmekten, sinema salonlarını doldurup taşırmaktan çok daha fazlasıdır. İyi bir film gelir ve hayatımıza dokunur, bizi düşündürür, fikrimizi değiştirir, sonra hareketlerimizi değiştirir. Bir bakmışız toplumu bile değiştirmiş, dönüştürmüş.

Bu filmler iklim değişikliğinden evsizlik sorununa kadar birçok konuda farkındalık oluşturarak insanların hayatlarına dokunmuş ve onları değiştirmiş olanlardan.

A Girl in the River: The Price of Forgiveness

A Girl in the River: The Price of Forgiveness

Dünya çapında Her yıl 5000 kadın namus cinayetiyle hayatını kaybediyor. İki Oscarlı Sharmeen Obaid-Chinoy bu konuya dikkat çekmek için A Girl in the River‘da babasının elinden kurtulan Saba Qaisera’nın hikayesini anlatıyor.

Baba, kendisini ailesinin onurundan sorumlu hissediyor. Bu yüzden yanlış kişiye âşık olan kızını öldürmek istiyor. Tüm olaylardan sonra nerede hata yaptığını bir türlü anlayamıyor. Filmle ilgili çeşitli tartışmalar olsa da Pakistan başbakanı namus cinayetleri hakkındaki kanunları değiştireceklerini açıkladı.

Filmin fragmanı için tıklayın…

___

Blackfish

Blackfish – Siyah Balık

2015’te Amerika’da zinciri olan temalı eğlence parkı SeaWorld, katil balinaların meşhur gösterisi “shamu show” u sonlandırdıklarını açıkladı. Onun yerine balinaların doğal davranışlarının izlendiği, “tamamen yenilenmiş katil balina deneyiminin” sunulacağını duyurdu.

SeaWorld inkar etse de bu değişimin sebebinin Blackfish’in meydana getirdiği kamuoyu baskısı olduğu biliniyor.

Filmin fragmanı için tıklayın.

__

The-Day-After-Tomorrow

The Day After Tomorrow – Yarından Sonra

Yarından Sonra gişe rekorları kıran bir film. İklim değişikliğiyle Dünya’nın tekrar buz devrine girmesini anlatıyor. New York’a tsunami vuruyor, Los Angeles’ı kasırgalar dağıtıyor, Tokyo’ya portakal büyüklüğünde dolu yağıyor.

Film hakkında akademik bir araştırma bile yapılmış. Yale Üniversitesi bilim insanlarına göre filmi izleyenlerde küresel ısınma farkındalığı arttı.

Filmin fragmanı için tıklayın…

___

Cathy Come Home

Cathy Come Home

Görmezden gelmeyi tercih ettiğimizden olsa gerek evsizlik/evsizler hakkındaki tartışmalar hala yetersiz. İyi tarafından bakacak olursak bunu konuşmak eskiden olduğu gibi tabu değil. Evsizliğin gündeme gelmesi ve tabu olmaktan çıkması ise ilk defa 1966 yılında Cathy Come Home filmiyle oldu.

Filmden sonra İngiltere’de evsizlere yardım eden ilk ve öncü kurum, Shelter kuruldu.

Filmi izlemek için tıklayın…

___

Super Size Me

Super Size Me- Şişir Beni

Filmin yönetmeni fast-foodun vücudumuza zararlarını göstermekte kararlıydı. Bunun için bir deney yapmaya karar verdi. Bir ay boyunca sadece Mc Donald’s tan alınmış büyük boy menülerden yedi. Bir ayın sonunda 11 kilo 300 gram aldı ve kolestrol değerleri çok yükseldi. Doktoru, bir alkoliğin ciğerine sahip olduğunu söyledi.

Belgesel sayesinde fast food tartışmaları yeniden gündeme geldi. Film çıktıktan birkaç hafta sonra McDonald’s büyük boy menülerini kaldırdı ve menülere sağlıklı yiyecekler ekledi. Sebebinin filmle ilgisi olup olmadığı sorulduğunda inkar ettiler.

Filmin fragmanı için tıklayın…

____

Rosetta

Rosetta

Film, alkolik annesiyle birlikte karavanda yaşayan genç bir kızın hayatını anlatıyor. Annesi ona bakmayı bırakınca mecburen bir iş bulup hayata tutunmaya çalışıyor.

Film, eleştirmenleri etkileyip Altın Palmiye almasının yanında aynı sene Belçikalı politikacıları da etkiledi. Çalışan gençlerin haklarını korumak için “Rosetta Kanunu” isimli tasarı onaylandı.

Filmin fragmanı için tıklayın…

___

The End of the Line

The End of the Line – Deniz Bitti

Denizdeki balıklar bitmeyecek kadar çok, değil mi? Belki de değil… Deniz Bitti fazla avlanmanın okyanuslarda yol açtığı korkunç etkiyi gözler önüne seriyor. Film tüketiciyi ve kurumları bilinçlendirmek için çekilmiş.

Filmi sadece Birleşik Krallıkta, başbakan dahil 4 milyon kişi izledi. Bu filmi izledikten sonra Marks and Spencer dan Pret A Manger’e kadar birçok perakendeci avlanma politikalarını değiştirdi.

Filmin fragmanı için tıklayın…

___

irk-kapak-selma

Selma- Özgürlük Yürüyüşü

Özgürlük Yürüyüşü, Martin Luther King Jr.’ nin mücadelesini anlatıyor. Siyahilerin eşit haklara sahip olmasının üzerinden 50 sene geçmiş olmasına rağmen ırkçı söylemlerin arttığı bir zamanda bu eşitlik mücadelesini herkese hatırlatıyor.

Film ekibi gerçekliği yansıtmak için büyük bir ciddiyetle çalışmış. Filmi izledikten sonra 1965’te yaşamış birinin nasıl hissettiğini anlayabiliyorsunuz.

Fragman için tıklayın.

___

Hazırlayan: Kübra Aruca

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up