Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Dünya Senden Olmayanlarla Hoştur

Hükümet Kadın eleştirisi.

Yayınlandı

tarihinde

Gerçek bir hikâyeden esinlenerek beyaz perdeye aktarılan ‘Hükümet Kadın’ filmi aslında Türkiye’nin geçmişten günümüze süregelen birçok problemi de izleyenlerine anlatmaktadır. Özellikle doğudaki insanların çektiği zorlukları ve de kızların evlenme çağına geldiklerinde neler yaşadıklarını dile getiren filmin başrolünde oynayan Demet Akbağ (Xate Ana) 7’si erkek,1’i kız olmak üzere 8 çocuk annesidir.

Midyat belediye başkanının eşidir. Ne okuması vardır ne de yazması. Okul okuyamamış ancak hayat üniversitesinden mezun olmuştur. Eşinin vefatından sonra köyün problemlerini çözüme kavuşturmak ve bürokrasiyle baş edebilmek için kolları sıvayarak Güneydoğunun ilk belediye başkanı olur. Önce okuma-yazma öğrenir daha sonra eşinin vasiyeti olan işleri halletmeye çalışır.

Çocuk yaşta ailelerinin zoruyla büyükbaş hayvan veya altın karşılığı satılarak evlendirilmek istemediklerinden dolayı kaçıp Xate hanıma sığınanlar kız çocukları, suyun köye taşınmasında Xate hanıma en fazla yardımcı olacak kişilerdir. Diğer taraftan bayanların azimle neleri başarabileceklerini de gözler önüne seren bu filmde ders alınması gereken birçok kısım bulunmaktadır. Xate hanım ve kız çocukları gece, gündüz çalışarak; binbir zorlukları aşarak köye suyun gelmesini sağlamışlardır.

Elin hamuruyla devlet işlerine karışan Xate ana azmiyle büyük işler başaracaktır. Öncelikle köye suyu getiren Xate Başkan daha sonra köyün elektrik ihtiyacını giderecektir. Köyün kalkınmasında büyük emeği olan Xate hanıma 60 askeri darbesi engel olacaktır.

Xate ananın ağzından dökülen şu sözler ise birçok şeyi açıklamaya yetecektir. Xate ana askerlere ithafen “Benim bütün gayem bu idi, benden bunu neden aldınız. Benden ömrümü neden aldınız” sözleri darbeci zihniyete ders niteliği bir cevaptır.

Diğer taraftan, farklı inanç gruplarına sahip bireylerin birbirleriyle nasıl hoşgörü içerisinde yaşadıklarını da dile getirilen filmde Rahmetli Belediye Başkanı Aziz Veysel Bey’in şu açıklamaları her şeyi özetler niteliktedir. “Dünya senden olmayanlarla hoştur. Onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle, gönüllerle hoştur. Sadece senin gibiler değil, senden olmayan da çok yaşasın ki sen de yaşa. Hele bir de onun gözüyle gör şu fani dünyayı. Herkes beyaz olsa o zaman beyazı farkedemezsin ki veyahut da siyah. Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini. Beni ben yapan yegâne şey benden olmayandır. Beni ben yapan yegâne şey benden olmayandır”. Aynı kilimin farklı desenlerine atıfta bulunulan film bizlere, farklı mezhepteki insanlarla birlikte yaşamayı, birbirimize saygı duymayı öğretiyor.

Yazan ve yöneteni Sermiyan Midyat aynı zamanda başrolü Demet Akbağ ile paylaşmaktadır. Komedi türündeki filmi 7’den 70’e her kesimin izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu filmden herkes kendine göre bir pay çıkarabilir. Keyifle izleyebileceğiniz bir film. İyi seyirler.

Altay Yetkin Altaylı yazdı…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum

20 Comments

 1. Gökçe

  09 Ekim 2013 at 12:07

  Tebrik ederim altaycım çok iyi yorumlamışsın. Başarılarınındevamınıdiliyorum.

 2. Levent Tunay

  10 Ekim 2013 at 11:36

  Film tanıtımı , kısa , özlü ve senin hissetiklerini toplumda , seninle aynı düşünceleri paylaşabileceğine inandığın insanlara fikir vermek için yapılır. Ben kendi adıma alacağımı aldım…teşekkürler…Emeğine sağlık , tam istediğim gibi olmuş…
  Not: Film eleştrisi ise daha farklıdır.Bunu da zaman geçtikçe anlayacaksın…

 3. Pınar Erten Pınarbaşı

  10 Ekim 2013 at 11:52

  Sermiyan Midyat’ın Hükümet Kadın filminden çok önce “Banyo” filmini izlemiştim ikisi birbirinden çok farklı filmler. Hükümet Kadın BKM’nin imzasını taşıyor adeta, filmin hakkında basında yapılan eleştiriler de hep bu yönde olmuş. Bu yüzden yazınız filmi farklı bir bakış açısından anlattığı için severek okudum. Bir kere daha izlenir bence. Yazılarınızın devamın bekliyoruz.

