Dunkirk Öncesi Nolan Sinemasına Genel Bir Bakış

Eleştiri Fatih Mutlu Manşet
Dunkirk Öncesi Nolan Sinemasına Genel Bir Bakış

 

 

NOLAN…

Sinemada anlatım devrimi yapan Quentin Tarantino, uzun süre taklit edilmişti.

‘Devrimi’ soğukkanlılıkla yorumlayıp yeniden üretebilecek biri beklenirken Christopher Nolan sahne aldı.

Memento, hikayesini sondan başa anlatan tarzıyla Hollywood’u sarstı. Fakat Nolan bu tarzı ‘artistlik’ olsun diye uygulamamıştı. Bilakis, hafıza kaybıyla malul ana karakterin hikayesine uygun bir tarzdı bu.

‘Devrim’ soğukkanlılıkla yorumlanmış ve yeniden üretilebilmişti işte.

***

Uykusuz

Nolan’daki cevheri gören yapımcılar, henüz ‘bir buçuk’ film çekmiş ve henüz 32 yaşındaki bu adama, Insomnia’da iki dev oyuncuyu emanet ettiler. İngiliz yönetmen de, Al Pacino ve Robin Williamslı bir seti başarıyla idare ederek büyük bir sınavı alnının akıyla verdi.

2006 yapımı The Prestige ise, artık “Nolan sineması” diye bir şeyin var olduğunu haykırdı. Nitekim, tıpkı Memento gibi, The Prestige‘de, karakterlerinin hikayesiyle uyuşan bir anlatımla ışıldıyordu.

2008’de The Dark Knight’a imza atan Nolan, bu sefer de klasik Amerikan anlatım tarzını soğukkanlılıkla yorumlamış ve yeniden üretmişti. Amerikan sinemasına Avrupalı dokunuşu, bir kez daha beyaz perdeyi güzelleştirmişti.

***

Yıldızlararası

2010’dan itibaren Nolan, kendisiyle çelişmeye başladı.

The Dark Knight Rises, kalabalık aksiyon sahnelerindeki başarısız tasarımlar ve karakterizasyon açmazlarıyla hayli dikkat çekiciydi.

Inception ve Interstellar’da ise Nolan, alamet-i farikası olan “karakter hikayesi-anlatım tarzı” dengesini bozmuş, yalnızca “anlatım tarzı”na yoğunlaşmıştı. İçeriği terk edip biçime yönelmişti.

***

Şimdi Dunkirk’ü bekliyoruz.

Bu onuncu uzun metraj yapımıyla Nolan, filmografisindeki buhranı aşabilecek mi, merak konusu…

Yorumlar

 
Fatih Mutlu, TRT Okul için hazırlanan 22 bölümlük 'Çek Bir Film' projesinin editörlüğünü yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde sinema yazıları yazdı. Şimdilerde senaryo doktorluğu yapıyor.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up