Türk Sineması 37. Moskova Uluslararası Film Festivali’nde

Festivaller

37. Moskova Uluslararası Film Festivalinde, Cinema Of Turkey – Yesterday And Today adı altında Türk sineması dünden bugüne işlenecek.

muhsin bey

Elif Dağdeviren’in  kurduğu ve direktörlüğünü yaptığı Cinema Of Turkey tarafından seçilen on film, 19 – 26 Haziran tarihleri arasında Moskova’da gösterilecek. Festivalde Ömer Lütfi Akad imzasını taşıyan ‘Gelin-Düğün-Diyet’ üçlemesinin ilk filmi Gelin, Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği ve başrol oyuncularından Uğur Yücel’e 1987 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran ‘Muhsin Bey’ ile dünya prömiyerini 63. Berlin Film Festivali’nde gerçekleştiren, Uğur Yücel’in senaryosunu yazıp yönettiği ‘Soğuk’ da Moskova’ya giden filmler arasında.

2003’te Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü alan Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Uzak’,  Tolga Karaçelik’in ‘Gişe Memuru’, uluslararası festivallerde en iyi film, en iyi oyuncu dahil pek çok ödül alan Yılmaz Erdoğan’ın ‘Kelebeğin Rüyası’, 71. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü ülkemize getiren Kaan Müjdeci’nin yönettiği ‘Sivas’, Erol Mintaş’a geçen yıl Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi İlk Film ve başrol oyuncusu Feyyaz Duman’a En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran ‘Annemin Şarkısı’ festivalde gösterilecek diğer filmler.

Festivale filmlerin yanı sıra Uğur Yücel, Tolga Karaçelik, Emre Tanyıldız, Ahmet Mümtaz Taylan, Mert Fırat ve Feyyaz Duman adlı oyuncular da katılacak.

 

 

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up