 4. Füsun

  10 Ekim 2013 at 12:09

  filmi 2 defa beğeni ile izledim, yorumunuzla tekrar gözümün önünden geçirdim. çok güzeldi. başarılar.

 5. adnan koç

  10 Ekim 2013 at 13:08

  on numara film ve yazı olmuş. tebrikler bıreymın:)

 6. Seda Dağlıoğlu

  10 Ekim 2013 at 13:15

  Filmi tam izleyemesem de yorumunuzla izlediğim parçaları özdeşleştirdim, güzel bir film bence, yorumunuzu da beğeni ile okudum ve katılıyorum, tebrik eder başarılar dilerim sevgili Altay.

 7. Leyla YILDIZ

  10 Ekim 2013 at 14:31

  Filmdeki can alıcı noktalara değinen yararlı bir yazı olmuş. Teşekkürler..

 8. bekir demir

  10 Ekim 2013 at 14:37

  Ellerine sağlık çok güzel yorumlamışsın bütün kalbimle katılıyorum tebrikler altay

 9. Aysel GÜLSER

  10 Ekim 2013 at 15:11

  Flim diye izlediklerimiz geçek hayat alıntıları doğunun sorunu olrak ele alınmış bu gibi flimlerin TV proğramlarıda sık yayımlanması dileğimle, başarılar

 10. Kursad Altaylı

  11 Ekim 2013 at 00:49

  Film esasında o zamanda yaşamayıp o zamanları anlamak isteyenler için gerçekten büyük bir fırsat sunuyor. O zamanlar DOĞU daki kadına bakış çerçevesini ve yaşam şartları insanların ne kadar zorluklar içinde kaldığını yansıtmaktadır. Özellikle 80 Darbesinin Ülkeye ve Milleti için gayret gösterenlere ne kadar zarar verdiğini az da olsa gözler önüne sermektedir. Filmseverlere vermiş oldugunuz değişik perspektifdeki görüşleriniz için teşekkürler…

 11. Sule

  12 Ekim 2013 at 13:32

  Harika bir yorum..tebrikler

 12. Senel

  12 Ekim 2013 at 13:35

  Yorumunuzu beğendim..tebrik ederim

 13. müzeyyen ok

  14 Ekim 2013 at 13:06

  Toplumlar kültürleri ve kendi değerleri ile var olurlar. Onları kendilerine bıraktıkları zaman çok iyi kendilerini yönettikleri gibi aynı zamanda halklar zamanın sanayi toplumuna uymaya çalışırlar o zaman yara açmadan değişime evrilirler. sizin yorumunuzda bu değer yargıları en az bir film gibi yazılı olarak göstermiştir. Filmin analizini iyi yorumlamış ve aynı zamanda önemli mesajları yansıtmış bulunmaktasınız. Çok tebrikler..

 14. Duygu

  17 Ekim 2013 at 22:24

  Yorumunuzdan sonra filmi merak ettim,ilk fırsatta izleyeceğim..başka tavsiye edeceğiniz film var mı?

 15. Hasan

  17 Ekim 2013 at 22:33

  Filme bakış açınızı ve yorumlarınızı çok beğendim. Yazılarınızın devamını bekliyorum. Tebrikler

 16. Necla

  17 Ekim 2013 at 22:52

  Filmi izledim. Yorumcunun düşüncelerini ve yorumlarını çok begendim. Devamının artarak gelmesini diliyorum.

 17. Necla

  17 Ekim 2013 at 22:53

  Filmi izledim. Yorumcunun düşüncelerini ve yorumlarını begendim devamının gelmesini bekliyorum

 18. SEVDA

  05 Kasım 2013 at 11:25

  Ataerkil bir toplumda büyüyüp elinin hamuruyla erkek işine karışma gibi söylemleri çürüten Xate Ananın başarıları….Doğu’da Güneydoğu’da yaşanılan kimlik sorunları….okula gitmesi gereken o güzel kızlarımızın bir mal gibi sevmedikleri adamlarla evlendirilmesi….ve daha neler neler….bu filmde hoşgörüyü hüznü ve hüzne teslim olmayan azmi gördüm…tebrikler Altay Bey filmde çok güzel detaylara yer vermişsiniz….

 19. Atilla Durmuş

  14 Kasım 2013 at 16:03

  Ülkemizin diğer boyutunu gözler önüne seren bu hassas yapıtın en iyi şekilde sizin tarafınızdan yorumlanması bizleri mutlu ediyor ve önemli görüş ve yorumlarınızı her zaman bekliyor ve takip etmek istiyoruz.

