Dünyanın Güzelliğine Uzaydan Bakan Belgesel

İlkay Güler Yakında

Dünyayı yüksek çözünürlükte (IMAX) ve 3 boyutlu olarak gözlerimizin önüne serecek olan Güzel Bir Gezegen – A Beautiful Planet’in Amerika’daki prömiyeri yapıldı.

Jennifer Lawrence’nin anlatıcı olarak yer aldığı  belgeselin yönetmen koltuğunda bu tarz projelerde daha önce de imzası bulunan Toni Meyers oturuyor. Meyers Bilindiği üzere IMAX Under the Sea, Hubble 3D ve Uzay İstasyonu gibi ses getiren belgesellere imza atmıştı.

İşte o belgeselin fragmanı:

Meyers Güzel Bir Gezegen’in, uzaydan yeryüzüne bakarak çekmek istediği son filmi olduğunu belirtti ve şunları söyledi:
“Uzay istasyonundan dünyaya yeniden bakmak istedim. Orada Kubbe (Cupola) denilen harika bir görüntüleme platformu var. Görüntülerin muhteşem olacağını biliyordum ve dünyamızın şu anki durumunu oradan seyretmek istedim. Fakat aynı zamanda filmi seyredecek yeni neslin evlatlarına ne kadar güzel bir gezegenin bize miras kaldığını göstermek istedim.”

Meyers, “Güzel Bir Gezegen” için astronotları diğer filmlerinde olduğu gibi film yapımcısına dönüştürdüğünü anlattı:
“Ekibi uzaya gitmeden önce film çekim teknikleri konusunda eğittik. Sinemacılık, yönetmenlik, ışık, ses kayıt, oyunculuk ve sahnelerde ekip arkadaşlarını nasıl yönlendirmeleri gerektiği konusunda eğitim verdik.”

Uzay istasyonundaki astronotlardan Samantha Cristoforetti, çekim ekibinin bir parçası olmanın kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi:

“Filmi özellikle 3D’de seyrettiğinizde uzay istasyonu ortamının içine dalıyorsunuz. Sanki gerçekten orada olmak gibi. Çok yüksek çözünürlükte dev ekranda görünce filmin içine giriyorsunuz.”

Dijital çekimler sayesinde dünyanın geceleyin şehirlerinden ve kutuplarından yayılan enfes ışıkları da filmde görülen yeryüzü manzaraları arasında bulunuyor.

Geçen hafta ABD’de prömiyeri yapılan “Güzel Bir Gezegen” belgesel filminin Türkiye vizyon tarihi henüz açıklanmadı.

Kaynak: Euronews

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up