Dünya Senden Olmayanlarla Hoştur

Manşet Serbest Kürsü
Dünya Senden Olmayanlarla Hoştur

Gerçek bir hikâyeden esinlenerek beyaz perdeye aktarılan ‘Hükümet Kadın’ filmi aslında Türkiye’nin geçmişten günümüze süregelen birçok problemi de izleyenlerine anlatmaktadır. Özellikle doğudaki insanların çektiği zorlukları ve de kızların evlenme çağına geldiklerinde neler yaşadıklarını dile getiren filmin başrolünde oynayan Demet Akbağ (Xate Ana) 7’si erkek,1’i kız olmak üzere 8 çocuk annesidir.

Midyat belediye başkanının eşidir. Ne okuması vardır ne de yazması. Okul okuyamamış ancak hayat üniversitesinden mezun olmuştur. Eşinin vefatından sonra köyün problemlerini çözüme kavuşturmak ve bürokrasiyle baş edebilmek için kolları sıvayarak Güneydoğunun ilk belediye başkanı olur. Önce okuma-yazma öğrenir daha sonra eşinin vasiyeti olan işleri halletmeye çalışır.

Çocuk yaşta ailelerinin zoruyla büyükbaş hayvan veya altın karşılığı satılarak evlendirilmek istemediklerinden dolayı kaçıp Xate hanıma sığınanlar kız çocukları, suyun köye taşınmasında Xate hanıma en fazla yardımcı olacak kişilerdir. Diğer taraftan bayanların azimle neleri başarabileceklerini de gözler önüne seren bu filmde ders alınması gereken birçok kısım bulunmaktadır. Xate hanım ve kız çocukları gece, gündüz çalışarak; binbir zorlukları aşarak köye suyun gelmesini sağlamışlardır.

Elin hamuruyla devlet işlerine karışan Xate ana azmiyle büyük işler başaracaktır. Öncelikle köye suyu getiren Xate Başkan daha sonra köyün elektrik ihtiyacını giderecektir. Köyün kalkınmasında büyük emeği olan Xate hanıma 60 askeri darbesi engel olacaktır.

Xate ananın ağzından dökülen şu sözler ise birçok şeyi açıklamaya yetecektir. Xate ana askerlere ithafen “Benim bütün gayem bu idi, benden bunu neden aldınız. Benden ömrümü neden aldınız” sözleri darbeci zihniyete ders niteliği bir cevaptır.

Diğer taraftan, farklı inanç gruplarına sahip bireylerin birbirleriyle nasıl hoşgörü içerisinde yaşadıklarını da dile getirilen filmde Rahmetli Belediye Başkanı Aziz Veysel Bey’in şu açıklamaları her şeyi özetler niteliktedir. “Dünya senden olmayanlarla hoştur. Onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle, gönüllerle hoştur. Sadece senin gibiler değil, senden olmayan da çok yaşasın ki sen de yaşa. Hele bir de onun gözüyle gör şu fani dünyayı. Herkes beyaz olsa o zaman beyazı farkedemezsin ki veyahut da siyah. Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini. Beni ben yapan yegâne şey benden olmayandır. Beni ben yapan yegâne şey benden olmayandır”. Aynı kilimin farklı desenlerine atıfta bulunulan film bizlere, farklı mezhepteki insanlarla birlikte yaşamayı, birbirimize saygı duymayı öğretiyor.

Yazan ve yöneteni Sermiyan Midyat aynı zamanda başrolü Demet Akbağ ile paylaşmaktadır. Komedi türündeki filmi 7’den 70’e her kesimin izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu filmden herkes kendine göre bir pay çıkarabilir. Keyifle izleyebileceğiniz bir film. İyi seyirler.

Altay Yetkin Altaylı yazdı…

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

20 Yorum

 1. Tebrik ederim altaycım çok iyi yorumlamışsın. Başarılarınındevamınıdiliyorum.

  Reply
 2. Film tanıtımı , kısa , özlü ve senin hissetiklerini toplumda , seninle aynı düşünceleri paylaşabileceğine inandığın insanlara fikir vermek için yapılır. Ben kendi adıma alacağımı aldım…teşekkürler…Emeğine sağlık , tam istediğim gibi olmuş…
  Not: Film eleştrisi ise daha farklıdır.Bunu da zaman geçtikçe anlayacaksın…

  Reply
 3. Sermiyan Midyat’ın Hükümet Kadın filminden çok önce “Banyo” filmini izlemiştim ikisi birbirinden çok farklı filmler. Hükümet Kadın BKM’nin imzasını taşıyor adeta, filmin hakkında basında yapılan eleştiriler de hep bu yönde olmuş. Bu yüzden yazınız filmi farklı bir bakış açısından anlattığı için severek okudum. Bir kere daha izlenir bence. Yazılarınızın devamın bekliyoruz.

