Dünyanın En Büyük Kırmızı Halısı Roma’da

Dünya Festivaller Manşet

Ennio Morricone’nin jüri başkanlığını yapacağı 6. Roma Film Festivali başlıyor. Festival, dünyanın en büyük kırmızı halısına da ev sahipliği yapacak.

İtalya’nın başkenti Roma’da, 2006 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Roma Film Festivali, yarın yapılacak açılış töreniyle başlıyor. Santa Cecilia, Sinopoli, Petrassi, Teatro Studio, Studio 3 olmak üzere 5 ayrı salonda, 4 Kasım’a kadar sinemaseverlere birçok filmi izleme fırsatı verecek festivalde, farklı ülkelerden 15 eser, en iyi film ödülü ”Marc Aurelio”yu kazanmak için yarışacak. Festivalde ayrıca, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu ve jüri büyük ödülü de dağıtılacak.

Festivalin yarışma kategorisinde yer alan 15 film şöyle: Babycall, la kryptonite nella borsa, Chinese Take-Away, Il Cuore Grande Delle Ragazze, The eye of the storm, Le Femme du cinquieme, Hotel Lux, Hysteria, Magic Valley, Il mio domani, Il paese delle spose infelici, Poongsan, Une vie meilleure, Voyez comme ils dansent, Zui Ai.

Başkanlığını besteci ve orkestra şefi Ennio Morricone’nin yapacağı jüride, ünlü İngiliz oyuncu Charlie Chaplin’in torunu Carmen Chaplin de yer alıyor.

Film festivallerinin en önemli unsurlarından biri olan kırmızı halı seremonisi, Roma Film Festivali için bu yıl ayrı bir anlam taşıyor. Auditorium Parco della Musica’da yapılacak festival açılışı için salonun girişine 1300 metrekarelik kırmızı halı serildi. Bu yılki kırmızı halının Roma Film Festivali’ne ayrı bir anlam yüklemesinin sebebi ise dünyanın en büyük kırmızı halısı olma özelliğinden kaynaklanıyor. Festival nedeniyle Auditorium’un yanına 6 bin metrekarelik bir alana ziyaretçilerin gezebileceği ve çeşitli stantların yer alacağı bir sinema köyünün de yapıldığı bildirildi.

Festivalde bu yıl, İtalya’nın siyasi birliğini sağlayışının 150. yılı olması nedeniyle ”İtalya’nın tarihine yolculuk” adlı bir bölüm olacak. Bu bölümde, İtalya’nın tarihine ilişkin filmlerin gösterilmesi bekleniyor.

Uluslararası Roma Film Festivali’nde ”Marc Aurelio” en iyi film ödülünü geçen yıl yönetmenliğini Olias Barco’nun yaptığı ”Kill me please” filmi kazanmıştı.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up