Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Dünya Sineması’nın Yıldızları Antalya’ya Geliyor

Yayınlandı

tarihinde

DÜNYA SİNEMASININ YILDIZLARI ALTIN PORTAKAL’DA BULUŞUYOR

Dünya sinemasının önde gelen isimleri, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne katılıyor. Sinemanın yıldızları; filmleri, söyleşileri ve masterclass çalışmalarıyla sinemaseverlere unutulmaz bir tecrübe yaşatacak.

Türkiye’nin en köklü festivali, sinemanın yıldızlarını Antalyalı sinemaseverlerle buluşturuyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında ve Elif Dağdeviren’in direktörlüğündeki 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Oscarlı oyuncu Ellen Burnstyn, İranlı usta yönetmen Abbas Kiyarüstemi, başarılı oyuncu Sandra Oh ve Altın Palmiye’li yönetmen Laurent Cantet’yi ağırlayacak.

EllenBurstyn

OSCARLI ELLEN BURNSTYN ALTIN PORTAKAL’DA

“Exorcist”, “Alice Artık Burada Yaşamıyor” ve “Requiem for a Dream” gibi unutulmaz filmlerde rol alan Oscar’lı oyuncu Ellen Burnstyn, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni onurlandırıyor. Festivalde Yaşam Boyu Başarı ödülü alacak olan usta oyuncu bir de masterclass düzenleyecek.

Açılış töreninde kendisine Yaşam Boyu Başarı ödülü sunulacak olan Ellen Burnstyn, festival kapsamında 12 Ekim saat 15:00’te Su Otel Voda Salonu’nda da bir masterclass düzenleyerek tecrübelerini aktaracak. Usta oyuncunun rol aldığı, 2014 yapımı “Two Men in Town” (Düşmanın Yolu) filmi de festival kapsamında “Dünya Sinemalarından/ Panorama” bölümünde sinemaseverlerle buluşacak. Rachid Bouchareb’in yönettiği filmde Burnsty ile başrolleri Forest Whitaker ve Harvey Keitel paylaşıyor.

“The Last Picture Show” ile Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarı’na, “The Exorcist”, “Alice Artık Burada Yaşamıyor”, “Same Time, Next Year”, “Resurrection” ve “Requiem for a Dream” ile En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’na aday gösterilen başarılı oyuncu, Martin Scorsese’nin yönettiği “Alice Artık Burada Yaşamıyor” ile Oscar’ı kucakladı.

Hollywood’un efsane isimlerinden Burnstyn, son olarak “Memento” ve “Inception” filmleriyle sinemada kendine has bir yer edinen yönetmen Christopher Nolan’ın son filmi “Yıldızlararası”nda rol aldı. Film, önümüzdeki aylarda Türkiye’de de vizyona girecek.

 

Kiyarsu_temi3

İRAN SİNEMASININ USTA İSMİ ABBAS KİYARÜSTEMİ ALTIN PORTAKAL’IN KONUĞU

İran sinemasının önde gelen isimlerinden Abbas Kiyarüstemi, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni onurlandırıyor. Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel’in başkanlığında ve Elif Dağdeviren’in direktörlüğünde gerçekleşen festivalde Kiyarüstemi’ye Yaşam Boyu Başarı ödülü sunulacak.

Dünya çağında pek çok yönetmene de ilham kaynağı olan usta yönetmen, “Yakın Plan”, “Kirazın Tadı” ve “Rüzgar Bizi Sürükleyecek” gibi filmleriyle tanınıyor. İran’da 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 1990 depremini fona yerleştiren Köker Üçlemesi pek çok Avrupa ülkesinde de gösterime girdi.

Sinemadan önce resim ve grafikle ilgilenen yönetmenin birçok kısa filmi ve belgeseli de bulunuyor. 79’ devriminden sonra ülkesini terk etmeyen nadir sanatçılardan olan Kiyarüstemi, kendisi gitmek yerine filmleriyle ününü dünyaya yaydı. Uluslararası arenada kendisinden ilk olarak, yönetmen Muhsin Mahmelbaf olarak tanıtan bir hırsızın gerçek hikayesini anlatan “Yakın Plan” (1990) filmiyle söz ettirdi. Filmden övgüyle söz edenler arasında Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Werner Herzog, Jean-Luc Godard ve Nanni Moretti gibi isimler vardı.

Köker Üçlemesi’nin son filmi sayılan “Zeytin Ağaçları Altında” (1995) ise pek rastlanmadık bir şekilde Amerika’daki salonlarda ticari gösterime girdi. 1997’de “Kirazın Tadı” ile Cannes’da Altın Palmiye’yi kucaklayan Kiyarüstemi, 1999’da “Rüzgar Bizi Sürükleyecek” ile de Venedik Film Festivali’nden 4 ödülle döndü.

