Bizimle İletişime Geçin

Dünya

‘Dracula’ Tartışma Yarattı

Hollywood’un ünlü Universal Stüdyoları; Fatih Sultan Mehmet ile Dracula lakaplı Eflak Prensi Vlad Tepeş’in dostluğunu film yapmak üzere kolları sıvadı.

Yayınlandı

tarihinde

dracula

Hollywood’un ünlü Universal Stüdyoları; Fatih Sultan Mehmet ile Dracula lakaplı Eflak Prensi Vlad Tepeş’in dostluğunu film yapmak üzere kolları sıvadı.

Çekim aşamasındaki filmde; 1431- 1476 yılları arasında Eflak Beyliği’ne hükümdarlık yapan Vlad Tepeş ile Fatih Sultan Mehmet’in Osmanlı İmparatorluğu’nda birlikte geçirdikleri çocukluk yılları konu ediliyor. Filmde Dracula’nın gençliğini Luke Evans oynuyor. Fatih Sultan Mehmet’i ise İngiliz aktör Dominic Cooper canlandırıyor.

Fatih Kötü Adam! 
8 Ağustos 2014’te vizyona girmesi planlanan ‘Dracula Year Zero’ isimli filmin; Fatih Sultan Mehmet’i kötü, Dracula’yı ise iyi adam olarak gösterdiği iddiaları tartışma yarattı. Filmin öyküsüne göre; Tepeş’i ‘Kazıklı Voyvoda’ olarak da bilinen Dracula olmaya zorlayan kişi Fatih Sultan Mehmet… Filmin senaryosuna, Türk tarihçiler ve sinemacılar da tepki gösterdi.

Hollywood Tarihçi Çarpıtılıyor

Faruk Aksoy/ Yapımcı: Filmin konusu çok saçma. Zaman zaman hükümdarlar; kaybettikleri savaşlar sonrasında birbirlerine çocuklarını verirdi. Vlad Tepeş ve Radu Tepeş de bu sebeple Osmanlı İmparatorluğu’na getirildi. Tüm Osmanlı şehzadeleri nasıl yetiştirildiyse, o şekilde eğitim gördüler. Hatta Vlad Tepeş, Fatih’e düşmanlık beslemiştir. Tarihi istedikleri gibi görüyorlar.

Prof.Dr. İlber Ortaylı/Tarihçi: Bu konuda kesin bir bilgi yok. Kimi kaynaklarda Tepeş için rehine denir. Hollywood, tarihi istediği gibi çarpıtıyor. Önemli olan; bu filmin neden çekildiğidir. Bunu araştırmak lazım.
Avni Özgürel/Gazeteci: Vlad Tepeş, II. Mehmet ile Edirne Sarayı’nda birlikte büyüdü. Filmin konusu sırtı açık kalmış bir hikayeye dayanıyor. Tamamen palavra yapmışlar. Bu, sadece saçmalık olabilir.

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

2021’in En Çok Seyredilen Filmi “Shang-Chi” Oldu

Lider belli oldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Shang-Chi

Normalleşme ile birlikte sinema filmlerine olan talep tekrardan artarken 2021’in en çok seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu.

COVID-19 sonrası sinemaların normalleşmeye başlamasıyla birlikte 2021’in en yüksek hasılat yapan ve en fazla seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu. ABD gişesinde yılın eski lideri olan Black Widow’u geride bırakarak birinciliği yaklayan Shang-Chi, cuma günü itibariyle 3.952 salonda vizyona girerek 3.59 milyon dolar kazandı ve toplam 186.7 milyon dolar kazanmış Black Widow filmini geride bıraktı.

ABD’de toplamda $196,46 milyona erişen Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, sadece sinemalarda gösterime girdi. Henüz Çin sinemalarında vizyona girmeyen film dünya genelinde ise $363,36 milyona ulaştı.

Filmin konusu: Babası tarafından suikastçı olmak üzere yetiştirilen Shang-Chi’nin hikayesini konu ediyor. Shang-Chi’nin babası ölümsüz bir büyücüdür. Babası tarafından suikatçı olmak üzere eğitilen Shang-Chi aynı zamanda simya ve insanüstü güçlerle dövüş tekniklerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip biri olduğunu öğrenen Shang-Chi, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak için kullanacaktır. Babasının düşmanıyla dost olan kahraman, dünyayı gezecek ve birçok süper kahramanla yolları kesişecektir.

Okumaya Devam Et

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler