Dünyanın En Uzun 10 Filmi

Liste

Modern Times Forever – 2011

Belgesel tarzındaki yapımın süresi 240 saattir ve Helsinki’deki bir binanın yapım sürecini anlatır.

___

Cinematon – 1984

Cinémation, Fransız yönetmen Gérard Courant’ın 151 saat uzunluğundaki deneysel filmidir. Gösterime sunulan en uzun film sayılmaktadır. 1978’den 2010 yılına kadar geçen, 32 yıllık süre zarfında çekilen film, 2000’in üzerinde her biri 3 dakika 25 saniye süren ve çeşitli ünlülerin, sanatçıların, gazetecilerin, yönetmenin arkadaşlarının kendilerine verilen bu süre zarfında istedikleri şeyleri yapabildikleri sessiz kısa hikayelerden oluşmaktadır. Bu filmde yer alanlardan bazıları şunlardır: Yönetmenlerden Barbet Schroeder, Nagisa Oshima, Volker Schlöndorff, Ken Loach, Youssef Chahine, Wim Wenders, Joseph Losey, Jean-Luc Godard, Samuel Fuller ve Terry Gilliam, satranç büyükustalarından Joël Lautier, oyunculardan Roberto Benigni, Stéphane Audran ve Julie Delpy. Gilliam 100 franklık bir banknotu yerken Fuller ise puro içerken görülmektedir. Courant’ın en sevdiği hikaye ise 7 aylık bir bebeğinkidir. Film 2009 yılı Kasım ayında Avignon’da ve 2010 yılı Nisan ayında Kaliforniya Redondo Beach’te bütünüyle beyazperdede gösterilmiştir.

___

Beijing 2003 – 2004

Çinli aktivist Ai Weiwei’nin çektiği belgeselin süresi 150 saattir. Weiwei Pekin’i adım adım gezmiş ve 150 saatlik görüntü elde etmiştir. Sanatçı görüntüleri kırpmadan izleyiciyle paylaşarak gerçeklik algısı oluşturmak istemiştir.

___

Untitled #125 (Hickory)

120 saatlik Josh Azzarella’nın yönettiği film görsellikten ziyade duygulara hitap eder. Renkler ve seslerle izleyeni terapiye benzer bir ortama çağırır.

___

Matroşka

Karin Karin Hoerler’in 95 saatlik filmi bir matroşkanın farklı mekanlardaki görüntülerinden oluşuyor.

____

The Cure for Insomnia (1987)

1987’de John Henry Timmis IV tarafından çekilen ‘Uykusuzluğun Tedavisi’, Guinness Dünya Rekorlarına göre dünyanın en uzun filmidir. 5,220 dakika (87 saat veya 3 gün artı 15 saat) süren bu filmin bir konusu yoktur, filmin oyuncularından L. D. Groban 4080 sayfalık bir şiir okumuştur. 3 buçuk günden daha uzun süren ‘Uykusuzluğun Tedavisi’ ağır metal parçalar ve pornografik videolar gibi bölümlere ayrılmıştır. Bu filmin rekoru, ilk olarak 95 saatlik süresiyle 2006 yapımı ‘Matrjoschka’ adlı film, daha sonrada 150 saatlik süresiyle Cinématon adlı film tarafından geçilmiştir.

Bu film ilk olarak Chicago Sanat Enstitüsü’nde 31 Ocak – 3 Şubat 1987 tarihlerinde aralıksız olarak gösterilmiştir. Bunun dışında bir gösterimi olmamıştır, ama 22 diskten oluşan DVD’lere çekilip yayınlanmıştır.

___

The Longest Most Meaningless Movie

Bu film yetişkinler içindir.The Longest Most Meaningless Movie in the World, İngiltere’de yapılmış 48 saat süren underground bir projedir. Bu proje için yeni hiçbir çekim yapılmamıştır, bunun yerine diğer filmlerin çıkarılmış sahneleri, reklamlar, çekilmiş ama tab edilmemiş filmlerden görüntüler, genellikle filmlerin başına koyulan geri sayım görüntüsü ve buna benzer filmlerin diğer istenmeyen parçaları kullanılarak bitmeyecek gibi görünen bir film üretilmiştir. Filmin bir bölümünde yarım saat boyunca aynı reklam tekrar tekrar görülmektedir. 35mm ile çekilmiş sessiz filmlerden de bazı görüntüler bu projede kullanılmıştır, ama bu görüntüler ya alt üst olarak ya da tersten oynatılarak kullanılmıştır. Bu film Swiss Film Centre’ın desteğiyle Anthony Scott tarafından yapılmışıtr. Filmin ilk gösterimi 1968 yazında Drury Lane, Londra’daki “The New Arts Lab”de gerçekleştirilmiştir. Film, daha sonra 1969’da Cybervironment Plus isimli Simon Chapman tarafından düzenlenen deneysel sanat festivalinde ve 1970 yılı ekim ayında La Cinémathèque Française’de gösterilmiştir. Yapıldığı dönemde en uzun film olan The Longest Most Meaningless Movie in the World, günümüzde Cinémotion, Matrjoschka ve The Cure for Insomnia filmlerinden sonra en uzun dördüncü film olma özelliğini taşımaktadır.

Four Stars a.k.a **** (25 hours)

Four Stars

25 saatlik yapım ingilizce “fu.k” kelimesinin sansürlü halidir. Andy Warhol fabrikasından çıkan yapım bugünlerde bulunamamaktadır.

___

24 Hour Psycho (24 hours)

24 Hour Psycho

24 Hour Psycho filmi, Alfred Hitchcock’un 1960 yapımı Psycho filminin yavaşlatılmış bir versiyonu ile başlıyor. Ünlü bir klasiğe farklı bir bakış açısı, Gordon’un çalışmasının önemli temalarını izleyiciye tanıtıyor: Tanımlama ve tekrarlama, zaman ve hafıza, karmaşa ve ikiyüzlülük, yazarlık ve orijinallik, karanlık ve ışık… Süresi ise adında…

___

Ambiance

720 Saatlik yapım halen yapım aşamasında. Geçtiğimiz günlerde 7 saat 20 dakikalık bir fragmanı paylaşılan yapımın 2018’de 72 saatlik bir başka fragmanı daha paylaşılacak. İsveçli yönetmen Anders Weberg’in felsefi temalı filmi 2020’nin son gününde vizyona girecek.

___

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up