Dümbüllü Kavuk Şevket Çoruh’a Geçti

Türkiye

Geleneksel Türk tiyatrosunun ikonik kavuğu “Dümbüllü Kavuk” Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a devredildi.

Geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli simgelerinden biri olan kavuk, altıncı kez el değiştirerek Şevket Çoruh‘a emanet edildi. Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle birlikte Rasim Öztekin‘den Şevket Çoruh‘a devredilen Dümbüllü Kavuğun devri sırasında duygusal anlar yaşandı.

Şevket Çoruh kavuğu “Türk tiyatrosu çok zor bir dönem yaşarken mahalle yanarken saçımızı mı tarıyoruz diye bir düşünce geldi aklıma… Bu kavuğu bugünkü zor şartlarda, Anadolu’da perde açmaya çalışan, alternatif sahnelerden apartman dairelerine kadar yüreği tiyatroyla dolu tüm tiyatro emekçileri adına kabul ediyorum” sözleri ile teslim aldı.

“Kavuk, bir usta-çırak ilişkisi. Bir liyakat ilişkisidir. Bugün Türkiye’de liyakat olayı tamamen unutuldu” diyerek kavuğu yeni sahibi olan Şevket Çoruh‘a veren Rasim Öztekin, sağlık sorunlarından ötürü kavuğu devrettiğini açıkladı.

Kavuk, bugüne kadar Kel Hasan Efendi‘den İsmail Dümbüllü‘ye ardından sırasıyla Münir ÖzkulFerhan Şensoy ve Rasim Öztekin ve son olarak Şevket Çoruh‘a devredildi.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up