Dostluk Üzerine Çekilmiş 10 Güzel Film

Liste

The Shawshank Redemption

Hazırlayan : Tuğba Güner

ESARETİN BEDELİ 1994
IMDb 9,3

Esaretin Bedeli filmini başka kategorilerde de görebiliriz ama dostluktan bahsedince aklımıza gelecek filmlerin de başında yer alır. Bir Stephen King uyarlaması olan filmde korku ustası King bu sefer bize umut, azim ve dayanışma dolu bir öykü sunuyor. Andy, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkûm edilir. Shawshank Hapishanesinde tecavüz, dayak, işkence gibi her türlü durum olmasına rağmen Andy yine de hayata ve özgürlüğe dair umutla bakar. Bu tutumu özellikle de Red’i etkiler ve birlikte azim dolu bir çabanın içine girerler. Hem birbirlerinin en yakınları olurlar hem de hapishane ortamındaki destekçileri. Red ve Andy arasındaki diyalogların her biri hayat dair derin mesajlar içeriyor. Hala izlemeyen varsa IMDb’de yıllardır aşağılara inmeyen, her insanda farklı tatlar bırakan ve kült filmler içinde yer alan Esaretin Bedeli’ni izlemekte geç kalmayın.

—————————————–
Can Dostum

CAN DOSTUM 2011
IMDb 8,6

Bir kaza sonucu felç olan ve boyundan aşağısı tutmayan Philippe yanına yardımcı olarak Driss’i alır. Philippe zengin bir aristokratken Driss hapishaneden yeni çıkmış, işsiz, güven teşkil etmeyen birisidir. Normalde yan yana gelemeyecek olan, aralarında büyük bir sınıf farkı bulunan bu iki farklı dünyanın insanı artık 7-24 beraberdirler. Önyargılar yıkılır ve arada senelerce devam edecek olan bir dostluk başlar. Gerçek bir yaşam hikâyesinden alınan bu filmde ayarında bir dram ve komedi var. İnsanlar arasındaki sınıf farklılıkları üzerinden hikâyesini ilerleterek fazla politik alanlara girmeden dostluğun ve birlikteliğin uzun ömürlü halini izleyiciye sunan, arkadaşlık filmleri içinde başı çeken kaliteli bir yapım.

————————————
Stand by Me

BENİMLE KAL 1986
IMDb 8,1

Yine bir Stephen King uyarlaması olan ve King’e dair otobiyografik izler görebileceğimiz bir arkadaşlık hikâyesi. Birbirinden farklı karakterlere sahip ve ergenliğe yeni girmiş dört arkadaşın kayıp bir cesedi bulma adına giriştikleri macerayı izliyoruz. Yazar olan Gordie’nın gözünden anlatılıyor filmimiz. Böyle bir maceraya atılacak kadar birbirlerini tanıyan arkadaşlar yolculuk boyunca daha da yakınlaşmaya ve kişiliklerini ortaya çıkarmaya başlarlar. Oyuncuların yaşları küçük olmasına rağmen harika performans sergiliyorlar. Ben E. King’in o klasikleşmiş şarkısı “Stand By Me” ile de finalini yapıyor filmimiz.

————————————
Çizgili Pijamalı Çocuk

ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUK 2008
IMDb 7,8
John Boyne’un romanından uyarlanan film, 2.Dünya Savaşı’nın gölgesinde arkadaş olmaya çalışan iki çocuğu ele alıyor. Nazi Almanya’sı Bruno’nun babasını görevli olarak Polonya’ya gönderir. Babasının işi için taşındıkları bu yerde bir de arkadaş edinir. Arkadaşı tellerin arkasındaki bir Yahudi’dir. Bruno’nun evi Auschwitz toplama ve yok etme kampının bitişiğindedir. Tellerin arkasındaki gerçeği oğlunun öğrenmesini istemeyen anne her ne kadar bu arkadaşlığa engel olmaya çalışsa da başarılı olamaz. Birbirlerinden tellerle ayrılan iki farklı dünyayı ve savaşı çocukların gözünden anlatan, finaliyle sarsan ve çıkarsız masum arkadaşlık arasında insanların koyduğu hiçbir önyargının, etiketin olamayacağını gösteren hüzün yüklü bir film.

——————————-
Me and Earl and the Dying Girl

BEN, EARL VE ÖLEN KIZ 2015
IMDb 7,8

Jesse Andrews’in aynı adlı romanından uyarlanan film, coming of age filmleri arasında yerini aldı. 17 yaşındaki Greg lise son sınıfta okuyan ve sosyalleşmeyle alakalı sıkıntılar yaşayan bir gençtir. Vaktinin çoğunu ”iş arkadaşım” dediği çocukluk arkadaşı Earl ile geçirir. Birlikte pek çok film çekmişler, bilinen yönetmenlerin filmlerini kendilerince uyarlamışlardır. Tek izleyicileri ise Greg’in babasıdır. Annesi ise Greg’in sosyalleşme ile ilgili problemlerini aşması için, kanser teşhisi koyulan okul arkadaşı olan Rachel ile zaman geçirmesini ister. Zorla da olsa annesinin bu isteğini yerine getiren Greg ile Rachel arasında bir dostluk başlar. Sömürü yapmadan nasıl duygusal bir anlatım sağlanırmış, bunu görüyoruz. Karakterlerin rahat tavırları dramın tebessüm ettirici bir halde ilerlemesini sağlarken filmimiz dostluğa dair güzel bir örnek sunuyor.

