Dünyanın En Zengin Yönetmenleri

Liste Manşet

Liste köşemizde bugün; yönettikleri filmlerin, sinema tarihine damgasını vurmasını, birer efsane haline gelmesini sağlayarak servetlerine servet katan yönetmenler yer alıyor. Sinema dünyasının en zenginleri arasına adlarını yazdıran usta yönetmenlerden derlediğimiz listemiz sizlerle…

George Lucas

Listemizin ilk sırasın da tüm dünyada hayran kitleleri oluşturan, orijinal Star Wars serisini sinema dünyasına kazandıran, 5.4 milyar dolarlık servete sahip George Lucas.

Steven Spielberg

Listemizin 2. sıradaki yönetmen ise üç oscarlı Steven Spielberg. “Jaws ”, “Indiana Jones” ve “Jurassic Park” serileriyle ciddi rakamlar kazanan yönetmen, sonrasında çektiği “Schindler’in Listesi”, “Er Ryan’ı Kurtarmak”, “Dünyalar Savaşı” ve “Başlat: Ready Player One” gibi yapımlarla tam 3.7 milyar dolarlık servete ulaşmıştır.

James Cameron

700 milyon dolarlık varlığıyla listemizin üç numarasında yer alan isim; “Terminatör” serisi, “Titanik” ve “Avatar” gibi zamanının en yüksek bütçeli filmlerinde yönetmen koltuğunda oturan, “James Cameron”.

Peter Jackson

Dördüncü sıradaki en zengin yönetmen olan üç oscarlı “Peter Jackson” da; “Yüzüklerin Efendisi”, “Hobbit” ve “King Kong” gibi sinema dünyasının en popüler serilerine imza atarak 600 milyon dolarlık bir servete ulaşmıştır.

Michael Bay

430 milyon dolarlık servetiyle listenin 5. sırasındaki Michael Bay, sadece “Transformers” üçlemesinden kazandığı yaklaşık 200 milyon doların dışında; “Armageddon”, “Pearl Harbor” ve “Ada” filmleriyle de büyük başarı yakalamıştır.

Ridley Scott

İlk olarak 1979’daki “Yaratık” filmiyle dünya çapında başarı yakalayan yönetmen Ridley Scott; “Blade Runner”, “Gladyatör”, “Hannibal”, “Cennetin Krallığı”, “Exodus: Tanrılar ve Krallar” gibi başarılı filmlerin ardından son olarak “Marslı” ile beğenileri toplamış ve 400 milyon dolarlık servetiyle listemizin 6 numarasında yerini almıştır.

J.J.Abrams

300 milyon dolarlık serveti bulunan bir diğer yönetmen ise Star Wars ve Star Trek üçlemelerine imza atan J.J.Abrams ayrıca “Lost, “Alias” gibi meşhur televizyon serilerinde de yönetmen koltuğunda oturmuştur.

Francis Ford Coppola

“Baba” üçlemesi, “Dracula” ve “Kıyamet” gibi filmlerle servetine servet katan Francis Ford Coppola, 300 milyon dolarlık varlığıyla listemizin sekizinci sırasında yer alıyor.

Roland Emmerich

200 milyon dolarlık servetiyle listenin 9 numarasında yer alan Almanya doğumlu yönetmen Roland Emmerich; sadece dünya çapında 750 milyon dolar hasılat yapan “2012” filminden 70 milyon dolar kazanmıştır.

Christopher Nolan

Özellikle “Batman Kara Şövalye” filmleriyle çıkış yakalayan, son dönemde “Başlangıç”, “Yıldızlararası”, “Dunkirk” gibi dev bütçeli yapımlara imza atan Christopher Nolan, 180 milyon dolarlık servetiyle listemizin 10 numarasında yer alıyor.

Hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up