  Reply
 4. filmi 2 defa beğeni ile izledim, yorumunuzla tekrar gözümün önünden geçirdim. çok güzeldi. başarılar.

  Reply
 5. on numara film ve yazı olmuş. tebrikler bıreymın:)

  Reply
 6. Filmi tam izleyemesem de yorumunuzla izlediğim parçaları özdeşleştirdim, güzel bir film bence, yorumunuzu da beğeni ile okudum ve katılıyorum, tebrik eder başarılar dilerim sevgili Altay.

  Reply
 7. Filmdeki can alıcı noktalara değinen yararlı bir yazı olmuş. Teşekkürler..

  Reply
 8. Ellerine sağlık çok güzel yorumlamışsın bütün kalbimle katılıyorum tebrikler altay

  Reply
 9. Flim diye izlediklerimiz geçek hayat alıntıları doğunun sorunu olrak ele alınmış bu gibi flimlerin TV proğramlarıda sık yayımlanması dileğimle, başarılar

  Reply
 10. Film esasında o zamanda yaşamayıp o zamanları anlamak isteyenler için gerçekten büyük bir fırsat sunuyor. O zamanlar DOĞU daki kadına bakış çerçevesini ve yaşam şartları insanların ne kadar zorluklar içinde kaldığını yansıtmaktadır. Özellikle 80 Darbesinin Ülkeye ve Milleti için gayret gösterenlere ne kadar zarar verdiğini az da olsa gözler önüne sermektedir. Filmseverlere vermiş oldugunuz değişik perspektifdeki görüşleriniz için teşekkürler…

  Reply
 11. Harika bir yorum..tebrikler

  Reply
 12. Yorumunuzu beğendim..tebrik ederim

  Reply
 13. Toplumlar kültürleri ve kendi değerleri ile var olurlar. Onları kendilerine bıraktıkları zaman çok iyi kendilerini yönettikleri gibi aynı zamanda halklar zamanın sanayi toplumuna uymaya çalışırlar o zaman yara açmadan değişime evrilirler. sizin yorumunuzda bu değer yargıları en az bir film gibi yazılı olarak göstermiştir. Filmin analizini iyi yorumlamış ve aynı zamanda önemli mesajları yansıtmış bulunmaktasınız. Çok tebrikler..

  Reply
 14. Yorumunuzdan sonra filmi merak ettim,ilk fırsatta izleyeceğim..başka tavsiye edeceğiniz film var mı?

  Reply
 15. Filme bakış açınızı ve yorumlarınızı çok beğendim. Yazılarınızın devamını bekliyorum. Tebrikler

  Reply
 16. Filmi izledim. Yorumcunun düşüncelerini ve yorumlarını çok begendim. Devamının artarak gelmesini diliyorum.

  Reply
 17. Filmi izledim. Yorumcunun düşüncelerini ve yorumlarını begendim devamının gelmesini bekliyorum

  Reply
 18. Ataerkil bir toplumda büyüyüp elinin hamuruyla erkek işine karışma gibi söylemleri çürüten Xate Ananın başarıları….Doğu’da Güneydoğu’da yaşanılan kimlik sorunları….okula gitmesi gereken o güzel kızlarımızın bir mal gibi sevmedikleri adamlarla evlendirilmesi….ve daha neler neler….bu filmde hoşgörüyü hüznü ve hüzne teslim olmayan azmi gördüm…tebrikler Altay Bey filmde çok güzel detaylara yer vermişsiniz….

  Reply
 19. Ülkemizin diğer boyutunu gözler önüne seren bu hassas yapıtın en iyi şekilde sizin tarafınızdan yorumlanması bizleri mutlu ediyor ve önemli görüş ve yorumlarınızı her zaman bekliyor ve takip etmek istiyoruz.

  Reply
 20. Filmi müthiş bir keyif ile izlemiştim. Filmin anlatımı da film kadar başarılı olmuş. Yorumlarınızı takip etmek isterim.

  Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up