 20. Hikmet ÇOKAĞIR

  17 Kasım 2013 at 10:49

  Filmi müthiş bir keyif ile izlemiştim. Filmin anlatımı da film kadar başarılı olmuş. Yorumlarınızı takip etmek isterim.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollywood

Hızlı ve Öfkeli 9 Bir Kez Daha Ertelendi

25 Haziran’a erteledi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hızlı ve Öfkeli 9'un oyuncuları Vin Diesel ve Michelle Rodriguez.

Sevenleri tarafından merakla beklenen serinin yeni filmi “Hızlı ve Öfkeli 9” bir kez daha ertelendi.

COVID-19 salgını nedeniyle gösterim tarihleri ertelenen filmler arasında bulunan Hızlı ve Öfkeli 9, bir kez daha ertlendi. İlk olarak 2020 yazı için vizyon planlaması yapan film, salgın patlak verince 2 Nisan 2021’e ardından da 28 Mayıs’a kadar gösterim tarihini erteleme kararı almıştı. Şimdilerde yeni yeni aşılanmaya başlayan dünya ile Universal vizyon tarihini biraz daha ileri atarak 25 Haziran‘a erteledi.

Dünya çapında 908,4 milyon dolarlık hasılatın sahibi olan 8. filmin ardından yeni hikaye, Vin Diesel tarafından canlandırılan Dominic Toretto ve ailesi olarak gördüğü ekibinin maceralarını anlatmaya devam edecek.

Heyecanla beklenen filmin oyuncu kadrosunda Vin DieselMichelle RodriguezJordana BrewsterTyrese Gibson, Charlize Theron ve Helen Mirren gibi isimler yer alıyor.

25 Haziran‘a vizyon planlaması yapan Hızlı ve Öfkeli 9‘un macera dolu fragmanına burdan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Film

Bob Marley’in Hayatı Film Oluyor

Yönetmen koltuğuna Reinaldo Marcus Green oturacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hayatı film olacak Bob Marley

Raggie müzik türünün üstatlarından sayılan Bob Marley’in hayatı film oluyor.

Genç yaşta gözlerini dünyaya yuman ve ardında 130’un üzerinde plak ile yüzlerce şarkı bırakan Bob Marley‘in hayatı film oluyor. Paramount Pictures tarafından biyografi türünde çekilecek filmin yönetmen koltuğuna, Reinaldo Marcus Green oturacak. Green daha önce Stone Cars, Monsters and Men ve Joe Bell gibi filmleri yönetmişti.

Oyuncu kadrosu ve vizyon tarihine dair hiçbir açıklama yapılmayan filmin adı da henüz belli değil. 36 yaşında kansere yenik düşen ünlü şarkıcı Marley sevenlerini mutlu eden filmin yapımcılığını ise Ziggy Marley, Rita Marley ve Cedella Marley üstlenecek.

Okumaya Devam Et

Hollywood

43. Annie Ödülleri’nin Adayları Açıklandı

Netflix 40 aday çıkartarak zirveye ulaştı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

43. Annie Ödülleri'nin Adayı Soul

Animasyon filmlerin ödüllendirildiği “43. Annie Ödülleri”nin 2021 adayları belli oldu.

Bu sene 43. kez düzenlenecek Annie Ödülleri‘nin adayları belli oldu. Animasyon sevenlerinin ilgiyle takip ettiği tören, 1972’den beri dağıtılıyor. Yıl içinde dikkat çeken animasyon filmlerinin taçlandırılacağı ödül töreni, 16 Nisan‘da düzenlenecek.

Bu yılın dikkat çeken animasyonlarından biri olan Pixar imzalı Soul ve AppleGKIDS’in Wolfwalkers filmleri on adaylıkla öne çıkan yapımlar arasında bulunuyor. Dünya genelinde 200 milyon aboneyi geçen Netflix ise çıkarttığı 40 aday ile en fazla aday sunan platform oldu.

43. Annie Ödülleri'nin Adayı The Croods: A New Age

En İyi Animasyon Filmi

 • Onward, Pixar Animation Studios
 • Soul, Pixar Animation Studios
 • The Croods: A New Age, DreamWorks Animation
 • The Willoughbys, Netflix Presents A BRON Animation Production in association with Creative Wealth Media
 • Trolls World Tour, DreamWorks Animation
43. Annie Ödülleri'nin Adayı Wolfwalkers

En İyi Bağımsız Animasyon Filmi

 • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon, Studiocanal and Aardman present in association with Anton Capital Entertainment, an Aardman Production for Netflix
 • Calamity Jane, Maybe Movies
 • On-Gaku: Our Sound, Rock’n Roll Mountain, Tip Top
 • Ride Your Wave, Science SARU
 • Wolfwalkers, Apple / GKIDS

Okumaya Devam Et

Popüler