Down Sendromuna Farkındalık Oluşturacak Filmler

Liste

Gerçek dostlar kromozom saymaz.

Le huitième jour

Sekizinci Gün (1996) Le huitième jour

Georges, Down sendromundan mustarip, engelli biridir. Bir tedavi merkezinde yaşamaktadır. Harry ise bir iş adamıdır. İş yaşamında çok başarılıdır ancak özel yaşamında işler yolunda gitmez. Karısı onu terk ettiğinden beri sefil durumdadır ve kızlarına da yeterince vakit ayıramamaktadır. Bir gün az kalsın arabayla Georges’u ezecek gibi olur. Bu tuhaf tanışmadan sonra onu başından savmaya vicdanı elvermez ve sıra dışı birliktelikleri başlar. 8 gün boyunca yaşananlar Harry’i çok değiştirecektir.

____

Café de Flore

Ruh Eşim (2011) Café de Flore

Bir adamla bir kadın arasındaki aşkı, bir anneyle oğlu arasındaki sevgiyi anlatan Ruh Eşim, sevgiye dair fantastik bir macera, aşk hakkında mistik ve doğaüstü bir yolculuk. Film, biri 1960’ta, diğeri günümüzde geçen ama birbirine paralel ilerleyen iki farklı olay örgüsünü izliyor. Birinde 1960’ların Paris’inde bekâr bir anne olan Jacqueline, Down Sendromlu oğlu için her şeyi feda etmeyi göze alırken diğer öyküde Montreal’de eşinden tatsız bir şekilde boşanan ünlü bir DJ konu alınıyor.

_____

Üzülme Dostum – Kısa metraj

Iñaki Peñafiel’in yönettiği film dünyanın değişimini down sendromlu bir çocuk üzerinden anlatır. Eski bir kuaför dükkanının satılması, Madrid’in Lavapies mahallesinin ve sakinlerinin yaşadıkları sosyal değişimin göstergesidir. Üzülme Dostum, Çin Yeni Yılı kutlamaları boyunca yaşanan mutlulukları, umutları; gerçekleşen ya da hüsranla sonuçlanan hayalleri anlatır. İspanyollar, Faslılar, Çinliler, Afrikalılar ve Güney Amerikalılar… bir arada yaşamaya yazgılı insanlar…

____

Yeni Dünya

Yeni Dünya (2015)

Taşranın kalbinden koparak büyük şehre, İstanbul’a göçen Soner ve ailesi zorlu bir yolculuğa adım atmıştır. Ailenin çocuğu down sendromludur ve İstanbul’da eğitim görmesi gerekmektedir. Devletin down sendromlu Soner’e vereceği maaş ailenin İstanbul’daki tek geçim umududur. Soner ve ailesi bir süre sonra metropol hayatının köyden ne kadar farklı olduğunu görecektir…

____

24 Hafta  (2015)

Yönetmen Anne Zohra Berrached’nin 24 Hafta filmi kürtajla ilgili tartışmalara alışık olmadığımız bir yerden bakıyor. Ülkenin en popüler komedyenlerinden birisi olan Astrid hamile kaldığını öğrenince bunu kimseden gizlemeyi düşünmez. Fakat dünyaya gelecek çocuğunun Down sendromlu olduğunu öğrenince bebeği doğurmak ve aldırmak hakkında erkek arkadaşı ve yakın çevresiyle tartışmaya başlar. İlk gösterimini Berlin Film Festivali’nde yapan 24 Hafta, bu süreci hem tıbbi hem de yasal boyutlarıyla adeta bir belgesel gibi seyirciye aktarıyor.

____

Be My Baby (2014)

Nicole 18 yaşında ve Down sendromlu bir kadındır. Bir erkek arkadaşı olmasını, evlenmeyi ve çocuk sahibi olmayı; kısaca sadece normal olabilmeyi ister.

_______

Kalandar Soğuğu (2015)

Karadeniz’in dağlarında maden arayan, annesi, eşi, biri down sendromlu iki çocuğuyla birlikte yaşayan ve kendini ispatlamaya çalışan bir adamın öyküsünü anlatıyor.

_______

Halam Geldi (2013)

Hikaye tam olarak down sendromunu anlatmıyor ancak akraba evliliği sonucu dünyaya gelen down sendromlu çocukların yaşadıklarına da bizi tanık ediyor. Halam Geldi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde medeniyetlerin iç içe geçtiği, birden fazla kültürün bir arada yaşadığı köylerden biri olan Akıncılar’da yaşayan Diyarbakırlı ve henüz 13 yaşındaki üç genç kızın hazin öyküsünü anlatıyor ve ülkemizin halen kanayan yaralarından biri olan, çocuk gelin gerçeğini anlatıyor.

Çocuk gelinlerin dramını, akraba evliliğinden doğan engelli çocukların yaşamını çocukların gözünden anlatan film, aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi olarak hayat buluyor. Film, aynı zamanda Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyi arasındaki sınır sorununu da insani yönleriyle ele alıyor.

Yapımcılığını Sami Dündar’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Miray Akay, Melisa Celayir, Tunç Oral, Melis Kara, Down sendromlu Görkem Eşgünoğlu damgasını vururken Burçin Terzioğlu, Necip Memili, Tugay Mercan, Onuryay Evrentan, Dilek Çelebi, Ümit Çırak dikkat çeken isimler arasında yer alıyor.

_____

Punky (2011-) Çizgi dizi

Bugüne kadar hep ‘mükemmel’ çocukları anlatan çizgi dizileri görmüştük, Punky onlardan biri değil. Onun farklı bir mükemmeliyeti var üstelik o özel bir çocuk. Down sendromlu Punky çocuklara bu duruma farkındalık oluşturmasına yarayacak örnek bir çizgi dizi.

_____

580132adc03c0e2b687abe37

Tecahül-i Arif (Kısa film)

Down Sendromlu Deniz Özcan’ın başrolde oynadığı ‘Tecahül-i Arif’ adlı kısa film, Barcelona Film Festivali’nde ‘En İyi Kurmaca Kısa Film’ seçildi.

Detaylı bilgi için

___

demolition

Demolition (2016)

Duygusal bir yıkımın öyküsünü anlatan Demolition finaliyle izleyene öyle güzel bir tokat atar ki. Charles Aznavour’un La Boheme’si o anda yüreğimize işler. Down sendromlu çocuklar, müzik ve atlıkarınca. Mutluluğun karmaşık olmadığını söyler bize.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up