Filmografisi boyunca yeni anlatım imkanlarını denemekten çekinmeyen yönetmen, “10” filminde Tahran sokaklarında arabasıyla dolaşan bir kadının, arabasına binen 10 yolcuyla diyaloglarına yer verdi. Bunu daha sonra da kendi üzerinde gerçekleştirdi: “10 on Ten” adlı filmde, film yapımı üzerine 10 ders verirken önceki filmlerini çektiği mekanlarda arabayla dolaşırken görüldü. Birleşmiş Milletler Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu’nun talebiyle Ugandalı yetimlere yardım amacıyla Uganda’da “ABC Afrika” adlı belgeseli çekti. Ken Loach ve Ermanno Ormi ile birlikte toplu taşıma araçlarındaki insanlara odaklanan “Tickets” filmini yönetti. 2000’lerle birlikte Kiyarüstemi, farklı kültürlerden hikayelere odaklanmaya başladı. 2010’da Toscana’da çektiği ve başrollerinde Juliette Binoche ile William Shimell’in olduğu “Aslı Gibidir”, bunun ilk örneği oldu. Ardındansa Tokyo’da geçen, 2012 yapımı “Sevmek Gibi” geldi.

Yönetmenin, çektiği fotoğraflardan oluşan ve 2006’da İstanbul’da da sergilenen “Kar ve Yol” isimli bir dizi çalışması da bulunuyor. Dingin ritmli filmlerinde hayat ve ölümü irdeleyen ve kimlik meselesini sorgulayan Kiyarüstemi, 17 Ekim saat 14:00’te Su Otel Voda Salonu’nda bir masterclass gerçekleştirecek. Yönetmenin Altın Palmiye’li başyapıtı “Kirazın Tadı” ise festival kapsamında “Onuruna” bölümünde sinemaseverlerle buluşacak.

 

ALTIN KÜRELİ SANDRA OH, ALTIN PORTAKAL’DA

Televizyonda “Grey’s Anatomy”, sinemada ise “Sideways” ile tanınan Kore asıllı Kanadalı oyuncu Sandra Oh, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin konuğu.

Koreli bir anne- babanın Kanada doğumlu çocuğu olan Sandra Oh, kariyerine baleyle başladı. Ardından aldığı drama eğitimi, ona önce televizyonun sonra da sinemanın kapılarını açtı.

Eğlenceli filmlerin kadrosunda her daim hazır bulunan sempatik oyuncuyu sinema seyircisi ilk olarak “Mr. Bean” ve “Acemi Prenses” filmlerinden hatırlayacaktır. Sandra Oh, kariyerinde farklı bir kulvara ise 2002’de Steven Soderbergh’in “Çok Özel”iyle adım attı. Bunu; Alexander Payne imzalı “Sideways” ve Fernando Meirelles’in yönettiği “Körlük” gibi filmler izledi. “Sideways”deki rolüyle pek çok ödül alan güzel oyuncu, 2010’da ise başrollerini Nicole Kidman ve Aaron Eckhart’ın paylaştığı “Mutluluğun Peşinde” ile beyazperdedeydi.

Sinemada ilerlerken bir yandan da bir televizyon fenomeninin içindeydi Sandra Oh. Bir ekran klasiği haline gelen “Grey’s Anatomy” dizisinde Dr. Cristina Yang karakteriyle televizyon seyircisinin de gönlünü çeldi. Bu rolle Altın küre de kazanan güzel oyuncu, son olaraksa Ben Falcone’nin yönettiği “Tammy”de Susan Sarandon ve Kathy Bates gibi efsanelerle kamera karşısına geçti.

Sandra Oh, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 14 Ekim’de bir masterclass gerçekleştirecek.

ALTIN PALMİYE SAHİBİ, OSCAR ADAYI LAURENT CANTET ALTIN PORTAKAL’A KONUK OLUYOR

İlk uzun metrajı “Sınıf” ile Altın Palmiye kazanan ve Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı olan yönetmen Laurent Cantet, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne konuk oluyor.

2008’de 45. Altın Portakal’da izlediğimiz, modern bir klasik olan “Sınıf”ın yönetmeni Laurent Cantet, bu kez yeni filmi “Havana’ya Dönüş” ile festivale konuk oluyor. Gösterimin ardından soruları cevaplayacak olan yönetmen, 14 Ekim’de de bir masterclass verecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
 • In Focus
 • Avant Premiere- Yerel diziler için
 • Açık Hava
 • Kinoskop
 • Yaz Gösterimi
 • Avrupalı Kısa Filmler
 • Çocuk Bölümü
 • Genç Arenası
 • Geçmişle İlişki Kurmak
 • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
 • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

 • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
 • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Popüler