———————————-

En İyi Arkadaşım

EN İYİ ARKADAŞIM 1995
IMDb 7,7

Arkadaşlık üzerine izleyebileceğiniz, kıyıda köşede kalmış fakat mesajını çok iyi şekilde veren duygu yüklü bir film. Erik, annesinin hiç ilgilenmediği yalnız bir çocuktur. Okul tatil olduktan sonra komşuları olan Dexter ile arkadaş olur. Dexter AİDS hastası olmasına rağmen bu durum onların arkadaşlıklarına olumsuz etkide bulunmaz. Farklı sebeplerden dolayı toplumdan uzaklaşmış bu iki ölümsüz bir dostluk hikâyesi sunuyor.

———————————-

Fried Green Tomatoes

KIZARMIŞ YEŞİL DOMATESLER 1991
IMDb 7,6

Bir yaşlılar evinde dostlukları başlayan ve gittikçe büyüyen iki kadının hikâyesini çok naif bir şekilde ele alıyor Kızarmış Yeşil Domatesler. Evelyn Couch, bir bakımevinde tesadüfen tanıştığı Ninny ile arkadaş olur. Onu her ziyaret edişinde, Ninny gençliğinde tanık olduğu bir dostluğun öyküsünü anlatır. Evelyn, Idgie ve Ruth adında iki farklı karaktere sahip bu kadınların hikâyesini dinledikçe yaşama tutunmaya başlar. Hikâye içinde hikâye olan bu film sadeliğine rağmen bir o kadar da kalıcı yapımlar arasında yer alıyor.

———————————-
Kardeş Gibiydiler

KARDEŞ GİBİYDİLER 1996
IMDb 7,5

Brad Pitt, Robert De Niro, Dustin Hoffman, Kevin Bacon gibi önemli isimleri bünyesinde barındıran film 1960’lı yıllardaki dört arkadaşı ele alıyor. Birbirleriyle şakalaşırken yanlışlıkla bir adamın yaralanmasına sebep olan çocuklar bir seneye yakın bir süre hapis cezası alırlar. Ama bu hapishanede küçük yaşlarına rağmen pek çok travmatik olay yaşarlar. Taciz, darp, kötü muamele. Özgürlüğe kavuştuklarında artık hiçbir şey eskisi gibi değildir, aradan on yıl gibi bir süre geçse de geçmişte yaşadıkları bu olay bilinçaltlarından silinmez. Hapishanedeki bir gardiyanla karşılaşmaları ile de tekrardan her şey canlanmaya başlar. Ülkemizde Suskunlar adı altında gösterilen diziye de konu olan film, ortak kaygı ve anıların arkadaşlık üzerindeki etkisini gösteren dram ve intikam dolu bir iki buçuk saat sunuyor.

——————————
Forrester'ı Bulmak

FORRESTER’I BULMAK 2000
IMDb 7,3

Olgun ve genç iki insan arasındaki dostluğu ele alan ve senaryosu ile dikkat çeken oldukça eğitici bir film. 16 yaşındaki Jamal akademik açıdan başarılı bir öğrenci olmasıyla şehirdeki en önemli okullardan birisinden burs kazanır. İlk başta sosyal ve kültürel açıdan bulunduğu ortama uyum sağlayamasa da spor ve edebiyat yönündeki kabiliyetleri ile ön plana çıkar. Bir iddia sonucunda kendi halinde yazar olan Forrester’in evine bir şey çalmak için girer ve sırt çantasını orada düşürür. Çantasını geri aldığında Forrester’ın ona yazdığı notlarla karşılaşır. Yıllar önce çok ünlü bir roman yazan sonra yazmayı bırakan Forrester, genç çocuktaki yeteneğin farkına varmıştır. Böylece ikili arasında sıra dışı bir arkadaşlık başlar. Uzun süresine rağmen sıkmayan Sean Connery’i başrolde görebileceğimiz kaçırılmaması gereken bir film.


Bencil Dev

BENCİL DEV 2013
IMDb 7,3

Arkadaşlık temalı filmler arasında farklı bir yerde duran ve son dönem İngiliz yapımları arasında yerini sağlamlaştırmış bir film. Arbor ve Swifty yoksullukla savaşan iki çocuktur. Birbirleri için hep en iyi arkadaş olmuşlardır. Arbor daha hırçın bir çocukken Swift daha sessiz sakin bir yapıya sahiptir. Bir gün çıkardığı büyük kavga sonucu uzaklaştırılan Arbor, hurdacı Kitten’ın yanında çalışmaya başlar. Adeta bir idol gibi bellediği Kitten’ın gözüne girmek onun için çok önemlidir. Fakat Kitten, işlerini beraber yapmak için onun yerine Swift’i tercih edince, ikilinin sıkı dostluğu tehlikeye girecektir. Baştan sona anlatmaya çalıştığı bir mesajı olan ve iki çocuğun arkadaşlık ilişkileri çerçevesinde sistem eleştirisi yapan sarsıcı bir hikâye.

——————————–

 

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. ÖNERİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up